Mevcut bütçeyle dönüşüm oranını artırmak: Waternet, Google Ads ve Optimize ile %144 artışı nasıl sağladı?

Şubat 2019

Sağlıklı yaşamın temel gerekliliklerinden biri olan sağlıklı suyu en güvenilir ve kolay şekilde tüketiciyle buluşturmak amacıyla kurulan Waternet, su arıtma cihazları ve arıtmalı su sebilleri üretiyor. Türkiye’nin ilk abonelik sistemiyle çalışan su arıtma markası Waternet, en önemli online pazarlama kanalı olan web sitesinde gerçekleştirdiği testler ve Google reklamlarında yaptığı optimizasyonlar ile dönüşüm oranını artırmak istedi.

Waternet hakkında

2012 yılında kuruldu

Merkezi İstanbul’da

Hedefler

Dönüşüm oranını artırmak

Mobilden gelen trafiği değerlendirmek

Yaklaşım

Google Analytics, Google Optimize ve Google Ads kullanıldı

Sonuçlar

Dönüşüm oranında %144 artış

Telefon numarasına tıklama oranında %147 artış

Form doldurma oranlarında iki hafta içerisinde %320 artış

Waternet niş bir ürün sunduğu için sınırlı bir hedef kitleye hitap ediyordu. Ayrıca web sitesinde fiyat belirtmeme gibi bir iletişim politikasına sahip olan marka, randevu formu dolduran potansiyel müşterilerine telefon üzerinden dönüş yaparak bilgi vermeyi tercih ediyordu. Bu durum su arıtma cihazı hakkında pek bilgi sahibi olmayan kullanıcıların, siteye girip form doldurma aşamasına gelene kadar vazgeçmesine zemin hazırlıyordu. Bu nedenle açılış sayfasında kullanıcılara mümkün olduğunca detaylı içerik sunarak, form doldurmaları halinde nasıl bir sürecin başlayacağı hakkında bilgi vermeyi amaçladı.

Marka, Analytics ve Google Ads hesaplarını incelediğinde web sitesine gelen trafiğin önemli bir kısmının herhangi bir aksiyon almadan çıktığını ve dönüşüm oranlarının günden güne düştüğünü gözlemledi. Bu nedenle de ajansı Kubix Digital ile birlikte siteye gelen trafiği nasıl dönüştürebileceğine odaklandı. Waternet web sitesine daha önce gelmiş ve form doldurmadan ayrılmış ziyaretçilerle birlikte, siteyi ilk defa ziyaret edecek kullanıcılar hedef kitle olarak belirlendi.

Ekip siteye gelen trafiği detaylı incelediğinde, tüm trafiğin %70’inden fazlasının mobil cihazlardan geldiğini gördü. Bu içgörü doğrultusunda Google Analytics, Google Ads ve Google Optimize araçlarının kullanılacağı iki ana adımdan oluşan bir kampanya optimizasyon süreci başlattı.

Markanın en önemli dönüşüm kanalını öne çıkarın
İlk iş kullanıcıların markaya telefon ile ulaşabilme adımını kolaylaştırmak oldu. Çünkü mobil cihazlardan gelen ziyaretçi sayısı oldukça yüksekti. Tasarım ajansı ile birlikte telefon numarasının tıklanarak aranabilir bir şekilde, ana sayfada daha göz önünde konumlandırılması sağlandı. Fakat bu durum telefon aramalarının artacağı garantisini vermiyordu.

Bu nedenle Google Optimize üzerinden bir A/B testi kurgulayarak, sitenin iki versiyonu yayına alındı. Orijinal versiyonda sadece ana sayfada üst tarafta tıklanabilir bir telefon numarası yer alırken, diğer versiyonda siteye tıklanabilir bir telefon ikonu eklendi. Bu ikon hem her sayfada yer alıyor hem de ekranı aşağı-yukarı kaydırdığınızda kaybolmuyordu.

Kullanıcıları telefon ile arama yapmaya teşvik etmek amacıyla gerçekleştirilen bir diğer çalışma da Google reklamları üzerinden oldu. Reklam metinleri bilgisayardan gören kullanıcıya farklı; mobilden gören kullanıcıya farklı gösterildi. Örneğin, mobil kullanıcılara “Hemen Arayın, Telefon ile Bilgi Alın” gibi aksiyona yönelik metinler gösterildi. Bu süreç içerisinde teklif ayarlamalarıyla mobilde daha iyi performans gösteren reklamlar optimize edildi.


“Dönüşüm optimizasyonu çalışmalarında en sağlıklı sonuca ulaşabilmek için yeterli ve alakalı trafik çok önemli. A/B testleri sırasında Waternet'in arama ağı reklamlarına uyguladığımız akıllı teklif stratejileri ile bu kanaldan gelen alakalı trafiği artırmayı hedefledik. Özelleştirilmiş reklam metinleriyle de kullanıcıları belirli aksiyonlara yönlendirme şansı elde ettik.”

-Tuğba Ayvaz, Hesap Yöneticisi, Kubix Digital


Hedef sayfa optimizasyonuyla maksimum verim elde edin
İkinci adımda ise, Waternet web sitesinin ana sayfasında optimizasyon çalışması gerçekleştirildi. Dönem dönem yayında olan indirim kampanyaları, belirli kampanya sayfaları aracılığıyla tek cümlelik bir açıklama ve görselle duyuruluyordu. Google Optimize üzerinden yürütülen A/B testi ile bu sayfaya alternatif olarak kampanya ve başvuru süreciyle ilgili detaylı bilgi bulunan hem görsel hem de metinsel içeriğe sahip bir kampanya sayfası test edildi.

A/B testine başlamadan önce Google Ads reklamlarından maksimum verim alabilmek adına farklı teklif stratejileri denemeye karar verildi ve Hedef EBM akıllı teklif stratejisi için bir deney hayata geçirildi. Başarılı olan Hedef EBM stratejisi çok trafik getiren iki kampanyada kullanılmaya başlandı ve diğer az trafik alan kampanyalar için de Maksimum Dönüşüm akıllı teklif stratejisi tercih edildi. Ayrıca lokasyon bazlı hedeflemeler ve teklif ayarlamaları ile en iyi dönüşüm elde edilen lokasyonlara odaklanıldı.

Yürütülen kampanya sonucunda ziyaretçilerin telefon ile arama oranları, form doldurma oranlarının iki katı olarak gerçekleşti. Telefon numarasına tıklama oranı %147 artarken, form doldurma oranları da iki hafta içerisinde %320 artış gösterdi.

“Google Optimize sayesinde ücretsiz ve kolay kurulumuyla son derece etkili a/b testleri yapabildik. Google Optimize'ın kullanıcı, coğrafi ve teknik hedefleme olanakları ile daha hedefli ve spesifik testleri oluşturabildik. Google Analytics bağlantısı sayesinde hedeflerimizi çok daha doğru ölçümleyebildik.”

-Serdar Usta, Dijital Direktör, Kubix Digital

iOS uygulaması pazarlama çalışmalarında performans ve gizlilik için plan yapmanın 3 yolu