Perakende uygulamalarının yükselişi: Flo uygulama üzerinden yatırım getirisini nasıl artırdı?

Mustafa Kemal Temel, Tugay Atak / Temmuz 2020

Flo, mobil uygulamaları üzerinden yapmış oldukları kampanya ve CRM kurguları ile sipariş alırken diğer yandan koronavirüs dönemindeki tüketici davranışlarındaki değişimi yakından gözlemledi. Marka, edindiği içgörü üzerine farklı bir yaklaşım izlemeye karar verdi. Flo E-Ticaret Performans Pazarlama Yöneticisi Tugay Atak ve E-ticaret Pazarlama Direktörü Mustafa Kemal Temel koronavirüs döneminde markanın gerçekleştirdiği aktivasyonu ve edinimlerini açıklıyor.

2016 yılında uygulamamızı yayına aldıktan sonra gerek geliştirmeler gerekse yatırımlar ile birlikte kullanıcı sayılarımızda artış yaşandı. 2020 yılı başında uygulamaların toplam ciro içerisindeki payı %20 seviyelerine ulaştı. Koronavirüs döneminde kullanıcı analizlerini ve içgörüleri değerlendirerek mobil uygulamalara daha fazla yatırım yapmaya karar verdik.

Tüketicinin mobile olan ilgisinde artış

Uygulamalara yapılan yatırımları artırdığımızda yapmış olduğumuz artış kadar getirisinin artmayacağı düşüncesindeydik. Ayrıca koronavirüs döneminde insanların alıveriş eğiliminin azalacağı öngörüsü varken yapılan analizler sonucunda tam tersi olacağını görerek yatırımlarımıza hız verdik ve tam tersi bir durum ile karşılaştık.

Bu doğrultuda, herkesin ayakkabıcısı olma misyonuyla Türkiye’de e-ticaret alışverişine yakın herkese erişmek, aylık 1 milyon indirmenin üzerine çıkmak ve uygulamanın e-ticaret satış payını mümkün olduğunca artırmak istedik.

flo_5.jpg

Bu doğrultuda Google’ın Uygulama Kampanyalarından faydalandık. Özellikle koronavirüs döneminde bütçelerimizi adım adım artırarak bizim için tatmin edici Yatırım Getirisi’nin geldiğini gördük ve Google ekibinin yönlendirmesiyle de bu kampanyaların iyileştirilmesi ve büyütülmesine odaklandık. Yatırım geri dönüşünü aldıkça burayı sınırlamadan yatırım yapmaya devam ettik.

Gündemin tüketici ihtiyacına yönelik aksiyon

İnovatif bir yaklaşımla uygulamaya özel indirimler yaptık, başarımızın en önemli faktörlerinden biri de buydu. Koronavirüs döneminden dolayı iade süremizi 60 güne çıkardık. Uygulama kampanyamızda reklam grubu ve ürün feed’i gibi yeni ürünleri de kullandık ve faydasını gördük. Bunlara ek olarak kreatif mükemmeliyete de önem verdik; yatay, kare, dikey gibi video alternatifleri ürettik.

Uygulama vizyonumuz doğrultusunda neredeyse tüm linklerimizi deeplink yapısına geçirdik. Bu sayede uygulama kullanıcılarımızı reklam ve organik mecralarda ilgili uygulama sayfasına yönlendirerek kullanıcılarımıza kolay bir alışveriş deneyimi sağladık. Deeplink üzerinden sağladığımız trafiğin dönüşüm oranı web’e göre iki katın üzerinde gerçekleşti.

Kullanıcılar uygulamayı indirdikten sonra web sitemize girmek istediğinde uygulamada ilgili sayfaya yönlendirildiler ve uygulamanın kolay kullanımından faydalanabildiler. Aylık 1 milyonun üzerinde yeni uygulama indirilmesi gerçekleşti ve uygulamaya özel yapılan kampanyalar ve deeplink yapısındaki geliştirmeler ile uygulamaların cirodaki payı %60'ın üzerine çıktı.

Genelde belirli dikeye odaklanan uygulama yatırımlarının başarılı olamayacağı gibi bir algı var, biz iyi bir ürünle, tüketicinin ilgisini çeken tekliflerle ve yönelimleri iyi analiz etmemiz sayesinde bu algıyı kırdık. Gelecekte uygulama kitlemizi daha da büyütmeye, satış payını ve buna bağlı olarak yatırımlarımızı artırmaya devam edeceğiz.

Yeni perakende rehberinizi indirin: Perakende satış stratejiniz online ortama nasıl uyarlanır ve taşınır?