Dijital pazarlama dönüşümüne giden yol neden düşündüğünüzden daha kolay olabilir?

Nick Leeder / Mart 2019

EMEA Büyük Ölçekli Müşterilere Yönelik Satışlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Nick Leeder, EMEA'nın en büyük markalarından bazılarının Google’ın Reklam ürünleri setini kullanarak işlerini büyütmelerine yardımcı oluyor. Bu makalede, daha fazla tüketiciye ulaşmak, onların ilgisini çekmek ve dönüşüm gerçekleştirmelerini sağlamak için markaların dijital pazarlama dönüşümünü nasıl kullandığını ve "optimizasyon puanı" adı verilen yeni aracın işinizde istediğiniz sonuçlara ulaşmanıza nasıl yardımcı olabileceğini anlatıyor.

Dijital pazarlamanız şu anda tüketicilerinizin ihtiyaçlarını karşılıyor mu? Bunun cevabı açık ve net, hatta biraz da tuhaf bir soru olduğunu düşünebilirsiniz. Sonuçta, dijital pazarlama stratejiniz istediğiniz sonuçları elde etmenizi sağlıyorsa, cevabın evet olduğunu düşünmek kolay. Ama bu cevap ne kadar süre için geçerli?

Tüketicilerin ihtiyaçları, neredeyse arka ceplerinde taşıdıkları teknoloji kadar hızlı değişiyor. Son araştırmalarımıza göre1, Y kuşağının %41'i şahsen tanınmayı beklerken yarıdan fazlası (%51) online deneyimlerin sevdikleri veya sevebilecekleri şeyleri yansıtmasını bekliyor. Özellikle pazarlamacılar için bu araştırmanın en çarpıcı sonucu, kullanıcıların yaklaşık üçte birinin bu beklentileri karşılamayan içerikten uzaklaşması.

Teknoloji bireysel tercihlerimizi daha iyi anlayabilir ve hatta bize yanıt verebilir hale geldikçe tüketicilerin, insanlardan beklediklerini markalardan da talep etmeleri yönünde doğal bir eğilim söz konusu. Markaların insanlar arasında olduğu gibi bire bir düzeyde kendilerine yanıt vermesini bekliyorlar.

Bu beklenti harika olsa da yalnızca sınıfının en iyisi olan, veri odaklı pazarlama stratejisini tutarlı bir şekilde izleyerek ve veri gizliliğinden ödün vermeden tüketicilerin ihtiyaçlarına geniş ölçekte yanıt vererek karşılanabilir. Bunu yapmak için de birçok markanın dijital pazarlamasını değiştirmesi gerekiyor.

Dönüşüme giden yol

Dijital pazarlama dönüşümü, genellikle bir işletmenin pazarlama yaklaşımının yanı sıra veriler arasındaki noktaları birleştirme ve bunun sonucunda kampanya performansını ölçme yönteminin baştan sona elden geçirilmesini gerektiriyor. Bu dönüşümün başarılı olması için kuruluşların en yukarıdan en aşağıya kadar her düzeyde uygun adımlar atması önemli.

Bu durum muhtemelen, dijital pazarlama dönüşümü söz konusu olduğunda, markaların neden sadece %2'sinin sınıfının en iyisi olarak kabul edildiğini açıklıyor. Bunu uygulayan kitle henüz sınırlı olsa da önemli faydalar sağlanıyor. Bu en iyi markalar genellikle böyle bir dönüşümün sonucunda %20'ye varan oranda gelir artışı elde ederken maliyetlerde %30 tasarruf sağlıyor.

Dönüşümün avantajları açık olsa da bu ilkeleri pratik düzeyde, başka bir ifadeyle işletme düzeyinde uygulayabilmek her zaman kolay olmayabilir.

Peki, işe başlamanın en iyi yolu ne?

Veri odaklı dijital pazarlama dönüşümü. Söylemesi yapmaktan daha mı kolay?

