Hikaye

Prestij sahibi çoğu bira markası biraseverlerin dikkatini çekmek için birbiriyle yarıştığı bir ortamda, Grolsch'un da kendi seçkin kimliğini yeniden ortaya koyması gerekiyordu. Grolsch'un, onu rakiplerinden ayıran, kendisine özgü aromatik bir yapısı vardır. Bu hacimli, kendisini hemen belli eden aroma tüketicilere hiç hak etmediği şekilde, tuhaf bir Hollandalı imajıyla sunuluyordu. Diğer biralar gümbür gümbür gelirken, sesi pek çıkmayan Grolsch ise güzelliğini içinde saklıyordu. Biz de bu fikri, tek bir kelime etmeyen Hollandalı efsanelere yer verdiğimiz yaratıcı bir kampanyada hayata geçirdik. Mobil cihazlar, internet veya TV aracılığıyla marka fikrini, biranın kendisine yalın bir şekilde bağlayan bir deneyim yaratmak istedik.

Hollandalı efsanevi bir polisin (kurgusal) size bira ısmarladığı (gerçek) etkileşimli bir video.

Tüketicileri Hollanda'nın efsanelerinden biriyle tanışmaya ve SMS yoluyla etkileşime geçmeye davet ettik. Kampanya kapsamında SMS, özel yazılmış bir API ve hareket izleme özellikli canlı video işleme gibi teknolojilerden bolca yararlanıldı. Daha da önemlisi, ekrandaki karakterin sizden canlı olarak bir kısa mesaj alması sayesinde gerçek bir kişiselleştirme hissi yakalandı. Herhangi bir zamanda birden çok telefon numarası kullanımdaydı; bu da, herhangi bir zamanda ekranda görünen numaranın o ekrana özgü olması anlamına geliyordu.

Sonuçlar

Bugüne kadar, bu etkileşimli deneyimi yaklaşık 100.000 benzersiz ziyaretçi gördü ve bu ziyaretçiler, sitede ortalama olarak üç buçuk dakika geçirdiler. Kampanya organik olarak paylaşıldı (tam sayısını bilemiyoruz ama Facebook'tan 20.000 ziyaret aldık). Etkileşimli kampanya hem tüketicilerden hem de Huffington Post, DigitalBuzz Blog, Gizmodo ve PSFK gibi dijital medya organlarından büyük övgü aldı. Diğer reklamcıların da mobil etkileşim konusunda deneyler yapmayı sürdürmelerini öneriyoruz ve ekran dışındaki teknolojinin ekran üzerinde etkileşimli bir deneyimi desteklediği kampanyalar üretmeyi hedefliyoruz.

None