Video reklamların satışa dönüşmediğine mi inanıyorsunuz? Bir kez daha düşünün

Selis Aykan Yüksel, Ceren Yalı / Aralık 2020

Pandemi dokuz ayı aşkın bir süredir devam ediyor ve artık hepimiz "benzeri yaşanmamış", "bilinmeyen", "beklenmedik" gibi terimleri duymaya alıştık. Yaklaşan yılbaşı sezonu da kendi terimlerini getirecek gibi görünüyor. Örneğin, "alışılmışın dışında", "örneği görülmemiş", "bildiklerimizden farklı" bunlar arasında olabilir.

Ancak perakendeciler, önlerini görmeyi zorlaştıran bu dönemin özgürleştirici bir yanı olduğunu da söylüyor. Uzun zamandır yapmak istedikleri değişiklikler öncelikli, hatta acil duruma gelince işlerinde yaptıkları yenilikleri hızlandırdılar ve bu da müşterilerine faydalı olmalarını ve büyümek için yeni yollar bulmalarını sağladı. Dijital ortama büyük olasılıkla daha önce hiç olmadığı kadar öncelik verilecek bir yılbaşı sezonu yaklaşırken, perakendeciler dijital pazarlamanın sürekli büyüme için kritik önemde olduğunu fark ediyor.

Bilinirlikten satışa uzanan tüketici yolculuğunu benimsemek

Beko ve Ingage olarak bizim de ana stratejimiz her zaman hem dijital ortamın sunduğu yenilikleri denemek hem de tüketiciyle doğru yerde doğru zamanda buluşmak. Bu strateji doğrultusunda bizim için en önemli mecralardan biri olan YouTube özellikle çoğu marka ve kampanya için “bilinirlik” mecrası olarak konumlanıyor. Bizlerse uzun bir süredir YouTube iletişimlerimizde satışa yönelik modeller değerlendirerek tek bir kampanyamızın bile farklı hedeflerine hizmet etmesini sağlıyoruz.

Bu da, özellikle bilinirlik yaratırken ürünü satmak da isteyen markalar için YouTube’u çok kıymetli bir noktaya taşımış oluyor. YouTube reklam modellerinin aksiyon aldırmaya yönlenmesinden itibaren bu mecrayı sadece video izletmek amaçlı değil aynı zamanda bir satış kanalı da olabileceğini gösteriyor.

Pandemi döneminde tüketici ihtiyacına yanıt vermek

Herkesin vaktinin büyük çoğunluğunu evlerinde geçirdiği bu dönemde keyifli vakit geçirme ihtiyacıyla öncelikler, istekler farklılaştı. Doğru bir zamanlama ile doğru ihtiyaca yönelik olarak Beko Crystal Pro TV ürünümüzün büyük ekran keyfi yaşatıyor ve fiyat avantajına sahip olması özelliklerini ön plana çıkararak tüketiciyle buluşturmak istedik.

Elimizde önemli bir içgörü vardı; alışveriş yapanların %40’ından fazlası YouTube’da keşfettikleri ürünleri satın alıyor. Bu içgörüyle birlikte YouTube’da ihtiyacımıza yönelik bir iletişim yürütebileceğimizi biliyorduk. Ancak hem bilinirlik hem satışa katkı yapmak istediğimiz kampanyalarda bir video kreatifi ile istenilen sonuçlar elde edilemiyordu. İki hedefe tek bir kampanya ile ulaşmak ise bizi düşündürüyordu. YouTube tarafında gelişen reklam modelleri ile satışa katkı beklenen projeler için güzel bir çözüm oldu; kreatiflerimizi ve medya planımızı oluştururken YouTube dinamiklerini göz önünde bulundurduk.

Yeni müşterileri teşvik etmek ve kazanmak

Bu kapsamda, kullanıcılara ürün özelliklerimizi hatırlatmak, erişimleri maksimize ederek yeni kullanıcılara erişmek ve maksimum düzeyde satış getirmeyi hedeflediğimiz bir kampanya süreci ilerletmemiz gerekiyordu. Bunun için de YouTube üzerinden hem ana reklam filmimizi hem de fiyat odaklı içeriğimizi Trueview for Action reklam modeli ile web site dönüşüm hedefi üzerinden yayına alarak, maksimum dönüşüm ve dönüşüm değeri getirmeyi hedefledik. YouTube’daki ilgiyi aksiyona dönüştürecek şekilde planlamamızı ilerlettik.

Tüm yayınlar genelinde bakıldığında bu kampanya dönemindeki Arama reklamlarımızdan gelen dönüşümlerin %22’sinin YouTube kampanyamıza dokunduğunu ve satın alım gerçekleştiren kullanıcıların YouTube reklamlarımızı izlediğini gördük. Offline satışlara baktığımızda ise geçen yıla kıyasla ciroda %61, satış adedinde ise %42 artış olduğunu gözlemledik.

Planlama süreçlerinde yalnızca içerikleri izletmeye yönelik bir mecra gibi konumlansa da, sunmuş olduğu satış odaklı çözümler ile YouTube’da tüketicilere hem reklam filmlerimizi izletme hem de bilgilendirdikten sonra satışa yönlendirme ve kampanyalarımızı buna göre optimize etme şansı buluyoruz. Bu, markalar için büyük bir fırsat.

Kampanya hedeflerinize ulaşmak için video reklamlarınızı optimize edin

İçinde bulunduğumuz değişim yolculuğunda sabit kalan tek bir şey var; kampanya etkinliğinin önemi. En etkili reklam biçimini belirleyerek, en iyi müşterilerinizi doğru hedeflemelerle bularak ve reklam kreatifinizi anlamlı kılarak, kampanya hedeflerinizin ötesine ulaşmanız mümkün.

Pandemi döneminde görülen video trendleri, tüketici ihtiyaçları hakkında hangi bilgileri veriyor?