Tüketici Barometresi: Yeni mobil trendleri ve hedef kitle içgörülerimizi keşfedin

Kasım 2015

Ücretsiz, interaktif tüketici içgörü aracımız olan Tüketici Barometresi'ni lanse ettiğimizden beri bir sene geçti. Bunu kutlamak için 2012[1]'den itibaren İnternet erişimine ve cihaz kullanımına ilişkin trend verileri eklemenin yanı sıra 4 global hedef kitle segmentini derinlemesine inceledik. İşte ortaya çıkardığımız içgörülerden birkaçı:

Mobil artık bir seçim değil, bir gereklilik

Akıllı telefon kullanımı bazı pazarlarda doygunluğa ulaştı: İsveç'te 25 yaşın altındakilerin %100'ü bir akıllı telefon kullanıyor.[2] Türkiye'de akıllı telefon kullanımı son üç senede 4 kat arttı ve 2012'de %14'ken 2015'te %56 oldu.[3]

Bu yüzden araştırma yaptığımız birçok ülkede, 25 yaşın altındaki internet kullanıcılarının %80'inden fazlasının, online olmak için akıllı telefonlarını en az bilgisayarları kadar sık kullanmaları bir sürpriz değil. Daha şaşırtıcı olan bu değişimin bu kadar hızlı gerçekleşmesi. 2012'de 25 yaşın altındaki Brezilyalıların sadece %10'u bir akıllı telefon üzerinden, en az bilgisayarları kadar sık online olmuşken, 2015'te bu sayı %81'e yükseldi. Bu davranışsal değişim daha genç yaş nüfusla da sınırlı değil. Meksika'da 55 yaşın üzerindeki, akıllı telefonuyla, en az bilgisayarıyla olduğu kadar sık online olan internet kullanıcılarının sayısı 2012'de %10'ken 2015'te %38'e fırladı.[4]

Çoklu görüntüleme de yükselişte. 2012'de Birleşik Krallık'ta insanların sadece %10'u üç ekran kullanmışken %2015'te bu oran %42'ye yükseldi. Polonya'da bugünlerde insanların %19'u üç ekran kullanıyor, 2012'de bu oran sadece %2'ydi.[1]

46500_Image 1 - 3screens - Turkish

Mobilde esas, önemli olan her an varolabilmektir. Markalar giderek tüketicilere tüm cihazlarda sorunsuz bir şekilde bağlı olduğundan emin olmak istiyor.

Mobil, araştırma ve satın alma kararlarında çok önemlidir

Tüketici Barometresi'nden veriler kullanarak dört global kitleye daha yakından baktık: Y Jenerasyonu, Dijital Anneler, Marka Avukatları ve Nasıl Yapılır Videosu Kullanıcıları.[5] Hepsinin ortak bir özelliği var; gitgide daha mobil bir hale gelen Internet araştırma sürecinde kritik bir rol oynuyor.

Y jenerasyonuna bağlı olmanın yolu mobil cihazlarda varolmaktan geçiyor. Çünkü bu grubun %40'ı (35 yaşın üzerindekilerin iki katından fazlası) son alışverişlerini bir akıllı telefon üzerinden araştırmış.* Onlar için önemli olan o anlarda orada olmak; yani markalar soru ne olursa olsun cevabın online olduğunu anlamak zorundalar.

84e5e_Image 2 - Millennials - Turkish

Dijital Anneler, alışverişlerini sıklıkla Internet'te araştırarak yapan çok bilgili ve son derece bağlı bir grup. Akıllı telefonlar bu süreçte giderek daha önemli bir rol oynuyor; Dijital Annelerin %25'i acil bir şey almaları gerektiğinde akıllı telefonlarını kullanıyor, örneğin yerel bir mağaza arıyorlar.

5bde8_Image 3 - Digital Moms - Turkish

Marka Avukatlarının neredeyse üçte biri mağazada satın alma sırasında araştırma amaçlı akıllı telefonlarını kullandığı için, mobilde olmak "Satın almak istiyorum" anlarında onlarla bağlantıda olmanın anahtarı. Bu grup daha önce hiç olmadığı kadar aktif ve değerli; çünkü her gün Marka Avukatlarının %50'si yorum yapıyor, post beğeniyor ve blog yazıyor.

