Dijital dönüşüm maratonunda YouTube’un performansa etkisi

Gülşah Yüzer / Eylül 2020

İnternetin ilk çıktığı yılların ardından reklam yatırımlarının başlamasıyla hep bir ‘gelecek’ mecrası olarak düşünülse de bugün hala o geleceğin çoktan geldiğini fark etmeyen markalar istedikleri etkilere ulaşamayabiliyor. Biz marka olarak internetin artık bugünün ve geleceğin mecrası olduğunun farkındayız. Bu yüzden de geleneksel ve dijital reklam yatırımlarımızda aynı oranda bir bütçe payına yer veriyoruz.

Dijital dünyada reklamveren olmak geleneksel mecralardan biraz daha farklı. Burada elinize hesap makinesini alıp tek bir mecra üzerinden açmış olduğunuz onlarca kampanya üzerinden hesap yapabiliyorsunuz. Günün sonunda hedefleriniz ve sınırsız olmayan bir bütçe ile markanız için en optimum planlamayı gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Dijital dönüşüm maratonunda YouTube’un etkisi

FuzulEv olarak ise bizler dijital dönüşüm yolculuğumuzda önce web sitelerimiz ve CRM sistemimizin entegre olması ve kampanyalarımızın ölçülebilir hale gelebilmesi için teknik çalışmaları tamamladık. Esas maraton bundan sonra başladı. Her mecra için açtığınız farklı kampanyaları ve bu kampanyaların farklı hedef kitleler, farklı görsel ve söylemler üzerinden nasıl ilerlediğini izleyerek oluşturduğumuz bilgi birikimini sonraki kampanyalarda kullandık. Bu noktada Google’ın bize sunduğu beta kullanımlar ve yeni ürünler ile işimiz hayli kolaylaştı.

Bir yerden sonra mecra aynı olsa da tüketiciye ulaşacağınız farklı kanallar aramaya başlıyorsunuz. Tam da böyle bir durumun içindeyken YouTube’da TrueView for Action reklam modelini denemeye karar verdik.

İlgiyi aksiyona çevirmek için yapılabilecekler

Marka değeri oluşturabilmek ve marka algınızı yükseltmek için yaptığınız çalışmalar elbette çok önemli ancak bu çalışmaları yaparken aynı zamanda performans elde edebilmek ve müşteri kazanmak bizim için önemliydi. Aslında bir şekilde kendimizi tüketiciye gösteriyor, zihninde yer kaplıyorduk ancak birçok markanın iletişimde olduğu bir pazarda tüketici sizi unutmadan tekrar görüp form doldurabilmesi biraz daha zor oluyor. Bu zorluğu aşabilmek için TrueView for Action modelini kullandık. Böylece hem ilgili müşteriye hem de bu mecradan aldığımız form sayılarında ciddi bir artış yaşadık.

Dijital dünyada başarı için, yeni şeyler denemekten çekinmemek gerekiyor.

Bu yaklaşımla beklentimiz reklamınızı izlemiş, ilgi duymuş ve satış potansiyelinizin yüksek olduğu bir kitleye ulaşmak ve form sayımızı artırmaktı. Elinizde videonuzu izlemiş, reklamı atlamamış ve satın almaya hazır bir kitle ve geriye kalan tek iş bu satışı gerçekleştirmek.

Test, test, test

Digital House ile birlikte gerçekleştirdiğimiz bu çalışmada öncelikle test edebileceğimiz kreatifler hazırladık. Bu kreatiflerde müşterilerimizin içgörülerinden yola çıktığımız videolarımız ve TV reklamlarımızı kullandık. Daha sonra bütçe ve hedeflerin belirlenmesinin ardından ulaşmak istediğimiz kitleleri belirledik ve Özel Kitleler ile Yeniden Pazarlama kitle hedeflemelerinden faydalandık.

Bir yandan marka algısı çalışması yaparken diğer yandan çok ilgili bir kitleye pazarlama faaliyetinde bulunduk, bu hiç kuşkusuz bir taşla iki kuş gibi bir durum. Ve sonucunda da beklentilerimizin oldukça üzerinde sonuçlar elde ettik. "Bu projede YouTube bizlere lead elde etmede beklediğimizin üzerinde sonuçlar getirdi." diyor FuzulEv Kıdemli Kurumsal İletişim Uzmanı Süleyman Ortatepe ve devam ediyor; “Maliyetlerde %38’lik düşüşe rağmen dönüşüm sayısında %81 oranında artış yakaladık. Dönüşüm maliyetlerimiz ise %66 düştü.”

Digital House Performans Pazarlama Uzmanı Tuğrul Piltan da çalışmamızla ilgili şunları söylüyor; “Bu ve benzeri başarı hikayeleri bizlere YouTube’un marka çalışmalarına odaklanabileceğiniz bir mecra olmasının yanında performansınızı da üst seviyelere taşıyabileceğini net bir şekilde gösteriyor.”

Bu çalışmayla birlikte aslında dijital dünyada bir reklamveren olarak problemlerinize yönelik spesifik çözümlerle ulaşmak istediğiniz hedefin dahi üzerine çıkabileceğinizi gördük. Sadece yeterli çalışmayı yapmak ve yeni şeyleri denemekten çekinmemek gerekiyor. Bundan sonraki çalışmalarımızda da yeni modeller deneyerek kaliteli formlar getirecek performanslı kampanyalar yapacağız.

Başarı Hikayeleri