Mobil Video, Marka Pazarlamacılığının Geleceğine Nasıl Yön Verebilir?

İndir
Mayıs 2015

Mobil cihaz ekranları küçük, ancak iş Y Kuşağı'nın dikkatini çekmeye geldiğinde büyük iş başarıyor. Google ve Ipsos tarafından yürütülen yeni araştırma, küçük ekranların büyük etki oluşturma potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor: Sıradan bir günde, akıllı telefonun bu cihaz türüne sahip 18-34 yaş aralığındaki kullanıcılara erişimi diğer tüm cihazlarınkinden daha fazla. Ayrıca, akıllı telefonlarda video izlerken kullanıcıların dikkati, TV'de olduğundan çok daha az dağılıyor. Bulgulara göre, çevrim içi videoların mobil cihazlarda marka pazarlamacılığı için yeni fırsatlar sunabilmesinin iki yolu var. Öncelikle, içeriğinizi birden fazla ekranı düşünerek mobil cihazlar için oluşturun. Ardından, mobil ortamın sunduğu olanaklardan yararlanarak anın bir parçası olan deneyimler oluşturun.

Giriş

Kullanıcıların YouTube'da video izlemeye ayırdığı toplam dakikaların %40'ında akıllı telefonlar kullanılıyor* ve bu marka pazarlamacıları için bir fırsat demek. Ancak, akıllı telefon ekranları reklam alanını iskambil kağıdı boyutuna indirdiği için, mobil cihazların tüketicilerin dikkatini çekme ve etki oluşturmadaki başarısı doğal olarak tartışılıyor. Peki sonuç almanızı sağlayacak başarılı bir mobil kampanyayı nasıl oluşturabilirsiniz?

Bu soruya yanıt arayan Google ve Ipsos, 18-34 yaş aralığındaki 1519 akıllı telefon kullanıcısını kapsayan bir araştırma yaptı. Kullanıcılardan bir günlük çevrim içi ve çevrim dışı video etkileşimlerinin ayrıntılı günlüğünü tutmaları istendi. Kapsamlı bir görünüm elde edebilmek için, kullanıcıların kaydını tutacakları günler hem hafta sonu hem de hafta içinden seçildi. Araştırma katılımcıların mobil uygulama kullanmasını gerektirdiğinden, sonuçlar Y Kuşağı'na mensup akıllı telefon kullanıcılarıyla sınırlı tutuldu. MRI'ya göre 18-34 yaş aralığındaki kullanıcıların %81'i akıllı telefon sahibi. Sonuçlar, akıllı telefonlarda video izleyen Y Kuşağı'na mensup kullanıcıların dikkatinin, TV de dahil olmak üzere diğer ekranlarda olduğundan çok daha az dağıldığını gösteriyor.

Mobil cihazlarda videoya verilen dikkat artıyor

Akıllı telefonlar, Y Kuşağı'na mensup kullanıcılara erişim konusunda başı çekiyor. Yapılan araştırmaya göre, sıradan bir günde 18-34 yaş aralığındaki kullanıcıların %98'i video içerik izlemek için akıllı telefonlarından yararlanıyor. Bu oran, Y Kuşağı'na mensup kullanıcılardan akıllı telefona sahip olanlar arasında başka herhangi bir cihazın sağladığı erişimden daha yüksek.

youtube-insights-stats-data-trends-vol6_articles_01

Araştırma, akıllı telefonda video izleme deneyimiyle ilgili olarak, akıllı telefonların Y Kuşağı'na mensup kullanıcılar arasında sağladığı geniş erişim bir yana, daha da önemli bir gerçeğe işaret ediyor: Bu deneyimde dikkat dağılması çok daha az. TV'de video izlemenin tek etkinlik olarak gerçekleştirildiği süre toplam sürenin %28'ini oluşturuyor. Demek ki TV izlenen zamanların sadece %28'i kesintiye uğramıyor ve kullanıcıların dikkatini tam olarak çekebiliyor.

Katılımcıların diğer zamanlarda, TV izlerken bir yandan da yemek yeme, bilgisayar kullanma, arkadaşla sohbet etme veya yemek pişirme gibi başka bir etkinlikte bulunduğu anlaşılıyor. Farklı bir bakış açısıyla, video izlemenin tek etkinlik olduğu mobil video oturumlarının oranı %53.

youtube-insights-stats-data-trends-vol6_articles_02

Y Kuşağı'na mensup kullanıcıların mobil video izledikleri tek yer ev değil. Kullanıcıların dışarıda mobil video izleyerek geçirdikleri sürenin toplam süre içindeki oranı %34. Dışarıda dijital video izleyen kullanıcıların anlamlı etkileşimde bulunma olasılığı da ortalamaya göre 1,8 kat fazla, çünkü videoları bu durumda büyük olasılıkla bilgi arama veya tutku duydukları bir şeyi araştırma gibi somut amaçlarla izliyorlar.

Pazarlamacılar geçmişten beri tüketicilerin dikkatini oturma odalarında televizyon karşısındayken çekmeye çalışmış olsalar da, mobil video tüketim alışkanlığı bunu değiştiriyor.

Mobil videoyu markanız için işe yarar hale getirme

Akıllı telefonlar insanların yaşamlarının ayrılmaz bir parçası haline geldi. Peki pazarlamacılar kitleleriyle bağlantı kurmak için bunu fırsata dönüştürmeyi nasıl başarabilir? İşte size iki ipucu:

1. İçeriğinizi birden fazla ekranı düşünerek mobil cihazlar için oluşturun

Çok ekranlı bir dünyada mobil cihazlar sadece ikinci ekran olarak düşünülmemeli. Bu araştırmada gözlemlenen davranışlar, mobil cihaz ekranının ana ekran kadar önemli olduğunu gösteriyor. Video, kampanyalarınız için akıllı telefonlarda TV'ler veya dizüstü bilgisayarlara kıyasla nasıl bir rol üstlenebilir? Akıllı telefonlardan yararlanarak nasıl bir tamamlayıcı deneyim oluşturabilirsiniz?

youtube-insights-stats-data-trends-vol6_articles_03

Land Rover, tüketicilerle mobil cihazlarda etkileşimde bulunmak için kanallar arası bir kampanyadan yararlandı. Bu amaçla YouTube'da yayınladığı Range Rover video reklamı, tüm cihazlarda on milyonlarca gösterim aldı. Bugün Land Rover'ın toplam satışlarının %15'i çevrimiçi olası satışlardan geliyor.

Buradan daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

2. Anın bir parçası olan deneyimler oluşturun

Mobil cihazlar tüketicilerin evde veya yolda tüm dikkatini çektiği için, markalar artık kullanıcılara her yerde ulaşma fırsatına sahip. Markalar bu dikkat yoğunluğundan yararlanmak için anın bir parçası olan gerçek zamanlı deneyimleri nasıl sunabilir?

youtube-insights-stats-data-trends-vol6_articles_04

Volkswagen'ın SmileDrive uygulaması, sabah işe gidiş yolculuğunu paylaşılabilir bir deneyime dönüştürmek için mobil ortamın gücünden ve YouTube'dan yararlandı. Bu sayede, 200.000'den fazla kişiye ulaşıldı ve kullanıcıların hareket halindeki anları yakalandı.

Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Mobil Pazarlama Stratejiniz İçin Çevrimiçi Video Neden Olmazsa Olmaz?