Şu An YouTube'daki En Büyük Trend Muhtemelen Hiç Duymadığınız ASMR Videoları

İndir
Allison Mooney, Jason Klein / Eylül 2016

YouTube çoğunlukla görsel içerik ile ilişkili olsa da ses odaklı videolar milyonlarca kullanıcı arasında yankı uyandırıyor. Bazı markaların sesi kısarak çevrimiçi profillerini nasıl öne çıkardıklarını öğrenin.

Uyarı bildirimleri ve ince, keskin sesler bizi huzursuz eder, korkuyla ürpermemize neden olur. Ancak birçok tüketici, aslında bir dinlenme yolu olarak teknolojiye, özellikle de videolara başvuruyor. YouTube'da, iyi hissetmenizi sağlamak için tasarlanmış seslerden oluşan koca bir evren var. Kulağa biraz niş mi geliyor? Aslında öyle değil. Bugünlerde ASMR muhtemelen hiç duymadığınız en büyük trend.

ASMR nedir?

ASMR çok büyük ve hâlâ da büyümekte olan bir trend. Aslında ASMR için YouTube'da "şeker" veya "çikolata"dan daha fazla arama ilgisi bulunuyor.1 Ancak büyük ihtimalle bunu daha önce hiç duymadınız. Oysa Google'da ASMR hakkında en sık aranan soru: "ASMR nedir?"2

84e2e_YouTube-Search-Interest-in-ASMR-vs-Candy-vs-Chocolate-BODY-TR

2010'da ortaya çıkan ASMR (otonom duyusal meridyen tepkisi), kafa derisinde başlayıp vücuda doğru yayılan, genellikle sakinleştirici bir histir. Beyin masajı olarak da bilinen bu his fısıltılar, vurgular ve hışırtılar gibi sakinleştirici görüntü ve seslerle tetiklenir.

Yaklaşık 400.000 YouTube abonesi bulunan popüler "ASMR'ci" Heather Feather: "Esasen bu his, biri saçınızla oynadığında veya parmak uçlarını sırtınızda gezdirdiğinde hissettiğiniz harika ürperti gibi tarif edilebilir."Yumuşak sesli ünlü ressam Bob Ross'un kulağa hoş gelen ses tonu da en çok dinlenen ASMR tetikleyicilerinden biri. Aslında "Bob Ross", ASMR ile en sık ilişkilendirilen terimler arasında. "Heather Feather"ın yanı sıra YouTube'da önde gelen bir diğer ASMR'ci de "GentleWhispering".

Heather Feather gibi içerik oluşturucular, tatlı bir ürperti veren ASMR etkisine sahip videolar tasarlıyor. Şu anda YouTube'daki ASMR videolarının sayısı 5,2 milyon civarında ve dünyanın dört bir yanından pek çok insan bu videolara büyük ilgi gösteriyor (aşağıdaki haritaya göz atın). YouTube'da ASMR için yapılan aramalar 2015'te önceki yıla göre %200'ün üzerinde arttı ve hâlâ artmaya devam ediyor.3 İyi bir ASMR videosu tek başına 16 milyondan fazla görüntüleme elde edebilir.

84e2e_YouTube-Search-Interest-in-ASMR-vs-Candy-vs-Chocolate-BODY-TR (1)

Aramaların yarısından fazlası, kullanıcılar rahatlamak istiyorum anlarında bu içeriği mobil cihazlarla araştırırken gerçekleşiyor.4Aslında Google'daki aramalar saat diliminden bağımsız olarak insanlar geceleyin gevşedikleri sırada, yani 22:30 civarında zirveye çıkıyor.5 "ASMR uykusu" en ilgili terimlerden biri.6

Markalar, kulak verin

Google BrandLab'de , markalara YouTube'un tam potansiyeline ulaşmaları için yardımcı oluyoruz. Birçok ses, sakinleştirici ASMR duygusunu tetikleyebilir. Markaların buna kulak verip böylesine büyük bir trendi fırsata dönüştürmesi gerekiyor. Sadece erişmeniz gereken çok büyük ve ilgili bir kitleden bahsetmiyoruz, zaten markanızı kullanan çok büyük ve ilgili bir kitleden bahsediyoruz. ASMR'ciler o tatlı ürperti etkisini yaratmak için genellikle nesnelerden, özellikle de gıda ürünlerinden faydalanıyor: Ambalajları hışırdatmak, sakız çiğnemek ve teneke kutu açmak gibi. (YouTube'da yapılan bir "bira ASMR" araması 81.000'in üzerinde video sonucu getiriyor.) Tic Tac, Swedish Fish ve Taco Bell de YouTube içerik oluşturucu videolarında küçük roller alan markalar.

