Müşterilerinize yardımcı olmanın yolu, analitiğe akıllı yaklaşımdan geçiyor

Bir pazarlamacı olarak temel önceliklerinizden biri müşterilerinizi tanımak ve onlarla ilişkiler kurmak. Günümüzde bunun kolayca başarılabileceği düşünülebilir. Nihayetinde, dijital teknolojinin hükmettiği bir dünyada müşteriler yığınla veri ve amaç sinyali üretiyor.

Ancak bu verilerden anlamlı sonuçlar çıkarmanın dünyanın en kolay işi olduğu söylenemez. Bazen çok fazla veri oluyor ve neyin önemli olduğunu anlamak için fazlalıkları dışarıda tutmak bir zorluk olarak karşımıza çıkıyor. Bazen de sinyaller güçsüz oluyor ve bu izlerden anlamlı bir sonuç elde etmek zorlaşıyor.

Başarılı bir şekilde bilgiye dönüştüremezseniz dünyadaki tüm verilere sahip olsanız da işletmenizi büyütemezsiniz. Gerekli olan şey akıllı veri analizi yapmak ve bunu gerçekleştirirken doğru yaklaşıma sahip olup doğru araçları kullanmak.

İşletmeler verileri birleştirerek müşterilerinin ihtiyaçlarını daha iyi anlayabiliyor ve yanıtlayabiliyor, bu da beraberinde büyüme getiriyor.

Birleştirin, sonra ölçün

Günümüzün çetin ve rekabet düzeyi yüksek iş ortamında başarılı olmak isteyen pazarlamacıların verileri birleştirmek ve müşterilerin birleşik görünümünü görmek için bölümler, ekipler ve kanallar arasındaki ayrılıkları ortadan kaldırması gerekiyor. İşletmeler verileri birleştirerek müşterilerinin ihtiyaçlarını daha iyi anlayabiliyor ve yanıtlayabiliyor, bu da büyümeyi sağlıyor.

Peki, izlenecek yaklaşım ne olmalı? Buna tekrara dayanan bir işlem olarak yaklaşın. Web ve uygulama analizlerinizi müşteri ilişkileri yönetimi teknolojinize bağlayarak küçük bir başlangıç yapabilirsiniz. Lider pazarlamacıların yenilikleri geriden takip edenlere kıyasla teknolojilerini entegre etmeye öncelik verme olasılığı 1,6 kat ve teknolojilerini kullanmada gelişmiş düzeye ulaşma olasılığı 1,2 kat daha yüksek.1 İş dünyasının liderleri, önemli pazarlama metriklerini ve göstergelerini daha sık yeniliyor ve çeşitli temas noktalarında müşterilerle zamanlaması doğru bağlantılar kurmalarına yardımcı olması için entegre teknoloji platformlarına öncelik veriyor.

Daha fazla bilgi

Mobil ve uygulama ekiplerinizi birleştirin

Çeşitli temas noktalarından bahsetmişken, uygulama ve mobil web ekiplerinizi birleştirmeyi de düşünebilirsiniz.

Alışverişin doğasının ne alındığından çok nasıl alındığına dönüşmesiyle işin araştırma boyutu her zamankinden daha önemli bir hal aldı.

Alışverişin doğasının ne alındığından çok nasıl alındığına dönüşmesiyle işin araştırma boyutu her zamankinden daha önemli bir hal aldı. En iyi ürünler, indirimler ve yorumlar için araştırma yaparken kullanıcılar, son kararlarını vermeden önce uygulamalar ve mobil siteler arasında gidip geliyor.

