Büyük etki için akıllı değişiklikler: YouTube'dan yeni çözümlerle performansı artırın

Recep Çolak, Tuğberk Hasanoğlu / Ocak 2021

Uzun süreli mağaza kapanışları, dünya çapında markaları, online satışları artırmaya odaklanmak için medya kampanyalarını yeniden gözden geçirmeye zorladı. Dijitale geçişle birlikte, her reklamverenin aslında bir performans reklamcısı olduğu daha da netleşti.

Pazarlamacılar, YouTube’da bütçelerini ihtiyaca göre artırma ya da azaltma ve en önemlisi sonuç elde etmek için yatırım yapma esnekliğine sahip. İşletmeler yeniden açılmaya başladıkça, YouTube'da hem online hem de offline satın alımları teşvik etmek için videoyu kullanma fırsatına sahip oluyor. Şu da bir gerçek ki, alışveriş yapanların %40’ından fazlası YouTube’da keşfettikleri ürünleri satın alıyor.

Bugün artık tüketicilere akıllı çözümlerin yardımıyla YouTube’da ilham vermek ve onları alışverişe yönlendirmek, daha fazla dönüşüm elde etmek için otomasyondan faydalanmak ve ilişkilendirmeyi daha da kuvvetlendirmek mümkün.

Video reklamlarınızı yeni vitrininiz yapın

Markalar, yeni ürünleri tüketicilere sunarken stratejik olarak video reklamları kullanıyor. Son zamanlarda, Gratis’in bayram kampanyası için online ve mağaza olarak 360 derece oluşturduğu hikayeleri çok kanallı biçimde tüm mecralarda aynı dilden aktarması gerekiyordu. YouTube'u tam bir dönüşüm hunisi çözümü olarak kullandılar ve satın alma olasılığı en yüksek kitlelerle bağlantı kurdular.

Bu noktada işletmelerin daha güçlü bir e-ticaret varlığı oluşturmalarına yardımcı olmak, işlem yapılabilir video reklamlarınızı daha alışveriş yapılabilir hale getirmek ve bir sonraki satın alma işlemine ilham verecek göz atılabilir ürün görüntüleri tüketiciye ilham vermeyi amaçlayan yeni bir çözümden faydalandılar. Merchant Center ile video reklamlarını senkronize ettiler, öne çıkarmak istedikleri en çok ilgi gören ürün görselleriyle tüketicileri satın almaya yönlendirdiler ve ürün sayfalarına trafik çektiler.

Sade ancak etkili kreatiflerle tüketiciyi yakalayın

SEM Hesap Yöneticisi Merve Beşiroğlu kampanyanın ana ayağını şöyle özetliyor; “TrueView for Action resim uzantıları ürünü ile bayram kampanyası dahilindeki promosyonlu ürünleri video kreatifleriyle beraber kullanıcılara gösterdik. Bununla birlikte, sadece satın alma yolculuğundaki son adıma odaklanmayıp, değer yaratan adımları da (sepete ekle, satın alıma ilerle) optimizasyon sinyali olarak kullanabilmek adına bir dönüşüm seti kullandık.”

Sonuç olarak Gratis ve dijital ajansları SEM, güçlü bir etkileşim yakalamakla kalmayıp bunu performansa dönüştürdüler. Hesabın ana hedefi olan web satış dönüşümü üzerinden inceleme yapıldığında resim uzantısı kampanyası ile marka diğer video kampanya modellerine göre %45 daha düşük edinme başı maliyet ve %91 daha yüksek reklam harcama getirisi elde etti.

Online macerasına 2019 yılında başlamasına rağmen en az fiziksel mağazaları kadar hızlı, kısa zamanda katlanarak büyüyen bir grafiğe sahip. Gratis Dijital Pazarlama Yöneticisi Ali Çamarası; “Gratis olarak TV’nin aksine YouTube’un ölçümlenenebilir bir dijital performans mecrası olarak kullanabileceğinden emindik ancak bu kadar kısa zamanda bu kadar net bir sonuç almayı beklemiyorduk.” Gratis Pazarlama Direktörü Gül Sağır Aydın ise şöyle tamamlıyor: “YouTube bizim için artık sadece bir marka çalışması mecrası değil, aynı zamanda direk satışa dönüştürebildiğimiz bir performans platformu.”

Dijital videonun gücünü benimseyin

Daha kısa reklamlar, markaların kolay tüketilebilir, küçük boyutlu kliplerle bir hikaye anlatmasına yardımcı oluyor ve bu kısa reklamlar tahmin edilebileceğinden daha büyük potansiyele sahip. Gratis Dijital Pazarlama Uzmanı Ezgi Toprakkarıştıran da şunu ekliyor; “Elde ettiğimiz sonuçlarla beraber aslında sadece YouTube performansımızın değil; diğer dijital kanallardaki dönüşümlerimizin arttığını ve mağaza ziyaretlerimizin yükseldiğini de görmüş olduk.”

Video her zaman farkındalık yaratmak için etkili bir kanal olmuştur, ancak performans pazarlamacıları bununla kalmamalı. Kısa vadede verimliliği artırmak ve uzun vadede büyümenin temelini atmak için dijital videonun gücünü benimseyin ve sonuçlarını net şekilde raporlayın.

Video reklam öğelerinizin performansı artırmasını nasıl sağlarsınız?