Swedbank ekibi, YouTube'un büyük erişim ve reklam fırsatları sunan kullanımı kolay bir platform olduğunu fark etti. Öncelikle, müşteriler mobil platformdaki olgunluk düzeylerine göre segmentlere (kullanıcı olmayanlar, mevcut kullanıcılar ve ilk benimseyenler) ayrıldı. Yaklaşım, kullanıcı olmayanları mobil platformun varlığı ve bankacılığı kendileri için ne kadar kolaylaştırabileceği hakkında bilgilendirmek ve eğitmek üzerine kuruluydu. Mevcut kullanıcılar için, daha fazla özelliğin ve mobil platformun sunduğu tüm olanakların gösterilmesine ağırlık verildi.

Swedbank, 4,1 milyon müşterisi ile İsveç'in lider tüketici bankası konumundadır. Swedbank, 1800'lerin başlarına uzanan köklü bir mirasa sahiptir ve uzun ömrünü, sahip olduğu geleneksel şube ağına ve güçlü yerel varlığına borçludur. Ancak, tüketiciler internet ortamına kaydıkça Swedbank ile çevrim içi arenadaki tüm ürün teklifleri konusunda rekabet eden yeni şirketler çıkmaktadır. Swedbank, buna yanıt olarak müşteriler için yeni öncü çözümler oluşturmuş ve basit işlemleri şubelerden dijital ortamlara taşımıştır. Amaç, sektörün dijital lideri haline gelmek ve müşteri tabanının büyük bir bölümünü Swedbank'ın dijital kanallarına kaydırmaktır.

Swedbank'ın dijital teklifinin değerini ve işlevlerini bildirmek temel pazarlama hedeflerinden biridir. Aynı zamanda, İsveç'teki medya tüketim alışkanlıklarında hızlı değişimler yaşanmaktadır. TV ve yazılı basın gibi geleneksel medya artık Swedbank'ın müşteri tabanının tamamına ulaşamamaktadır. Bu değişiklikler, yeni Swedbank hizmetlerinin tüketicilere tanıtılması ve anlatılmasını daha da zor bir hale getirmektedir.

Dijital mesajlarla, müşteriler arasında dijital katılımı artırmayı hedefleme

Swedbank, mobil uygulamasının daha fazla indirilmesini sağlamak ve mevcut kullanıcılar arasındaki kullanımını artırmak amacıyla bu zorlukların üstesinden gelecek bir kampanya hazırladı. Swedbank Dijital Sorumlusu Johan Bryngelson, "birkaç yıl önce müşterilerine ulaşmak için TV ve yerel gazetelerde yoğun olarak reklam yayınladıklarından" bahsediyor ve ekliyor: "Dört ile sekiz hafta sürecek bir kampanya için ilgi çekici bir reklam oluşturuyorduk. Son zamanlarda, tüketiciler İnternet ortamına kaydıkça bu kampanyaların etkisinin giderek daha da azaldığını fark ettik. Bu kadar büyük bir müşteri tabanıyla, artık herkes için tek bir mesaj kullanamayacağımızı anladık."

Son bir yıldır ve özellikle de bu kampanyada, YouTube'un gücünü ve veriler ile yeniden pazarlama yardımıyla müşterilerimizle ilişkilerimizi derinleştirebilmenin faydalarını gerçek anlamda hissetmeye başladık.

Johan Bryngelson, Dijital Sorumlusu, Swedbank

Swedbank ekibi, YouTube'un büyük erişim ve reklam fırsatları sunan kullanımı kolay bir platform olduğunu fark etti. Öncelikle, müşteriler mobil platformdaki olgunluk düzeylerine göre segmentlere (kullanıcı olmayanlar, mevcut kullanıcılar ve ilk benimseyenler) ayrıldı. Yaklaşım, kullanıcı olmayanları platformun varlığı ve bankacılığı kendileri için ne kadar kolaylaştırabileceği hakkında bilgilendirmek ve eğitmek üzerine kuruluydu. Mevcut kullanıcılar için, daha fazla özelliğin ve mobil platformun sunduğu tüm olanakların gösterilmesine ağırlık verildi. İlk benimseyenler segmentine yönelik mesajların odağına, Swedbank'ı pazarın geri kalanından ayıran en yeni, son teknoloji özellikler yerleştirildi.

Swedbank, TV reklamının çevrim içi sürümlerine ek olarak, bu üç tüketici segmentine mobil platformun değeri ve özellikleri hakkında kendileri için alakalı bilgiler sunmak üzere özel "nasıl yapılır" videoları oluşturdu. Ardından, toplam medya yatırımını artırmadan kampanyayı daha etkili kılmak ve kampanya süresini uzatmak için, bütçenin bir kısmını geleneksel medyadan çevrim içi videolara kaydırdılar. YouTube'daki gelişmiş yeniden pazarlama özelliği doğru videoların alakalı bir sırayla gösterilmesini sağlarken, Uygulama Tanıtımı özelliği kullanıcıların uygulamayı tek tıklamayla indirmelerini kolaylaştırdı.

Sonuçlar

Kampanya altı hafta boyunca yayınlandı ve ardından sekiz hafta daha aralıksız yayında kaldı. Reklamın YouTube'da 1,3 milyondan fazla kişi tarafından görülmesinin yanında, ürün özellikleriyle ilgili "nasıl yapılır" videoları 200.000 görüntüleme elde etti. Pazar araştırmasına göre, Swedbank'ın lider dijital banka marka algısı kampanya süresince %14 güçlendi, Swedbank mobil platformunun kullanımını %120 artırdı ve kişisel finansal yönetim aracı için önemli sayıda (hedeflenenden %66 daha fazla) yeni kullanıcı elde etti.

Johan "sonuçlardan memnun olduklarını" belirtiyor ve ekliyor: "Bu kampanyada, YouTube kanalının, müşterilerin dijital ortama geçiş yapmanın faydalarını anlamasına yardımcı olma konusundaki gücünü gerçek anlamda hissetmeye başladık. Kampanyadan ve YouTube'un veriler ile yeniden hedefleme yardımıyla müşteriyle ilişkimizi derinleştirmeye yönelik sunduğu olanaktan çok memnunuz. YouTube, pazarlama karmamızda önemli bir köşe taşı ve öyle olmaya devam edecek."