Renault ve MEC, Google Görüntülü Reklam Ağı'nda pazardaki kitleleri hedefleyerek test sürüşü taleplerinin oranını 4,5 kat artırdı

İndir
Ocak 2017

Araç üreticisi Renault, potansiyel müşterilerin optimizasyonuna yardımcı olacak bir ölçüm çerçevesi geliştirmek amacıyla geçtiğimiz üç yıl boyunca Türkiye'deki medya ajansı MEC ile işbirliği yaptı. Ekip, müşteri yolculuğu analizi yoluyla müşterinin İnternet üzerinden test sürüşü talep formu doldurmasıyla sonuçlanan medya etkileşimlerini saptayabiliyor ve fiilî bir satışla sonuçlanan çevrimdışı adımları (örn. bayiye edilen telefon, bayinin ziyaret edilmesi veya test sürüşü) ölçebiliyor.

HEDEFLER

Tüketicileri, Renault Megane hatchback'in test sürüşü için rezervasyon yaptırmaya teşvik etme

YAKLAŞIM

Renault ve rakip firmaların araçları için pazardaki kullanıcılar hedeflendi

SONUÇLAR

Google Görüntülü Reklam Ağı'nda pazardaki kitleler özelliği kullanılarak test sürüşü taleplerinin oranı 4,5 kat artırıldı

Renault'nun, test sürüşü ve satışla ilgili bu veriler kullanılarak sürekli olarak optimize edilen Türkiye'deki satış kampanyaları her zaman yayında. Renault, Megane hatchback otomobilinin satışını artırmak istediğinde MEC, markanın Google Görüntülü Reklam Ağı (GDN) ve YouTube stratejisini pazardaki kitlelere genişletti. Etkinliğin TPG'si, İnternet üzerinden test sürüşü talep formunun doldurulması şeklinde tanımlanan dönüşümler olarak belirlendi.

MEC Dijital Strateji Uzmanı Ceylan Cangül, "Renault için pazardaki kullanıcıları ve rakip markaları ekledik, ardından hem YouTube hem de GDN'de test ettik", açıklamasını yapıyor. Analiz sonuçları, erişim elde etme ve gelecekteki etkinlikler için yeniden pazarlama listeleri hazırlamak üzere dönüşüm hunisinin başlangıç aşamalarında iş görme açısından YouTube'un ne kadar güçlü olduğunu gözler önüne serdi. Bu arada, dönüşüm hunisinin son aşamasında test sürüşlerine yol açan pazardaki kitleler özelliğinin dönüşümleri artıran bir özellik olduğu anlaşıldı. Öyle ki, test sürüşü formunu doldurma oranı 4,5 kat arttı.

Ceylan, "GDN'de pazardaki segmentleri hedeflemek, satış stratejimizin ayrılmaz bir parçası haline geldi. GDN sayesinde artık kesintisiz planlama yöntemine geçiş yaptık. Öğrendiklerimizden yararlanarak yalnızca Renault Grubu markasını değil, aynı zamanda Renault ürün grubundaki diğer marka ve modelleri de büyütmeyi umut ediyoruz," diyor.

renault body image
Önemli Anlarda Tüketiciler: Bunun Otomobil Markaları için Anlamı Ne?