Marka Avukatları çoğu pazarlamacı tarafından iyi bilinen bir grup; ama çok aktif online müşterilerden oluşan ve çok hızlı büyüyen bir başka grup daha var: Nasıl Yapılır Videosu Kullanıcıları. Global olarak internet kullanıcılarının üçte ikisi haftada en az bir kere online video izliyor ve bunların 10'da 1'i de "kendin yap" ya da "nasıl yapılır" videosu izliyor. Doğru anda doğru cihaza doğru içerik göndererek bu kitleyle iletişim kurmak, satın alma kararlarında (üçte biri satın almak istedikleri ürünle ilgili bilgi almak için YouTube'da video izliyor) çok büyük bir etki yaratabilir.

Kendi özel içgörülerinizi oluşturmak için Tüketici Barometresi'ni kullanın

Akıllı telefonların bir araştırma ve satın alma aracı olarak kullanımındaki büyümeyi anlamak ve buna cevap vermek çoğu işletme için çok önemlidir. Tüketici Barometresi sayesinde bu ve buna benzer içgörülerin müşterilerinizle olan bağlantısını keşfedebilirsiniz.

  • İnternet erişiminin ve cihaz kullanımının 56 ülkede zamanla nasıl evrildiğini görmek için Trend Veriler bölmesine gidin.
  • Y Jenerasyonu, Dijital Anneler, Marka Avukatları ve Nasıl Yapılır Videosu Kullanıcılarıyla ilgili daha derin içgörüler için Kitle Hikayeleri bölmesine göz atın.
  • Cihaz kullanımı, online video görüntüleme ve internetin 50'den fazla ülkedeki 20 ürün kategorisinde tercih etme ve satın alma kararlarındaki rolünü keşfetmek ve özel tablolar oluşturmak için Grafik Yaratıcı'yı kullanın.

Pazarlama stratejiniz için bilgi sağlayacak ve doğru mesajla, doğru cihazda onlar için önemli anlarda daha fazla müşteriye erişmenize yardımcı olacak içgörüler için www.consumerbarometer.com'u ziyaret edin.

Kaynaklar (5)

Tüm veriler Google Tüketici Barometresi'nden alınmıştır, 2014/2015. Tüketici Barometresi verileri, dünyanın lider pazar araştırması şirketlerinden biri olan TNS tarafından, 56 ülkede 400.000'den fazla katılımcıyla yapılan görüşmelere dayanılarak bir araya getirilmiştir.

Dipnotlar

1. Tarihsel veriler ülkelere göre farklılık gösterebilir
2. Cevap verenlerin minimum yaşı: 16
3. Tüm online ve offline nüfus
4. İnternet kullanıcıları (bilgisayar, tablet ya da akıllı telefonla bağlanan)
5. Kitle segment tanımları: Y Jenerasyonu: Arjantin, Brezilya, Çin, Hindistan, Güney Kore, Malezya, Meksika, Filipinler, Vietnam ve Birleşik Devletler (18-34) ve Japonya (20-34) hariç tüm ülkelerdeki 16-34 yaş arası internet kullanıcıları
Dijital Anneler: Evlerinde 18 yaşın altında çocuğu olan ve önceki 3 ya da 12 ay içerisinde seçilmiş kategorilerde* alışveriş yapmış kadın internet kullanıcıları
Marka Avukatları: "Sevdiğim bir markaysa, herkese ondan bahsederim" ifadesini kabul eden internet kullanıcıları
Nasıl Yapılır Videosu Kullanıcıları: Önceki hafta bir nasıl yapılır videosu izlemiş internet kullanıcıları YA DA geçtiğimiz 3 ya da 12 ay içerisinde seçilmiş kategorilerde* satın alma araştırması için online video izlemiş internet kullanıcıları
*Kategoriler şunlardır: Giyim ya da ayakkabı, yiyecek, makyaj (sadece kadınlar), fiziksel / dijital müzik, saç bakım ürünleri, reçetesiz (OTC) ilaç ve vitaminler, restoran yemekleri. Geçtiğimiz 12 aya ait kategoriler şunlardır: araç sigortası, sinema biletleri, uçak biletleri (eğlence), otel konaklama (eğlence), büyük ev aletleri, cep telefonları ya da akıllı telefonlar, televizyonlar, dizüstü bilgisayarlar ve tabletler, Kendin Yap (DIY) ürünleri, ev dekorasyon ürünleri, eğlence amaçlı uzun mesafeli kara seyahatleri, bireysel kredi, gayrimenkul.)

Kâr Odaklı Pazarlamacı: Daha İyi Bütçe ve Teklif Kararları için Müşterileri Segmentlere Ayırma