2019’da en çok okunan 10 Think with Google makalesi

Zeynep İyigün / Aralık 2019

Sektöre yön veren trendlerden, güncel içgörülerden ve verilerden haberdar olmak isteyen pazarlamacılar yıl boyunca hangi makaleleri okudu? Pazarlama dünyasındaki gelişmeleri daha yakından takip etmemize yardımcı olan Think with Google’ın 2019 yılında en çok okunan 10 makalesini sizlerle paylaşıyoruz.

1- Bu yıl her zamankinden fazla sayıda tüketiciye nasıl ulaşabilirsiniz?

Alışveriş dönemi kampanyalarınızı planlarken düşünmeniz gereken çok fazla konu var. Ancak bir şey çok açık: Perakende satışta internetin rolü her geçen gün artıyor. Türkiye'deki tüketicilerin üçte ikisinden (%72) fazlası, doğru seçimi yaptığından emin olmak için alışverişten önce internette araştırma yaptığını söylüyor. Ayrıca alışverişe ayırdıkları zamanın %60'ını artık internette harcıyorlar.

Makalenin tamamını okuyun ve perakende başucu kitabını buradan indirin.

2- Harekete geçirme zamanı: Performans Videoları ile kullanıcıların dikkatini çekin, ilgiyi aksiyona dönüştürün

Başarılı sonuçlar almak isteyen pazarlamacıların ilgili kitlelerle yalnızca konuşması yetmiyor. Bundan daha fazlasını yapmaları; örneğin, bu ilgiyi eyleme dönüştürmeleri gerekiyor. Ancak sürekli gelişen dijital medya ortamında, özellikle online videolar söz konusu olduğunda, başarılı sonuç elde etmek için doğru kampanya kurgusu yaratmak, ölçüm ve analizlerle süreci desteklemek büyük önem taşıyor.

Makalenin tamamını okuyun ve YouTube’da istediğiniz sonuçları elde etmenize yardımcı olacak ipuçlarını ve önerileri bir araya getirdiğimiz kılavuzu buradan indirin.

3- Tahmini bırakın, test etmeye başlayın: Kreatif reklam testleri ile ilgili bilmeniz gereken 5’ler kuralı

Dijitalde marka hikayesini anlatmanın sınırsız şekli ve pazarlamacıların iç güdülerine güvenme eğilimleri var. Ancak günümüzde reklam yatırımlarında zorlu rekabet koşullarının getirdiği verimlilik baskısı ağır basıyor. Özellikle hızlı tüketim sektöründeki büyük yarışta rekabetçi avantaj sağlamak için en kritik konu; doğru kişiye, doğru yerde, doğru zamanda, doğru içerik ve teklifle ulaşmak. Ve bu çok değişkenli denklemi en verimli ve etkin şekilde yönetmek için sihirli değnek: Kreatif reklam testleri.

Makalenin tamamını okuyun.

4- Mobil satış oranlarınızı en etkili şekilde nasıl iyileştirebilirsiniz?

Mobil cihazlardaki ziyaretlerin herhangi bir alışveriş ile sonuçlanma oranı, masaüstü ve laptop cihazlardaki ziyaretlerin alışverişle sonuçlanma oranının yarısından bile daha az. Bunun temel nedenlerinden ikisi; kullanıcıların, mobil cihazları aracılığıyla form ve benzeri bilgi girişi yapılacak alanlarla ilgili yaşadıkları deneyim eksikliği ve mobil kullanımdan kaynaklı daha hızlı bir deneyim yaşama istekleri.

Makalenin tamamını okuyun.

5- Bu yıl gezginler Türkiye’de tatil yapmak için nereyi tercih ediyor?

Seyahat söz konusu olduğunda işin içine birbirinden farklı planlama anı giriyor. “Bu yıl nereye gitsek?” sorusu akabinde hayal kurmakla başlayan tatil fikri, sohbetlerle şekilleniyor, cihazlar üzerinden yapılan aramalarla bazı lokasyonlarda derinleşiyor ve karar anına doğru ilerliyor. Ancak, ilk adım olan “Nereye?” sorusunun yanıtı pek çok ülkede bu yıl Türkiye olarak karşımıza çıkıyor.

İnfografiği incele.

6- Y ve Z kuşaklarının farklı özellikleri neler ve markalar bu kitlelere nasıl yaklaşmalı?

Her yıl, yeni "sosyal ağ" kuşakları hakkında yüz binlerce makale yayınlanıyor. Pazarlamacılar Y kuşağını titizlikle incelerken, Z kuşağı da büyüdü ve yetişkin oldu. Bu iki kuşağın akıllı telefonlara olan ilgileri, sosyal ağları gece gündüz kontrol etme alışkanlıkları, dış dünyaya açık olmaları ve özgüvenleri aynı gibi görünüyor. Peki, gerçekten öyle mi?

Makalenin tamamını okuyun.

7- Günümüz tüketicisi hava yolu seyahatini nasıl deneyimliyor? Satın alma alışkanlıklarında yaşanan 3 değişim

Dijital dönüşüm, her sektörde olduğu gibi seyahat sektöründe de tüketici alışkanlıklarında değişime yol açıyor. Hava yolu müşterisinin alışveriş yolculuğunda yaşadığı pek çok an, satın alma kararını etkileyebiliyor. Markalar ile tüketiciler arasındaki devamlı etkileşim, dijital olgunluğa sahip yolcuların alışveriş yolculuğunda büyük rol oynuyor.

Makalenin tamamını okuyun ve araştırmaları buradan indirin.

8- Çok kanallı perakendecilikte dönüşümü tetikleyen 4 kilit bileşen

“Günümüzde pek çok perakendeci önemli ve yıkıcı bir değişimle yüzleşiyor. Oyunun kuralları bir süredir eski alışkanlıklardan çok farklı şekilleniyor. Bu yıkıcı değişim markalar için yepyeni mücadeleleri bir arada getirirken aynı zamanda büyük fırsatların da kapısını aralıyor.” Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallar Genel Müdür Yardımcısı Ebru Darip, markaların dönüşümünü tetikleyen 4 kilit bileşeni açıklıyor.

Makalenin tamamını okuyun.

9 - Çıkarılan dersler: 11 marka, dijital pazarlama ile işletmelerinde nasıl bir dönüşüm gerçekleştirdi?

Dünyanın hızla değişmesiyle birçok reklamveren, işletme hedeflerine ulaşma yöntemi olarak dijital pazarlama becerilerini önceliklendiriyor. Avrupa, Orta Doğu ve Asya'dan 11 şirketle görüşerek dijital pazarlama dönüşümleri hakkında daha fazla bilgi edindik.

Makalenin tamamını okuyun ve videoları buradan izleyin.

10- Dijital pazarlamada dönüşümün beş faktörü: Kitle

BCG ve Google’ın beraber yürüttüğü yeni bir araştırmaya göre, dijital pazarlama faaliyetlerini veriye dayalı stratejiler üzerine kuran reklamverenler, %20’ye kadar gelir artışı ve %30’a kadar maliyet tasarrufu sağlayabiliyor. Yalnız, şu anda reklamverenlerin sadece %2’si bu fırsatlardan tam olarak yararlanabiliyor. Dijital pazarlama dönüşümünün beş faktörünü detaylı olarak inceleyeceğimiz makaleler serisinin ilkine, tüm pazarlama kampanyalarının en önemli bileşenlerinden biri olan “Kitle” ile başlıyoruz.

Makalenin tamamını okuyun.

2019’un ilk yarısında en çok ilgi çeken 5 içerik