Uygulamalar, müşteri bağlılığı sağlamada uzun bir süre boyunca ilk akla gelen platform oldu. Ancak en sadık müşteriler söz konusu olduğunda bile, paylaşılacak yerler sınırlı ve değerli olduğunda uygulamaların kendi alanlarını çaba sarf ederek kazanmaları gerekiyor. Kısa bir süre önce Google tarafından yapılan bir araştırmada, katılımcıların %87'si bir markanın uygulamasını telefonlarına indirmeden o markaya bağlılık hissedebildiklerini söylüyor.2 Gerçekten de, akıllı telefon kullanıcılarının %53'ü en sevdikleri markaya ait uygulamanın telefonlarında yüklü olmadığını söylüyor.3

Daha fazla bilgi

Müşterilerinize yardımcı olmanın temel unsuru analizlere akıllı yaklaşımdır

Uygulamalar ile mobil siteler arasındaki sınır belirsizleşmeye devam ediyor. Ortalama olarak, bir mobil alışveriş örneğinde bir uygulamaya ve/veya mobil siteye en az altı ziyaret yapılıyor ve bu örneklerin en az yarısında bir mobil site ile uygulama arasında en az bir kez geçiş yapılıyor.4

Daha fazla bilgi

Bu müşteri davranışı için uygulama ve mobil web ekiplerinin ortak çaba sarf etmeleri gerekiyor çünkü alışveriş yapanlar hızlı araştırma deneyimleri ve sorunsuz satış noktaları beklentisi taşıyor. Ancak birçok kuruluş bu ekipleri birbirinden ayrı tutmaya devam ediyor, bu da kullanıcı deneyimlerinin bütüncül olmasına engel oluyor.

Tasarruf sağlayın, satışları artırın

Her türden kuruluştaki pazarlamacıların yaklaşık %90'ı, kanallar ve cihazlar genelinde kullanıcı yolcuğunu anlamanın, başarılı olmaları açısından kritik öneme sahip olduğu konusunda hemfikir.5 Bu yüzden Bayer ve Sprint gibi şirketler, hedef kitlelerini anlamak ve doğru zamanda bağlantı kurmak için entegre veriler ve teknolojiler kullanıyor.

Müşterilerinize yardımcı olmanın temel unsuru analizlere akıllı yaklaşımdır

Bayer başlangıç olarak içerik yönetimi ve analiz sistemleri arasında bağlantı kurdu ve tek bir müşteri kimliğiyle çok çeşitli müşteri davranışlarını barındırıp analiz edebilen bir pazar bilgileri platformu oluşturdu. Bayer daha sonra, pazarlama, veri ve teknoloji alanlarında beceri sahibi ekip üyelerini bir araya getirerek, dönüşümde yol gösterici olması için bir mükemmellik dijital ölçüm merkezi oluşturdu. Sonuç olarak Bayer, gereksiz harcamaları %30 azalttı ve müşteri etkileşimini %50'nin üzerinde artırdı.6

Sprint'in denemelerinde, ücretli aramanın mağaza trafiği üzerindeki etkisi incelendi. Soru: Bu dijital yatırımlar hem perakende trafik ve satışları hem de online dönüşümleri artırabilir mi? Sprint, sekiz hafta boyunca ücretli arama harcamasını artırdı ve karşılığını aldı: Dijital satışlar %20 ve mağaza içi satışlar %32 arttı.7

Daha fazla bilgi

Teknolojiye yatırım yapın

Sprint ve Bayer gibi şirketlerin yaptığı diğer bir şey de makine öğrenimi gibi teknolojik gelişmelerden daha iyi yararlanmak oldu.

Yerleşik bilgi edinme ve makine öğrenimi, değerli analizleri daha çabuk ortaya çıkarabilir. Böylece, ekibiniz eylemde bulunmak için daha fazla zaman harcayabilir. Pazarlamacılar makine öğrenimini, reklam mesajlarını bilgiye dayandırmak ve farklı kitlelere farklı reklamlar sunmak için kullanabilir. Entegre bir platform kullanmak, ekipleri bir araya getirmeye de yardımcı olacaktır. Bu, herhangi bir ofisteki ve dünyanın dört bir yanındaki ekipler için köprü görevi yapan analizlere erişim sağlar.

Son olarak, lider pazarlamacılar müşteriyi şu anda anlamaları gerektiğini ve alaka düzeyi ile yardıma odaklanmaları gerektiğini biliyor. Mümkün olduğu kadar büyümek isteyen pazarlamacıların, müşteriyi anlamak ve elde ettikleri verilerden en iyi şekilde yararlanmak için işlerinin analiz boyutunu geliştirmeleri gerekecek.

Daha akıllıca işletme kararları vermek için anketlerden yararlanmanın 5 yolu