Hikaye

Gelişmiş ülkelerde, kalın ve ağır ders kitaplarının yerini incecik tabletler ve e-okuyucular almış durumda. Halbuki Filipinler'de, en ucuz elektronik modellerin fiyatı dahi bir ailenin aylık gelirinden daha fazla. Ülkenin en büyük telekomünikasyon şirketi Smart, çoğu Filipinli ailenin sahip olduğu tek cihaz olan analog cep telefonu yardımıyla ders kitaplarını daha erişilebilir bir hale getirmek istedi. Şirket, TXTBKS adı verilen ve yaklaşık 800 öğrencinin eğitim gördüğü dört pilot okulda başlatılan girişim kapsamında, bu telefonları öğrenciler için düşük teknolojik özelliklere sahip e-okuyuculara dönüştürdü.

Smart, TXTBKS girişimini hayat geçirmek için yazarlar ve yayıncıların da yardımıyla, resmi müfredat kapsamındaki okul metinlerini 160 karakterlik kısa mesajlar haline getirdi ve telefon rehberini içindekiler bölümü ile değiştirdi. Şirket daha sonra bir SIM okuma ve yazma yazılımı yardımıyla metinleri, artık kullanılmayan ve aktif olmayan binlerce SIM karta aktardı.

Sonuçlar

Öğretmenler, TXTBKS sayesinde öğrencilerin derse daha fazla katıldıklarını fark etti. Bir çocuk psikoloğu, bu durumu, çocukların (çoğunun hayatlarında ilk kez) teknolojiyle birlikte olmalarına bağladı. Filipinler Milli Eğitim Bakanlığı, şu anda TXTBKS kullanımını ülkenin tamamına yaymaya çalışıyor. Yerel yetimhanelerde kullanılmak üzere geliştirilen bir yan ürün olan STRYBKS de dünyada ilk kez Haziran 2014'te Güney Afrika'da denenmeye başlandı.