Hikaye

Hedefimiz, Chrome tarayıcının en son özelliklerinden bazılarını kullanarak Disney filmlerinin dünyasını web'e yaymaktı. Bu hedeften hareketle, güzel bir şeyler yaratmak, yeni bir anlayışla Sam Raimi'nin Muhteşem ve Kudretli Oz filminin büyüsünü yakalayabilecek bir şeyler ortaya koymak istedik. Teknolojik olarak WebGL ile HTML5'in çığır açan bir birleşimini odağımıza oturttuk. Ortaya çıkardığımız etkileşimli deneyimde, filmi izlerken hissedebileceğiniz dünyaya basit bir yolculuk yapma olanağı sunduk. Bu, sizin aktif olarak içinde bulunduğunuz ve kontrolün sizde olduğu yeni bir fragman türünde, Oz'a yaptığınız etkileşimli yolculuktur.

Sizi Oz ülkesine götürecek etkileşimli bir sirk.

Oz'un yaratıcı bir şekilde yönetilmesi karmaşık bir süreçti. Yönetmenliğini Anrick Bregman'ın üstlendiği projede, 40'tan fazla kişinin dahil olduğu bir ekip sayesinde, yararlanabileceğimizi düşündüğümüz her Chrome özelliğini kullanarak prototipler üzerinden teknolojik vizyonumuzu hayata geçirdik ve sonuçta, deneyime entegre edebileceğimiz altı-yedi prototip üzerinde karar kıldık. Chrome'un güçlü grafik işlemcisi sayesinde, bir sürü el yapımı mat resimle çalıştık; özel ışık efektleri ise WebGL'de daha gerçeğe yakın, elle tutulur bir karnaval sahnesi yaratmamızı mümkün kıldı. Hortum deneyiminde ise özel web gölgelendiricilerine, artık klasikleşmiş VFX tekniklerini ekledik.

Sonuçlar

Oz'a Giden Yolu Bulun, teknolojinin neler yapabileceğine, farklı tekniklerle üretilmiş çok sayıda katmanın nasıl akıcı bir şekilde bir araya getirilerek şaşırtıcı bir deneyim yaratabileceğine güzel bir örnek. Özellikle fırtına sahnesi, tekniklerin nasıl pürüzsüz şekilde kaynaştırıldığını ortaya koymaktadır: Fırtına girdapları 200 satır koddan oluşmuştur; arka plan ise geleneksel, mat bir resimdir. Balon, geleneksel bağımsız animasyon kareleriyle yapılmış bir animasyonken, parçacık tabanlı bulutların üzerine güneş parlaması katmanı eklenmiştir. Fırtına, bir döngüden ibaret değildir; her seferinde ve herkes için farklıdır. 3B ses, siz deneyim boyunca ilerledikçe değişir. Her kullanıcı için ayrı, benzersiz bir deneyimdir.

None