Dijital bankacılığın bugünü ve yarınında makine öğreniminin etkisi

Nur Ulusoy / Ocak 2021

İtiraf etmeliyiz ki birçok kuruluş bu yıl hızla değişen tüketici davranışına ayak uydurmakta zorlandı. Bankacılık gibi geleneksel, regülasyonlara bağlı endüstrilerde, bunun nedeni büyük ölçüde şirketlerin makine öğrenimi ve otomasyonun gücünü kullanmakta zorlanmasıydı. Çoğu finans oyuncusu, doğrudan müşterilerinden elde edilen çok sayıda bilgiye ve veriye sahip olsa da, bunları otomasyonun yardımıyla kullanımını kolaylaştırmakta güçlük yaşıyor.

Türkiye'nin en önemli özel bankalarından birisi olan DenizBank’ın da bu konuda yaşadığı bir zorluk vardı; benzer özelliklere sahip kitlelere hitap eden ilgili tüm kampanya olanaklarını tek kampanya altında yönetebilmek. “Verinin analizini iyi gerçekleştirmek için önce verinin kaliteli bir şekilde toplanması gerekiyor,” diyen DenizBank Performans Pazarlama Yönetmeni Rıza Doruk Ercan, “Bunu kaliteli bir şekilde kurguladıktan sonra ise çok önemli algoritmalar ile verimli modelleri beslemek çok değerli,” şeklinde ekliyor.

Veriyi bir merkezde bir araya getirin

Ülkedeki ilk ve lider mobil cüzdan uygulaması olan fastPay'i kullanıma sunan DenizBank, söz konusu zorluğun üstesinden gelebilmek için makine öğreniminden faydalanmaya karar verdi. fastPay, herhangi bir banka müşterisi olsun olmasın tüm kullanıcıların kredi kartlarını tanımlayarak veya bakiye yaratarak ödemelerini 7x24, hızlı, güvenli ve masrafsız şekilde yapabilmesini mümkün kılıyor. Uygulama, ulaşım kartlarına bakiye yüklemek, fatura ödemek, kullanıcıdan kullanıcıya para transferi ve satış noktalarında QR kod ile temassız ödeme gibi özellikler sunuyor.

Uygulama Kampanyalarının sunduğu reklam gruplarından faydalanmadan önce DenizBank, kampanya reklam öğesi sınırlaması sebebiyle tüm alakalı kampanyaların reklam öğelerini tek reklam grubu altında birleştirmekte sıkıntı yaşıyordu. Benzer özelliklere sahip kitleler için birden çok kampanya bulunması, kampanyalar arasında rekabete neden oluyordu.

DenizBank, Reklam Grubu kullanmaya başladıktan sonra, rekabet halindeki kampanyaları birleştirebildi. En yüksek performansa sahip kampanyalar belirlendi ve özel reklam öğeleri olan kendi reklam grupları ile yeniden yapılandırıldı. Öğe biçimi olarak kapsamı en üst düzeye çıkarmak da dahil olmak üzere tüm reklam gruplarının en iyi uygulamalara uygun olması sağlandı. Gelişmiş sinyallerden yararlanmak üzere Firebase “kayıt” etkinliği, her Reklam Grubu için tek dönüşüm etkinliği olarak belirlendi.


Reklam grupları kullanarak kampanyamızın yapısını sadeleştirdik. Bu da daha hızlı bir makine öğrenimi ve daha iyi sonuçlar sağladı.

Rıza Doruk Ercan, Performans Pazarlama Yönetmeni, DenizBank


Sorumlu bir şekilde veriyi yönetin

“Makine öğrenimi ile birlikte doğru optimizasyon için bu modeller bize ilham verdi. Biz temas noktalarında ya da kampanya yönetim aşamalarında bu kaliteyi artırdık, modelleme de bize daha kaliteli çıktılar sundu,” diye ekliyor DenizBank Performans Pazarlama Yönetmeni Rıza Doruk Ercan. DenizBank, %90 daha az edinme başı maliyet ile kayıt hacminde 4,5 kat artış elde etti. Dönüşüm oranı ise %85 arttı. “Makine öğreniminden en iyi şekilde yararlanmak için doğru girdileri sağlamanız gerekir. Doğru beslenen bir makine öğrenimi size optimal sonuçları verir. Reklam grupları kullanarak kampanyamızın yapısını sadeleştirdik. Bu da daha hızlı bir makine öğrenimi ve daha iyi sonuçlar sağladı.”


Veri kullanımının güçlendirilmesi, makine öğreniminden faydalanmak ve otomasyon sayesinde pazarlama kaslarımız daha da güçlendi.

Aslı Gülen Gündüz, Dijital Pazarlama Müdürü, DenizBank


Bankacılıkta uçtan uca süreçleri dijitalleştirin

“Her yeni günün karşımıza nelerin çıkarabileceğini bilemeyiz ancak getirdiği zorlukların üstesinden gelmek için neye ihtiyacımız olduğunu biliyorduk. Veri kullanımının güçlendirilmesi, makine öğreniminden faydalanmak ve otomasyon sayesinde pazarlama kaslarımız daha da güçlendi,” diyen DenizBank Dijital Pazarlama Müdürü Aslı Gülen Gündüz ekliyor; “Pazarlama stratejilerimizin merkezine her zaman kullanıcıyı alıyoruz. Kampanya yaklaşımımızı da, farklı kitlelerle uyumlu olan segmentlerin üzerine inşa etmemiz bize rakamsal büyümenin ve verimliliğin ötesinde yeni kapılar açtı. Dijitalin bu alanda bize sunduğu imkanlar her gün yeni sınırları aşmamızı sağlıyor. Süreçlerinizi uçtan uca dijitalleştirmekten çekinmeyin.

Belirsizlik zamanlarında tüketiciler finansal durumlarını nasıl koruyor?