Hikaye

Noel sezonu boyunca tüm markalar yoğun bir çalışma temposundalar ve bu Noel karmaşası içinde kendinizi göstermek çok güç olabiliyor. Skittles, markanın bir sonraki reklamını dört gözle bekleyen çekirdek bir fan grubuna sahip. Bu durum, beklenmeyen ve ödüllendirici bir şeyler sunma fırsatına sahip olduğumuzu fark etmemizi sağladı. Aklımızdaki fikir, onlara kendi Skittles reklamlarını yaratabilecekleri bir alan sunmaktı. Skittles fanları yaratıcı, benzersiz insanlardır. Biz de onlara, daha önce hiç yapılmamış bir biçimde markanın bir parçası olmaları için gerekli araçları verdik.

Skittles fanlarının acayipliklerini taçlandıran, kendin yap tarzı bir reklam.

İlham kaynağımız oyun kültürüydü ve insanların yaratıcı olmak için kullanabilecekleri bir şeyler geliştirmek adına teknolojiden yararlanıyorduk. Bir reklam ajansı olarak, yaptığımız şeyin kesinlikle reklam olmadığını kendimize hatırlatıp duruyorduk. Biz, başka insanların reklam yapabilmesi için çeşitli araçlar üretiyorduk. Bu, bir reklamcının video oyunu versiyonudur. Bu projeyle ilgili olarak en heyecan verici şey ise, insanların onunla neler yapacağını bilmiyor olmamızdı. Reklamın neye benzeyeceğiyle ilgili, kelimenin gerçek anlamıyla, trilyonlarca olasılık vardı. Video bazlı araç setimiz insanların; diyalogları, müziği, karakterleri, sahneyi ve kendi belirledikleri Skittles Mucizesi'ni seçerek Skittles Noel reklamını kendi bildikleri şekilde yapmalarına izin veriyordu. Hatta reklama kendi isimlerini bile ekleyebiliyorlardı.

Sonuçlar

Sadece dört haftada, siteyi 365.938 kişi ziyaret etti; 42.237 kişi kendi Skittles reklamını oluşturdu; 5749 kişi hazırladıkları reklamı sosyal medyada paylaştı ve 139 blogda siteyle ilgili yazılar yayınlandı. Ancak bizi daha da mutlu eden şey, sunduğumuz araç setinin insanlar tarafından ne kadar yaratıcı biçimde kullanıldığını görmenin yanı sıra, bizim hiç aklımıza gelmeyen vurgulara da yer verilmesiydi. Bizi başarıya götüren şey de buydu.

None