KFC bu trendi benimsedi. Bu yeni YouTube videosunda, Albay Sanders'ı oynayan aktör George Hamilton cep mendilleri hakkında tatlı sözler fısıldayıp KFC'nin yeni, çıtır çıtır kızarmış butlarını yerken çıkardığı seslerin keyfine varır. KFC CMO'su (Pazarlama İcra Yetkilisi) Kevin Hochman Washington Post'a şöyle konuştu: "Bu topluluk, duyusal ses deneyimine bayılıyor ve bu konuda çok hevesli . ASMR videoları insanları büyük ölçüde rahatlatıyor, biz de acıktıklarında onlara aynı hissi sunuyoruz."

2015 yılında BBDO, Dove çikolataları için Çin'de ASMR video reklamlar yayınladı. Bu reklamlar, tüketicilerin "şekerleme" yediklerinde hissettikleri "ipeksi, yumuşak zevkin tatlı ürpertisi"ni canlandırmak için tasarlanmıştı. Filmler bilimsel testlere tabi tutuldu ve sonuçlar nörologlar tarafından inceleniyor.

Güzellik uzmanlarından teknoloji düşkünlerine

Markalar bu trendden faydalanmak için kendi ASMR videolarını oluşturmak zorunda değiller; ilgili kitlelere farklı yollarla da ulaşabilirler. Peki özellikle hangilerine? Hem erkekler hem de kadınlar ASMR içeriğiyle ilgileniyor ve söz konusu kitlenin yaklaşık yarısı 18-24 yaş arasındaki genç kullanıcılardan oluşuyor. Bu kullanıcıların çoğu (%77) güzellik ve fitness içeriği sunan videoları da izliyor.7

Güzellik ürünleri aslında bu trendin baş rolünde. Makyaj konusundaki eğitici videolar YouTube'da uzun süredir popülerdi, ama izleyiciler ASMR videolarının ne kadar rahatlatıcı olduğunu fark edince şimdi çoğu eğitici video ASMR videolarına benzemeye başladı. Bazı içerik oluşturucular rol yapma yaklaşımını kullanarak bir makyöz koltuğunda olmanın verdiği hissi taklit ederken, diğerleri rahatlatıcı sesler yaratmak için makyaj fırçaları kullanıyor. "ASMR tırnakları" terimini ararsanız, tıkırdama ve sürtme sesleri çıkarırken manikürlerini gösteren birçok içerik oluşturucu göreceksiniz. Şu an 8,6 milyon abonesi olan güzellik kraliçesi Michelle Phan bile bir ASMR videosu oluşturdu.

Belki pek bilinmiyor ama ASMR kitlesinin büyük çoğunluğu aynı zamanda teknoloji ve oyun düşkünü. Web genelinde ASMR ile ilgilenen kullanıcıların dizüstü bilgisayar, cep telefonu ve oyun konsolları gibi tüketici teknoloji ürünleri pazarıyla da ilgilenme olasılığı iki kat daha fazla.8 Bir ASMR oyuncusu YouTube kanalı bile var . ASMR hızlı tempolu video oyunlarının panzehiri olabilir: Bir araştırmaya göre video oyunları oynarken beyninizduyularınızı geliştirebilir.

ASMR'nin etkisi ne olursa olsun, belli ki buna ilgi duyan çok büyük ve hâlâ büyümekte olan bir kitle var. Ve bir marka olarak ASMR'den faydalanmak için "bunu edinmeniz" gerekmiyor. Tek yapmanız gereken, çok sayıda yaratıcı yolla bu benzersiz ve az bilinen topluluğun ilgisini çekmek. Şimdi kulağa nasıl geliyor?

Nordeus Euro 2016'da YouTube sayesinde büyük kazanç elde etti