YouTube'da Zoella olarak bilinen Zoe Sugg, 2009 yılında platforma katılmasından bu yana güzellik ve moda kategorisinde öncü YouTube kullanıcılarından biri haline geldi. Kendi Zoella Beauty ürün grubunu piyasaya sürmek ve ilk romanını yayınlamak üzere olan Zoella, platform dışında oldukça iyi tanınsa da YouTube kanalında çekirdek kitlesiyle yüksek düzeyde etkileşim halinde kalmaya devam ediyor. Burada, Zoella'nın şu anki başarısına ulaşmasına yardımcı olan dört temel stratejiyi özetleyeceğiz.

YouTube'da Zoella olarak bilinen Zoe Sugg, 2009 yılında platforma katılmasından bu yana güzellik ve moda kategorisinde öncü YouTube kullanıcılarından biri haline geldi. Kendi Zoella Beauty ürün grubunu piyasaya sürmek ve ilk romanını yayınlamak üzere olan Zoella, platform dışında oldukça iyi tanınsa da YouTube kanalında çekirdek kitlesiyle yüksek düzeyde etkileşim halinde kalmaya devam ediyor.

Burada, Zoella'nın şu anki başarısına ulaşmasına yardımcı olan dört temel stratejiyi özetleyeceğiz.

1. Özgün, ulaşılabilir ve cana yakın olun

Zoella büyük başarısını kısa bir süre önce yakalamış olsa da (son 12 ayda, bir milyon olan abone sayısı beş milyonun üzerine çıktı), YouTube'da birkaç yılını becerilerini iyileştirmek, kitlesini oluşturmak ve kendi sesini bulmak için geçirdi. Zoella, yatak odasındaki şeyleri gösterdiği ilk videosundan beri, düzenli olarak video yüklemeye devam ederek istediği biçimi bulmaya zaman ayırmaktan çekinmedi.

YouTube videolarının büyük kısmı alışılmış video, moda ve yaşam tarzı videoları biçiminde. MoreZoella vlog kanalı, en sadık kitlesine günlük yaşamından kamera arkası görüntüler sunuyor.

Bir YouTube kullanıcısı olarak Zoella'nın kendine güveni arttıkça, moda ve güzellik dışında temaları ele almaya başladı. Anksiyete sorunlarından gerçekçi ve dürüst bir şekilde bahsetmesinden, videolarının sonunda gösterilen çekim hatalarına kadar her konudaki samimi yaklaşımı, yaşamının iyi ve kötü çok farklı yönlerini gören sadık bir hayran kitlesi elde etmesini sağladı.

<font size="2">Zoella'nın "Anxiety Q&A" (Anksiyeteyle İlgili Soru ve Cevaplar) videosunun yorumları</font>

Zoella, hayran kitlesiyle sürekli iletişim halinde. Kitlesi için düzenli olarak Soru-Cevap videoları yayınlıyor ve videolarındaki yorumları yanıtlıyor. Ayrıca, konseptleri yeni izleyicilere açıklamak üzere zaman ayırarak yeni hayranları için ulaşılabilir olmaya devam ediyor ve hayranlarının soruları veya sorunları varsa, yorumlarında birbirlerini desteklemelerini isteyerek topluluğunu güçlendiriyor.

2. İşbirliği yapan bir içerik oluşturucu olun

YouTube kullanıcılarının çoğu, içeriklerinin farklı kitleler tarafından görülmesi sağlamak ve abone sayısını, görüntüleme sayısını ve izlenme süresini artırmak için diğer içerik oluşturucularıyla işbirliği yapmanın gücünden yararlanıyor. Zoella'nın işbirliği stratejisi, yaptıklarında kendini gösteriyor. Zoella, 2014 yılında ayda ortalama bir işbirliği videosu yayınladı.

<small>Zoella'nın İşbirliği Videolarından Elde Edilen Görüntüleme ve Abone Sayısı, Ocak 2014 - Ağustos 2014</small>

Bu videoların her birinde, Zoella işbirliği yaptığı kişinin kanalındaki bir videoda yer aldı ve bu videolar izleyicileri diğer kanala yönlendiren harekete geçirici net mesajlar içeriyordu. Zoella işbirliği yaptığı herkesten daha büyük bir abone tabanına sahip olsa da, her işbirliğinde abone sayısında bir artış oldu. Bu da, boyutu ne olursa olsun farklı kanallarla işbirliği yapmanın yeni bir kitleye ulaşmanıza yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Zoella, Very ve Unilever gibi markalarla da All Things Hair kanalları üzerinden bir dizi işbirliği yaptı. Bu işbirlikleri içeriğine son derece uyumluydu. Videolar, Zoella'nın hayranları için gerçekçi ve ilgi çekici olmanın yanı sıra, markaların yeni ve ilgili kitlelere ulaşmasına yardımcı oldu.

3. Platform dışında da varlık gösterin

Zoella, kısa bir süre önce daha geleneksel medya biçimlerinden de yararlanarak, Company dergisinin ilk YouTube kapak kızı oldu ve İngiltere'de bir ilke imza attı. Ayrıca, İngiltere'nin This Morning ve Loose Women gibi popüler TV programlarında yer aldı ve Dan ve Phil'in Radio 1 programına misafir oldu. Hedef demografik kitlesinin ilgisini çeken programlarda tanıtılması, platform dışındaki bir kitleye ulaşmasını ve bu kitleyi kanalını görüntülemeye ve abone olmaya teşvik etmesini sağladı.

<small>"Zoella" Anahtar Kelimeleri için Google Arama Trafiği, Ocak 2014 - Ağustos 2014</small>

4. Ek açıklamaların gücünden yararlanın

Zoella'nın ilgili hayran kitlesi içeriğini izlemeyi seviyor. Zoella da YouTube özelliklerini etkili bir şekilde kullanıp kitlesini izlemek isteyebilecekleri diğer videolara açıkça yönlendirerek inanılmaz bir izlenme süresi elde etti.

Zoella, diğer videolara yönlendiren basit bitiş katlarını kullanarak %11,3 gibi yüksek bir ortalama tıklama oranına ulaştı. En iyi performansı gösteren bitiş katlarının tıklama oranı ise %25'e kadar yükseldi.

<small>Ek açıklamalar, kanalında "My Makeup Collection & Storage" videosunda gösterildiği gibi ekstra bir etkileşim katmanı olarak kullanıldı.</small>

Sonuç

Zoella, kitlesinin yakınlık kurduğu özgün ve ilgi çekici içerik oluşturarak YouTube'da çok büyük ve aktif bir hayran kitlesi kazandı. Platformdaki diğer oluşturucularla çalışarak ve daha geleneksel medya kanallarında yer alarak topluluğunu daha da büyüttü. Zoella, içeriğinin daha fazla izlenmesini teşvik ederek takipçiler kazanmayı ve bu takipçileri elde tutmayı öğrenmiş doğal bir YouTube kullanıcısıdır.