Dönüşüm yolculuğunda müşterilerimizin birçoğuyla birlikte çalışıyoruz. Arama Ağı reklamverenlerine veri odaklı pazarlamanın potansiyelinden hızla yararlanabilmelerine yardımcı olmak için kullandığımız yöntemlerden biri; yeni optimizasyon puanı aracımız.

Günümüzde müşterilerinizin markanızdan daha kişiselleştirilmiş deneyimler beklediği gerçeğinden yola çıkarak aynı yaklaşımı yeni aracımıza uyarladık. Google Ads hesabınızdaki öneriler sayfasından erişilebilen bu araç, her kampanyaya özel olarak uyarlanıyor ve her bir kampanyanın en yeni dijital pazarlama tekniklerinden tam olarak yararlanıp yararlanmadığını size bildirmek için istatistiksel modelleri ve makine öğrenimini kullanıyor.

Kampanyalarınıza %0 (kesinlikle yararlanmıyor) ve %100 (başardınız!) arasında bir puan veriyor. İyileştirme gereken yerler varsa, sağlayacakları tahmini etkiyle birlikte gerçek zamanlı olarak özelleştirilen öneriler sunuyor. Bunun ardından, tek bir tıklamayla önerilerin yarıdan fazlasını uygulayabilirsiniz.


"Google Arama’da performansını artırmak ve zamandan tasarruf etmek isteyen müşteriler ve ajanslar optimizasyon puanını kullanabilir. Veriye dayalı pazarlamanın potansiyelinden daha iyi analiz ve kontrol elde edecek şekilde yararlanmak istiyorsanız, daha fazla beklemeyin. Optimizasyon puanına hoş geldiniz."

- Nick Leeder, VP, Google Ads


Buna en güzel örneklerden biri, teklif stratejisini iyileştirmek için optimizasyon puanını kullanan dijital pazarlama ajansı Wpromote. Bir yeniden pazarlama kampanyasında hedef edinme başı maliyet teklifi için sunulan bir öneriyi uygulayan Wpromote, dönüşüm sayısında %20 artış elde ederken EBM'sini %16 düşürdü.

Ayrıca, bu dönüşüm sayesinde ekip, dijital pazarlama yaklaşımını değiştirerek analiz elde etmek için verileri sürekli olarak irdeleme zahmetinden de kurtuldu.


"Optimizasyon puanı, ham verileri manuel olarak indirmek ve onlardan anlam çıkarmak için harcadığımız zamandan tasarruf etmemize olanak tanıyor. Sadece bir tıkla sunulan öneriyi etkinleştirme seçeneğine sahip olmak çok güzel."

- Angelo Lillo, General Manager, Paid Search


%2 arasına girin

Dijital pazarlama dönüşümünün tüm avantajlarından yararlanan markaları kapsayan %2'lik "seçkin" kesimden söz ettik. Bu markalar tüketicilerin beklentileri söz konusu olduğunda, kesin olan tek şeyin değişim olduğunu fark ettiler.

Peki, kampanyalarınız şu anda istediğiniz sonuçları sağlasa bile bir hafta, bir ay veya bir yıl içinde tüketicilerin sizden isteyecekleri şeylere uyum sağlamaya hazır olduklarını gerçekten iddia edebilir misiniz?

Dijital pazarlama dönüşümünü spor salonuna gitmek gibi düşünün: İşin en kötü kısmı spor ayakkabılarınızı giyip antrenmana başlamaktır. Ancak, başladığınızda ve yanınızda optimizasyon puanı gibi araçlar olduğunda hızlı bir şekilde fayda sağlarsınız.

Optimizasyon puanı ve dijital pazarlamanızı nasıl geliştirebileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için Google’daki temsilcinizle veya ajansınızla iletişime geçin.

Araştırma: Veriye dayalı pazarlamadaki dönüşümle güçlü büyüme sağlama