Satış adedi değil değeri: IKEA akıllı çözümlerle satış değerini nasıl ikiye katladı?

Cihan Enginar / Eylül 2020

Dünya yoğun bir değişim ve belirsizliklerle dolu bir dönemden geçerken, pazarlamacılar trendlere uyum sağlama, talebi öngörme ve gitgide daha fazla değişen kitlelerine nasıl ulaşacaklarını ve onlarla nasıl etkileşime geçeceklerini anlama konusunda her zamankinden daha fazla zorlanıyorlar.

Pazarlamacılar kampanyalarını verimli tutmak ve artık olağan hale gelen yeni koşullarla uyumlu hale getirmek için neler yapabilir? Koronavirüs salgınının öncesinde bile, makine öğreniminin ve otomasyonun rolünü keşfetmek birçok işletme için başarılı olan bir yaklaşımdı. Bu dönemde daha da önemli hale geldi. Ev tasarımında perakendenin önemli global oyuncularından IKEA da otomasyonun önemine odaklanmaya karar verdi.

IKEA, “Evimizin her şeyi” sloganı ile hafızalarımıza yer etmiş ve ev dizaynı söz konusu olunca aklımıza ilk gelen markalardan biri. Geniş ürün yelpazesini en uygun kişilere sunmak ve de online satışlarını maksimize etmek için YouTube, Alışveriş reklamları ve Arama Ağı’ndan da aktif şekilde faydalanıyor.

Satış adedi değil, değerine odaklanın

Ancak markanın üstesinden gelmeye çalıştığı bir konu vardı. Arama Ağı üzerinden web sitesine gelen kaliteli trafiği azaltmadan, bu ziyaretleri satışa döndürmekte zorlanıyordu. Akıllı Alışveriş’ten elde ettiği faydanın yanında satış adedi yerine değerini artıracak efektif bir çözüme ihtiyaç duyuyordu. Hem sadık IKEA müşterilerine hem de yeni ziyaretçilere ulaşmak odaktaydı.

Ajansları Wavemaker ile birlikte Arama kampanyalarında uzun süredir Akıllı Teklif stratejilerinden faydalanan marka, maksimum hacimde maksimum gelir elde etme hedefi doğrultusunda tüm Arama kampanyalarında yeniden pazarlama kitleleri özelinde dönüşüm değerini artırma teklif stratejisini uygulamaya başladı.

Dönüşümleri artırma özelliği, bütçenizi harcarken kampanyanız için en fazla dönüşümü elde etmenize yardımcı olmak amacıyla teklifleri otomatik olarak belirliyor. Teklifleri otomatik olarak optimize etmek için gelişmiş makine öğrenimi kullanan bu strateji, teklifleri her bir açık artırma için uyarlayan açık artırma anında teklif verme gücüne sahip.

Wavemaker’ın Dijital ve Teknolojiden Sorumlu Direktörü Begüm Aras Yoldaş, yürütülen çalışmayı şöyle özetliyor; “IKEA gibi ürün sayısı, çeşitliliği fazla olan markalarda, satış adedi yerine değerine odaklanarak daha iyi sonuçlar elde edebileceğimizi gördük.”

Dönüşüm değerini artırma teklif stratejisi ile birlikte IKEA, bir önceki dönemle karşılaştırıldığında satış değerini %111 oranında artırmayı başardı. Aynı zamanda tıklama oranında bir paralellik yakalayarak Arama kanalından gelen site trafiğini de korudu.

IKEA E-ticaret Teknolojileri Grup Lideri Semih Parlak, “Sürekli dijital yatırımlarımızın verimliliğini arttıracak fikirlerin peşindeyiz. Gelecek kampanyalarımızda kullanabileceğimiz bir kampanya performansı deneyimleyerek çok güzel sonuçlar elde ettik” diyor.

Olağan hale gelen yeni koşullara otomasyon ile uyum sağlayın

Otomasyonun, pazarlama kampanyalarının daha verimli ve uyarlanabilir hale gelmesine yardımcı olduğu örneklerle önümüzde. Dönüşümler için optimizasyon sağlamak üzere makine öğreniminden yararlanarak müşteri ihtiyaçlarını karşılayın ve gereksiz harcamaları azaltın. Özelleştirilmiş önerilerle hem zamandan tasarruf edin hem de tam olarak sunduğunuz ürün veya hizmetleri arayan müşterilere ulaşın.

Perakendenin geleceği: Önümüzdeki 5 yıl içinde stratejinizi şekillendirmeye yardımcı 3 trend