Hikaye

Brezilya ekonomisinde yaşanan büyümeye paralel olarak ülkeye gelen öğrenci ve profesyonellerin sayısında da bir artış görülüyor. Bu yabancıların çoğu Portekizce bilmediğinden, yerel televizyonlardaki yayınların neden bahsettiğini anlamaları mümkün olmuyor. Bu yüzden, biz de Brezilya televizyonları için tüm dillerde alt yazı sağlayan bir araç hazırlayarak onların hayatlarını bir nebze de olsa kolaylaştırmak istedik.

Brezilya televizyonları için alt yazı. Her zaman, her yerde.

Öncelikle, Arduino kartlarını kullanarak televizyona bir bilgisayar bağladık. Bu bilgisayar Brezilya'nın önde gelen TV kanallarının alt yazılarını yakalayarak, verileri gerçek zamanlı olarak sunucumuza yüklüyor. Ardından tarayıcı, Portekizce orijinal alt yazıları Google Çeviri'yi kullanarak herhangi bir dile çeviriyor.

Sonuçlar

Eski ve yeni teknolojiyi (alt yazı hazırlama ve Google Çeviri) bir araya getirerek, Brezilya'daki yabancıların, www.easywaysubtitles.com'u ziyaret etme gibi basit bir işlemle yerel programları kendi dillerinde izlemelerine olanak sağladık. Şimdiye kadar yarım milyonun üzerinde satır çevrildi.

None