Dinamik bir ortamda pazar eğilimlerini takip etme

Simon Rogers / Mart 2020

"El dezenfektanı yapımı" için yapılan aramalar geçen ay dünya çapında %4.950 oranında arttı.1 Buna ek olarak, "koronavirüse iki kez yakalanabilir miyim” aramalarında %600 artış oldu.2 "Yakınımda market ürünleri teslimatı yapan yerler" aramaları dünya genelinde %200 oranında arttı.3

Günümüzdeki bu dinamik ortamda insanların ihtiyaçları sürekli değişiyor. Değişen kullanıcı davranışlarından haberdar olmak için Google Trendler'i kullanabilirsiniz. Bu ücretsiz araç Google Arama, YouTube, Alışveriş ve Görseller'deki gerçek arama isteklerine erişim sağlıyor. Bir anahtar kelime veya konu girerek, dünya çapında kullanıcıların yaptığı aramaları neredeyse gerçek zamanlı olarak keşfedebilirsiniz.

Bu değişimleri takip etmenize yardımcı olmak için Google News Lab, salgınla ilgili küresel trendleri takip ediyor. Ayrıca, 24 yerel pazarın her biriyle ilgili daha ayrıntılı bilgi edinme seçeneği sunuyor.

Türkiye'deki pazar eğilimlerini keşfedin

Analizlere kendi kendinize ulaşmanıza ve araçtan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olmak için Google Trendler'i kullanmaya ilişkin 10 ipucunu aşağıda paylaşıyoruz.

1.Platformlar genelinde filtreleme

Google Arama, Görsel Arama, Haber Arama, Google Alışveriş ve YouTube Arama'da en son pazar eğilimlerini keşfedebilirsiniz.

2.Arama terimlerini ve konuları karşılaştırma

İşletmenizle en alakalı olanları bulmak için arama terimleriniz ile konuları diller, konumlar ve dönemler arasında karşılaştırabilirsiniz.

3.Pazar eğilimlerini kategoriye göre keşfetme

Genellikle birden fazla anlama sahip oldukları için kelimeleri Google Trendler'de doğru şekilde kullandığınızdan emin olun. Örneğin, "maske" için arama yapıyorsanız koruyucu sağlık ekipmanından mı yoksa bir tür güzellik ürününden mi bahsettiğinizi belirtmek üzere kategori ekleyebilirsiniz.

4.İlgili aramaları bulma

Google Trendler'de bir terim aradığınızda liste başı aramaları, yükselen aramaları ve teriminizle ilgili aramaları da keşfedebilirsiniz.

5.Google Trendler verilerini dışa aktarma, yerleştirme ve alıntılama

Aradığınız içeriği bulduktan sonra verileri dışa aktararak ve yerleştirerek ekibinizle veya kitlenizle analizlerinizi kolayca paylaşabilirsiniz.

6.Google Trendler arama ipuçlarından yararlanma

Araçtan en iyi şekilde faydalanmak için Google Trendler arama ipuçlarından yararlanın. Trendleri hassaslaştırmak, arama terimlerini gruplandırmak ve sonuçlarınızı filtrelemek için noktalama işaretlerini kullanın. Böylece en alakalı arama sonuçlarını alabilirsiniz.

7.Sonuçlarınızdaki verileri tam olarak anlama

Google Trendler verilerinin nasıl alındığını ve nasıl yorumlanması gerektiğini araştırarak sonuçlarınızdaki verileri daha iyi anlayabilirsiniz.

8.Google Trendler uyarısına abone olma

Bölgenizdeki en popüler konular ve aramalar hakkında e-posta güncellemeleri almak için bir Google Trendler uyarısına abone olmayı ihmal etmeyin.

9.Google News Lab'in en güncel analizlerini inceleme

Eğlence, spor ve güncel olaylar dahil olmak üzere en popüler haberlerle ilgili son Google News Lab analizleri ve içgörüleriyle güncel kalın.

10.Google Trendler Derslerini tamamlama

Uzman bir kullanıcı olmak için Google Trendler Derslerini tamamlayarak, bu araçtan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin.

Keşif yapıp yeni bilgilere ulaşmada iyi şanslar dileriz.

Belirsiz zamanlarda tüketici ihtiyacını anlamanıza yardımcı olacak içgörüler - 23 Mart 2020 haftası edisyonu