"Baby boomer" kuşağının gözünü YouTube'a çevirmesinin 3 şaşırtıcı nedeni

Brittney Ackerman / Şubat 2019

1940'ların başları ve ortalarıyla 1960'ların ortaları arasında doğan "baby boomer" kuşağının yetişkinliğe adım attığı zamanlarda, istediğiniz videoyu seçip izlemeniz henüz mümkün değildi. O dönemde, bir şey izlemek istiyorsanız televizyonu açıp var olan birkaç kanaldan birinde sevdiğiniz programın yayınlanmasını beklemeniz gerekiyordu. En sevdiğiniz programın bir bölümünü kaçırdığınızda tekrar izleme şansınız yoktu.

"Baby boomer" kuşağının gözünü YouTube'a çevirmesinin 3 şaşırtıcı nedeni

İşler nasıl değişti?

YouTube gibi platformlar sayesinde Ed Sullivan videolarını izlemek, yayınlandığı ilk tarih olan 1948'e kıyasla artık daha kolay. Öyleyse birçok insanın düşündüğünün aksine, "baby boomer" kuşağının TV izlemeyi bırakıp bu platformları benimsemesi şaşırtıcı değil.

"Baby boomer" kuşağının gözünü neden ve nasıl YouTube'a çevirdiğini daha iyi anlamak için, bu kuşağın mensuplarıyla anket yaparak bilgi topladık.

"Baby boomer" kuşağı mensupları, zaman kazanmak için YouTube'a geliyor

Tahmini olarak her gün yaklaşık 10.000 "baby boomer" kuşağı mensubu emekli oluyor. Ancak işlerini bırakmaları, aniden harcayacak çok fazla zamanları olduğu anlamına gelmiyor. Aslına bakarsanız görüştüğümüz "baby boomer" kuşağı mensupları, YouTube'u kullanmalarının başlıca nedenlerinden birinin zaman kazandırması olduğunu söylüyor. 63 yaşındaki Vera, “YouTube sayesinde, çoğu özel TV kanalını izlerken olduğu gibi saatlerce ekran başında durmak zorunda değilim. 10 dakikam varsa ona göre izleyecek bir şeyler bulabiliyorum,” diyor.

"Baby boomer" kuşağı mensuplarının, talimat okumaktansa eğitici YouTube videosu izleme ihtimali 1,3 kat daha fazla. Bunun nedeni, yine zaman kazanma isteği olabilir.1

"Baby boomer" kuşağının gözünü YouTube'a çevirmesinin 3 şaşırtıcı nedeni

"Baby boomer" kuşağı mensupları, yardım almak ve yeni şeyler öğrenmek için YouTube'a geliyor

Tüm dünyanın parmaklarınızın ucunda olması size sayısız fırsat sunuyor. Görüşüp anket yaptığımız "baby boomer" kuşağı mensupları da bu fırsatları değerlendiriyor. Örneğin, 58 yaşındaki Barbara, önceki nesillerin yeni cihazları nasıl kullanacaklarını yetişkin evlatlarına sorması gerektiğine, ancak kendilerinin aynı bilgiyi YouTube'da bulabildiğine dikkat çekiyor. Barbara, “Uygulamada işe yarayacak bilgiler edinmek için YouTube'u tercih ediyorum. Bu sayede, özellikle teknolojiyle ilgili konularda kızımdan yardım istemek zorunda kalmıyorum,” diyor.

Anket sonuçlarımızda da benzer bir eğilim görüyoruz: "Baby boomer" kuşağı mensuplarının üçte biri, ürünler veya hizmetler hakkında bilgi edinmek için YouTube'u kullandığını söylüyor.2

"Baby boomer" kuşağının gözünü YouTube'a çevirmesinin 3 şaşırtıcı nedeni

"Baby boomer" kuşağı mensupları, güncel eğlence programları ve haberler için YouTube'a geliyor

Tıpkı diğer nesiller gibi, "baby boomer" kuşağı mensupları da TV programlarının özetlerini, öne çıkan anları ve favori şovlarını izleyerek gelişmelerden haberdar olmak için YouTube'a geliyor. 59 yaşındaki Ron, "Geç saatlere kadar uyanık kalmayı sevmiyorum. Bu nedenle, gece yayınlanan şovlardaki konuşmaları izlemek için düzenli olarak YouTube'u ziyaret ediyorum," diyor.

Ron, eğlenmek için YouTube'a gelen tek "baby boomer" değil. Aslında "baby boomer" kuşağı mensuplarının %68'i, eğlenmek için YouTube videosu izlediğini söylüyor.3 Güncel Google verilerine göre, bu kuşağın platformda en çok izlediği kategorilerden bazıları; eğlence, müzik ve haber. Özellikle Star News (ünlülerle ilgili bir haber kanalı), Fox News, ve WatchJoJo (inanılması güç gerçeklerden oluşan içerik kanalı), izleme listelerinin başında yer alıyor.4

"Baby boomer" kuşağının gözünü YouTube'a çevirmesinin 3 şaşırtıcı nedeni

"Baby boomer" kuşağı mensupları ve markanız

Birçok marka, Y kuşağı gibi daha genç nesillere nasıl ulaşacağına odaklanıyor. Bunun sonucunda, pazarlamacılar genellikle ya "baby boomer" kuşağı mensuplarını unutuyor ya da bu neslin teknolojiye ne kadar meraklı olduğunun hesaba katılmadığı, eski tarzda kampanyalar hazırlıyor.

Ancak tüketicilerin toplam harcamasının %51'i, 50 yaşın üzerindeki kitleden geliyor. Yani bu kitleyle nasıl bağ kurabileceğini anlayacak kadar usta markaları çok büyük fırsatlar bekliyor.

2021 ölçümleme stratejinizi belirlerken "artımlılık" kavramını her yönüyle anlamak