Kutlamaya değer günler: Markanızın yıl dönümünü üç adımda büyük bir kampanyaya çevirin

Cihat Kültür, Taner Doğuer, Gizem Koçak, Oğuz Kansoy, Tolgar Şaşmaz / Eylül 2019

Bazı günler yılın geri kalan günlerinden daha önemlidir. Doğum günleri, kutlanacak o “özel günler” ve de yıldönümleri hatırlanmasını beklediğimiz günler. Peki bu özel günler markalar için de söz konusu olabilir mi? Yıldönümleri markalar için ne ifade ediyor? Bu özel günü markalar müşterileriyle birlikte kutlayabilir mi?

Yıl boyunca pek çok farklı sektörden pek çok farklı markanın belli hedefler çerçevesinde yarattıkları bazen kreatif bazen oldukça inovatif kampanyalarını görüyoruz. Zamanlama olarak baktığımızda ise bu kampanyaların yaratılma dönemleri her markanın kendi ürün skalasına, sektör dağılımına göre değişiklik gösterse de, yılın belli başlı alışveriş dönemlerinde yoğunlaşıyor. Ancak bunların yanı sıra markaların kendilerine özel kutlama günleri de büyük birer fırsat anlamına gelebilir. Örneğin, markanın kuruluş günü kullanıcılarınızla, müşterilerinizle etkileşim kurmak için güzel bir fırsat olabilir.

Türkiye’nin ilk online kitabevi idefix olarak kuruluşumuzun 20. yılını bu fikirden yola çıkarak kutlamak istedik ve özel günlerden faydalanmak isteyen markaların da takip edebileceği üç adımdan oluşan bir strateji benimsedik.

  1. Bu özel günden ne elde etmek istediğinize karar verin

    Bu özel günü kapsamlı bir kampanya ile duyurmaya karar verdik ve hem idefix’in 20. yıl algısını müşterilerimize taşımak, hem bu algıyı indirim fırsatıyla güçlendirmek hem de yüksek reklam harcamasından elde ettiğimiz geliri artırarak ciro elde etmek istedik. Bunu da oldukça güçlü alışveriş fırsatlarıyla sunarak elde etmeyi amaçladık.
  2. Bu özel günü kiminle kutlamak istediğine karar verin

    Google Analytics üzerinden en iyi geri dönüş aldığımız kitleleri hedef kitle olarak belirledik. Site içi davranışlardan segmentlediğimiz kullanıcılara hedef kitle arasında yer verdik. Ayrıca mevcut kullanıcıların yanı sıra kitapsever yeni kullanıcılar da hedefledik.
  3. Bu özel günü nasıl kutlamak istediğine karar verin

    idefix, “Okumak Ne Güzel Şey” sloganıyla pazarlama iletişimini sürdüren ve Türkiye’deki kitap okuma oranını artırmayı kendine misyon edinen bir marka. Maksimum dönüş almayı hedeflediğimiz bu özel gün için 360 derece bir iletişim planlaması oluşturduk. Planlanan iletişime kampanya yayına girmeden üç gün önce başladık. Hem mevcut hem de yeni kullanıcılara “Fırsatlar ve sürprizler için 20 Mart’ı bekleyin!” diyerek merak uyandırdık.

Kampanya günü ise ana sayfada kullanıcıların bu merakına karşılık gelecek kreatifler yayınlandık. Kitle kısmını maksimum genişlikte kullanmak adına teklif stratejilerini artırdık ve özellikle yeniden pazarlama listelerinden faydalandık.

Google’ın neredeyse tüm platformlarını bu iletişim kampanyası için kullandık. Arama Ağı’nda duyarlı reklamlar, Görüntülü Reklam Ağı’nda bannerlar, Akıllı Alışveriş reklamları ve YouTube’da hem in-stream hem de Bumper reklamlar yayınlandık. 360 derece iletişim planı kapsamında, e-mail, SMS, sosyal medya kanalları, satış ortaklıkları, 3. taraf iş birlikleri, TV’de alt bant ve reklam filmi yayınlarıyla da kampanyayı destekledik.

Bu kapsamlı iletişim kampanyası sonucunda web site ziyaretlerimiz kampanya döneminde 2019 yılı günlük ortalamasına oranla iki katına çıkarken, satış adedi 5 katına yükseldi. Bununla beraber kampanya boyunca elde edilen ciro normal döneme göre 6 kat yüksekte seyretti. Kampanya gününde yeni kullanıcı ortalaması ay geneline göre %100 artış gösterirken, aynı gün dönüşüm oranı ise 3 katı kadar arttı.

Müşterimizi tanımak, 360 derece bir iletişim süreci yönetmek ve kampanyayı iyi analiz ederek geleceğe taşımak idefix ve SEM olarak bizlerin bu süreçten oldukça başarılı sonuçlar elde etmemizi sağladı. Oluşturduğumuz bu kurguyu her ayın bir gününe taşımayı planlıyoruz.

idefix Akıllı Alışveriş kampanyasıyla alışveriş reklam satışlarından elde ettiği geliri %10 artırdı