Hikaye

Piyasaya çıkacak BMW i araçları son derece fütürist bir görünüşe sahip. Şaşırtıcı olansa onları 2013 sonu itibarıyla yollarda görecek olmamız. BMW i Born Electric Tour'un New York'taki etkinliğinde, BMW i için bilinirlik oluşturmak üzere yenilikçi bir yöntem kullanmak istedik: İnsanları etkinliğin içine yönlendirerek, geleceğin düşündüklerinden daha yakında olduğu mesajını vurguladık. Etkinlik mekanında, sokak seviyesinde bulunan pencerelerden birini, ilerleyen trafiğin dijital bir yansımasını gösterecek bir ekrana çevirdik; oradan geçenlere yakın geleceğin bir görüntüsünü sunmak için de pencereden görünen otomobilleri BMW i3s ve i8s modellerine dönüştürdük. Yani, etkinlik mekanında da görebilecekleri gerçek BMW i araçlarına.

Yansımasıyla otomobillerin geleceğini gösteren bir pencere.

Başlangıçta aklımızdaki fikir, gerçek trafik görüntüsünü bir pencerenin yansımasında BMW i araçlarına dönüştürmekti. İşin zor kısmı ise bu illüzyonun oluşturulması noktasındaydı. Öğrenilmiş bir arka plan kullanarak, caddenin karşı tarafındaki Bryant Park'ın yansımasının ağaçlarda kalan yaprakların sayısı, tatil acenteleri gibi ayrıntılara kadar eşleştirilmesini sağladık. Ardından, blob algılama teknolojisinden yararlanarak araçları dönüştürdük; bu araçların hızlarını ve davranışlarını BMW i araçlarıyla eşleştirdik. Gerçekçiliği arttırmak amacıyla sarı renkli taşıtların da algılanmasını sağladık ve onları da yoldan geçen taksiler olarak ekrana yansıttık. Bu, canlı trafiğin ve ekrana yansıtılan araçların bire bir ilişkisini daha da geliştirdi.

Sonuçlar

Pencere yansımasının geçen arabaları taklit edebilme yeteneği, illüzyonun en temel parçalarından biriydi. Bu olmasaydı, fikrimizi oradan geçen kişilere net bir şekilde ifade edemezdik. 9-17 Kasım tarihleri arasında, yayında olduğu süre boyunca, geçen 307.065 otomobili dijital olarak dönüştürdük ve pencerenin önünden geçen 335.548 kişiyi izledik. Kampanya ek olarak, YouTube videosu (bir haftada 250.000'in üzerinde görüntülenme) ve PSFK.com, MediaPost.com ve Creativity-Online.com gibi basın organlarında yer alması sayesinde daha da yüksek bir bilinirlik yarattı. Reklam, tanıttığı araçlar kadar yenilikçi olduğunu ispat etti.

None