Hikaye

Oreo'nun önünde önemli bir doğum günü vardı. Aslına bakarsanız tam 100. doğum günü. Bu önemli günü unutulmaz kılmak için bu asırlık markanın şimdi de, her zaman olduğu gibi akıllardan çıkmadığını vurgulamak istedik. Oreo'nun çevrimiçi topluluklarının demografik yapısına yakından bakınca ilginç bir bulguya ulaştık: Zamana meydan okuyan bu markanın en tutkulu destekçileri yalnızca anneler değil, aynı zamanda Y kuşağından bireylerdi. Stratejimiz nasıl olmalıydı? Bu topluluğa yönelik daha da alakalı bir kampanya hazırlamak adına, pop kültürünü Oreo'nun gözünden yeniden canlandırmaya karar verdik.

100 günlük popüler kültür, paylaşıma açık bir Oreografi'ye dönüştü.

Markanın haber merkezinde popüler kültürün popüler konularını vitrine yerleştiren Oreo, 100 gün boyunca her gün yeni bir sosyal içerik parçası oluşturarak kendisini kültürel iletişimin merkezine yerleştirdi. Kullanılan görseller arasında Mars Gezgini'nin inişi gibi tarihi anlardan Psy'ın "Gangnam Style" videosuna kadar ciddi bir çeşitlilik vardı. Büyük final olan 100. Daily Twist'te ise fanları, kendi hikaye fikirlerini göndermeye ve onları gerçek zamanlı olarak oylamaya davet ettik. Kazanan içerik, Times Square'de kurulan seyyar bir haber merkezinde, reality show tarzında sunuldu.

Sonuçlar

Oreo, kültürün yaşayan, nefes alan bir parçası haline geldi ve insanlar (özellikle de Y kuşağı) markaya tamamen farklı bir gözle bakmaya başladı. Marka, Facebook paylaşımlarında yüzde 280'lik bir artış yakalarken, Twitter'daki retweet'lerdeki artış ise yüzde 510 oranındaydı. İçerik serisi Facebook'ta 1 milyondan fazla Beğeni aldı. Oreo kampanya boyunca basın için vazgeçilmez haberlerden biri oldu. Önde gelen haber kaynakları kampanyadan övgü ile bahsederken, binlerce ayrı konumda kendine yer bulan kampanya 230 milyonun üzerinde bir medya gösterimi sayısına ulaştı.

None