Groupe Renault, kişiye özel olarak ölçeklendirilmiş reklamları kullanarak müşterileriyle etkileşim kurdu

Haziran 2018

Şimdiye kadar markalar herkese gösterilecek tek bir reklam öğesi seti oluşturmakla yetiniyordu. Groupe Renault, bu "herkes için tek reklam" yaklaşımı nedeniyle önemli bir fırsatı elden kaçırdığını fark etti. Programatik yöntemleri kullanan Groupe Renault, tüm cihaz ve platformlarda kitlelerine kişiselleştirilmiş reklam sunmayı amaçladı.

Hedefler

Kampanya performansını iyileştirme

Kişisel olarak alakalı marka hikayelerini ölçeklendirerek sunma

Yaklaşımı Groupe Renault EMEA pazarlarında geniş ölçekte benimseme

Yaklaşım

Altı görüntülü reklam biçiminde dört dinamik HTML5 şablonu oluşturuldu

DoubleClick'te birden çok karar katmanına sahip özel reklam öğeleri geliştirildi

Doğru zamanda doğru kişiye doğru reklamı sunmak için DoubleClick Dijital Pazarlama kiti kullanıldı

Sonuçlar

Olası satış başına maliyette %49 azalma

Tıklama oranında %100 artış

Etkileşim oranında %66 oranında iyileşme

Groupe Renault, bir görüntülü reklamcılık ortamında kişisel olarak alakalı marka hikayeleri ölçeklendirerek sunmak için OMD, Adylic ve DoubleClick ile iş birliği yaptı. Düşük bir maliyetle dijital görüntülü reklam performansının iyileştirilmesini amaçlayan proje kapsamında 15 Avrupa pazarında Renault otomobilleri, ticari kamyonetleri ve Dacia ürün yelpazesi tanıtıldı.

Projede Adylic tarafından özel olarak geliştirilen dinamik bir içerik yönetimi sistemi benimsendi. Bu sistem, yerel Renault ve Dacia pazarlarının, kullanımı kolay bir arayüz üzerinden reklam öğelerinin üretimini ölçeklendirmesini ve dijital reklam içeriğini yönetmesini sağladı. Bu düzende, satın alma dönüşüm hunisinin temel aşamalarını temsil eden dört dinamik HTML5 şablonu bulunuyor: keşif şablonu, yapılandırma aracı şablonu, teklifler şablonu ve dönüşüm şablonu. Altı görüntülü reklam biçiminde oluşturulan her bir reklamda statik öğelerin (animasyon ve marka yönergeleri) yanı sıra dinamik öğeler de (resimler, metin ve harekete geçirici mesaj) yer alıyor.

Adylic’in özel olarak oluşturduğu reklam otomasyonu yapısı, Öğe Kitaplığı üzerinden doğrudan DoubleClick platformuyla entegre oluyor. Bu entegrasyon, pazarlarda esnek reklam optimizasyonunu ve eş zamanlı dağıtımı sağlayarak ve ölçeklendirerek kişiselleştirmeye olanak tanıyor, daha iyi ölçüm analizleri sunuyor.

"Adylic ile oluşturduğumuz özel İYS sistemi sayesinde, hedeflediğimiz her kitleye özel olarak uyarlanabilen, neredeyse sınırsız sayıda hikaye oluşturabiliyoruz. Ayrıca DoubleClick Studio ile sorunsuz entegrasyon, içeriği hemen güncellememize olanak tanıyor."

– Antoine Hery, Dijital ve CRM Avrupa Direktörü, Groupe Renault

"Adylic, Renault'nun kitleye öncelik veren planlamayla elde edilen alakalı reklam yayınları sayesinde bireylere yönelik pazarlama hedefine ulaşmasına olanak tanıdı."

– Alex Newman, "Başkan", Adylic

Şablonlar için reklam öğesi kuralları, DoubleClick Studio'da depolanıyor ve doğru reklamın sunulmasını sağlayan reklam sunucusu olan DoubleClick Campaign Manager'a aktarılıyor. Zengin gösterge kombinasyonu (örneğin, kullanıcının mevcut bir müşteri olup olmadığı, site içi davranış, coğrafi veriler, reklamın gösterileceği sayfanın bağlamı ve görüntülendiği cihaz) herhangi bir zamanda en alakalı reklamın gösterilmesine yardımcı olur. DoubleClick ve Adylic tek tek her pazarın kolayca uyarlayıp kullanmaya başlayabileceği bir taktik zemini oluşturmak için iş birliği yaptı.

Avrupa'nın lider B-SUV modeli yeni Renault Captur'u tanıtan bir kampanya için yeni yaklaşımın kullanılmaya başlandığı birçok pazardan ilki İtalya oldu. Ekip hem potansiyel müşterilere yönelik pazarlamayı hem de yeniden pazarlamayı kapsayan 12 hedef kitle segmenti oluşturdu. Yeni yaklaşımdan yararlanmayan Crossover modelinin tanıtıldığı kampanyaya kıyasla Captur kampanyasının olası satış başına maliyeti %33 oranında azaldı. Groupe Renault, başarı sağlayan bu yöntemleri tüm Avrupa pazarlarına taşıyor. Bu yaklaşım bugüne dek, olası satış başına maliyeti geçmişe kıyasla ortalama %49 oranında düşürdü ve tıklama oranında %100, etkileşim oranında ise %66 artış sağladı.

Gelecekte, Renault ve Dacia reklamlarının tümünün bu dinamik reklam optimizasyon çerçevesi kullanılarak oluşturulması hedefleniyor. Şu anda Groupe Renault ve Adylic, makine öğreniminden yararlanıyor ve DoubleClick ile yeni biçim ve yaklaşımların beta testini yapıyor. Ekip, sunulacak en iyi reklamı belirlerken kitle ve stratejiyi dikkate alarak yenilikler yapmaya devam etmeyi amaçlıyor.