Benzer Kitleler'i kullanan Vodafone Türkiye işlem başına maliyeti %15 azalttı

Mart 2018

Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Asya Pasifik'te faaliyet gösteren Vodafone Group dünyanın en büyük telekomünikasyon gruplarından biri. Vodafone Group'un parçası olan Vodafone Türkiye sahip olduğu 24 milyon kullanıcısı ve %31 pazar payıyla ülkenin en büyük ikinci telekomünikasyon şirketi. Pazardaki konumunu korumak ve güçlendirmek isteyen ekip, Vodafone Red planları ve tekliflerini tanıtmak için dijital pazarlama üzerinden yeni kitlelere etkin bir şekilde ulaşmak istedi.

Vodafone Türkiye hakkında

Türkiye'nin en büyük ikinci telekomünikasyon şirketi

%31 pazar payı ve 24 milyon kullanıcı

Hedefler

Vodafone Red planları ve tekliflerini tanıtma

Yeni kitlelere etkili bir şekilde ulaşma

Yaklaşım

Geçmiş dönüşümler için Benzer Kitleler uygulandı

Sonuçlar

Yeni ziyaretçilere kıyasla Benzer Kitleler:

İşlem başına maliyeti %15 azalttı

Dönüşüm oranını %44 artırdı

Tıklama oranını %9 artırdı

Vodafone Türkiye yeniden pazarlama listelerinden akıllıca yararlanıyordu, ancak bu yalnızca geçmişte marka ve ürünlerine online platformda ilgi göstermiş olan kullanıcılara reklam göstermesine olanak tanıyordu. Vodafone, Vodafone Red planları ve tekliflerini deneme olasılığı yüksek olabilecek yeni kitleleri de hedeflemenin bir yolunu bulmak istedi.

Google’ın Benzer Kitleleri kullanıma sunulduğunda Vodafone Türkiye, erişim ağını genişletmek ve yeni müşteriler bulmak için bu yeni çözümü kullandı. Geçmiş dönüşümler için bir Benzer Kitle listesi uygulayarak daha değerli kullanıcılar, başka bir ifadeyle geçmişte dönüşüm gerçekleştirmiş olanlara benzer kullanıcılar için daha fazla teklif vermeyi başardı.

"Benzer Kitleler'in işlem başına maliyetinin geri dönen ziyaretçilerden daha iyi olduğunu görmek bizi şaşırttı. Daha iyi bir potansiyel müşteri performansı için bu özelliği uygun olan tüm kampanyalara ekledik."

– Pınar Tuğcu, Media Senior Associate Manager, Vodafone Türkiye

Benzer Kitleler sayesinde Vodafone Red potansiyel müşteri formları için işlem başına maliyet %15 oranında azalırken dönüşüm oranı %44, tıklama oranı ise yeni ziyaretçilere kıyasla %9 arttı. Vodafone Türkiye Media Senior Associate Manager görevini yerine getiren Pınar Tuğcu bu konuda şunları söylüyor: "Benzer Kitleler'in işlem başına maliyetinin geri dönen ziyaretçilerden daha iyi olduğunu görmek bizi oldukça şaşırttı. Bu başarıdan sonra, daha iyi bir potansiyel müşteri performansı için Benzer Kitleler'i uygun olan tüm kampanyalara ekledik. Sonuçlar telekomünikasyon sektörü ve kullanıcı profili hakkında bize çok iyi analizler sağladı. Bu değerli kullanıcıların dönüşüm davranışını bilmek, detaylı stratejiler oluşturmamız ve gelecek kampanyalardan elde edeceğimiz sonuçları en üst düzeye çıkarmamız açısından son derece önemli."

Dijital bankacılığın bugünü ve yarınında makine öğreniminin etkisi