Kullanılabilirlikte yapılan iyileştirmeler Szkla'nın mobil gelirini yıldan yıla %60 artırmasını sağladı

Temmuz 2017

Szkla, merkezi Kraków'da bulunan bir kontakt lens ve gözlük satıcısıdır.

Szkla

Kontakt lens ve gözlük satıcısı

2004'te kuruldu

Merkezi Kraków'da

HEDEFLER

Mobil sitenin kullanılabilirliğini tümüyle elden geçirmek

YAKLAŞIM

Mobil cihazlarda sayfa yükleme iyileştirildi

Doğrudan siteden e-posta gönderme veya arama özelliği eklendi

SONUÇLAR

Mobil gelir yıldan yıla %60 arttı

Mobil destekli dönüşümler %55 arttı

Trafiğinin %45'ten fazlası mobil cihazlardan gelen ve masaüstü sitesine kıyasla çok az dönüşüm elde eden şirket, mobil sitesinde daha iyi bir deneyim sunmak için bir şeyler yapması gerektiğinin farkındaydı. Bazı kullanıcılar ilk reçeteli ürün siparişini masaüstü bilgisayarlarda vermeyi tercih edebiliyordu. Mobil sitenin ise daha fazla bilgiye ihtiyacı olan veya bir optometri uzmanıyla doğrudan konuşmak isteyen kullanıcılara daha iyi destek sunması gerekiyordu.

Eldeki verilere göre, kullanıcıların masaüstüne yönelik sayfalarla karşılaştıklarında dönüşüm sağlamadan siteden ayrılma olasılığı, mobil cihazlar için optimize edilmiş sayfalardayken ayrılma olasılığından çok daha yüksekti. İlk işleri, sitenin tamamını mobil uyumlu hale getirmek oldu.

Ayrıca, kullanıcıların masaüstü sürümde sahip olduğu dönüşüm fırsatlarına mobil sürümde de aynen sahip olmasını istiyorlardı. Bazı kullanıcıların masaüstünde gerçekleştirmeyi tercih edebileceği işlemler hâlâ mevcut olsa da, müşterilerinin mobil cihazlardaki deneyimin sınırlanmış olduğu duygusuna kapılmamaları önemi bir noktaydı. Szkla'daki ekip, telefon kullanıcıları için ideal olan özelliklerden maksimum düzeyde yararlanmadıklarını fark etti. Bu nedenle, tıkla ve ara telefon numaraları ekleyerek ve siteden kendilerine doğrudan e-posta gönderilmesini kolaylaştırarak, kullanıcılara müşteri yolculuğunun hem araştırma hem de nihai satın alma aşamalarında Szkla'ya ulaşabilme olanağı sundular.

Szkla, akıllı telefon kullanıcılarıyla mobil platformda masaüstündeki gibi etkileşimde bulunmak için onlara aynı fırsatları vermek ve kullanıcıların dönüşüm sağlarken kendileri için en uygun yolu izlemesini kolaylaştırmak istiyordu. Sonuçlar, bu isteklerin gerçekleştirildiğini gösterdi. Mobil gelirleri yıldan yıla %60 artarken, diğer cihazlardaki mobil destekli dönüşümler de %55 artış gösterdi. AdWords cihazlar arası dönüşümleri bir izleme aracı olarak kullanarak, farklı ekranlardaki değerleri ölçme ve kanal yatırımlarını bilgiye dayalı şekilde yapma olanağı elde ettiler.


"Yalnızca web sitesinin tüm sayfalarının mobil cihaz ekranlarında uyumlu şekilde yüklenmesini sağlayarak performansta muazzam bir artış elde ettik. Günümüz dünyasında kullanıcılarınızı "sıkıştırma ve yakınlaştırma" yapmak zorunda bırakmak affedilmez bir hata."

 - Tomasz Serafin, CMO, Szkla.com


Sonuçlar Szkla'yı kullanıcılarına yardımcı olmak için daha da fazlasını yapmaya teşvik etti. Bundan sonraki süreçte ekip, siteye tıkla ve mesaj gönder ve sohbet özelliklerini eklemeyi düşünüyor. Böylece kullanıcılar, tam olarak yardıma en çok ihtiyaç duydukları anda doğru kontakt lensi seçmek için bir optometri uzmanına danışabilecek.

Under Armour, Yeni Alışveriş Kampanyası Yapısıyla Başarılı Oldu