Duyarlı Görüntülü reklamların sunduğu birden çok kreatif oluşturma özelliğiyle tıklama oranınızı nasıl 3 kat artırırsınız?

Mayıs 2019

Merkezinde KOBİ’ler olmak üzere, mikrodan büyük ölçekli kurumsal işletmelere kadar farklı büyüklüklerdeki şirketlere yazılım çözümleri sunan Logo Yazılım, müşterilerinin iş süreçlerini verimli bir şekilde yöneterek karlılık ve rekabet avantajlarını artırmalarını sağlıyor. Türkiye, Romanya, Hindistan ve Almanya olmak üzere dört farklı ülkede, yedi farklı noktada 800’ü aşkın iş ortağı ile 90 binden fazla aktif müşteriye çözüm sunan Logo, daha fazla KOBİ’ye ulaşmak, KOBİ ihtiyaçlarını daha iyi anlamak ve onlara özel çözümler üretmek istedi.

Logo Yazılım hakkında

1984 yılında kuruldu

Türkiye, Romanya, Hindistan ve Almanya olmak üzere dört farklı ülkede işletmelere yazılım çözümleri hizmeti veriyor

Hedefler

Daha fazla KOBİ’ye ulaşmak

KOBİ’lere özel çözümler üretmek

Yaklaşım

Yeniden pazarlama listeleri oluşturuldu

Duyarlı Görüntülü reklamlar kullanıldı

Her ürüne özel kreatif ve metin üretildi

Sonuçlar

Tıklama oranında 3 kat artış

Duyarlı Görüntülü reklamlar sayesinde siteye %80 daha fazla tıklama yönlendirmesi

Logo Yazılım, KOBİ’lerin ihtiyaçlarına kolaylıkla çözüm üreten bir firma olduğunu ve her KOBİ’nin ihtiyacını karşılayabilecek bir çözümü ve ürünü olduğunu göstermek için hedef kitlesiyle yeniden iletişime geçmeye karar verdi. Daha önce web sitesine gelmiş ve KOBİ’ler için geliştirilen ürünleri incelemiş ancak form doldurmamış kullanıcıların karşısına çıkarak, ihtiyaçları olan çözüm hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamak istedi.

Bunun için performans pazarlama ajansı ROIPUBLIC ile çalışan marka, öncelikle ürün sayfalarında bulunan fiyat listesi, ürün broşürü ve tanıtım videosu butonlarına tanımlanan etkinlikler sayesinde etkileşime geçen kullanıcıları bir havuzda bir araya getirerek yeniden pazarlama listeleri oluşturuldu. Gerçekten ürün ile ilgilenen ve siteye yönlendirildikten sonra bilgi talebinde bulunmak üzere form doldurma potansiyeli yüksek olan kullanıcıların dikkatini çekmek amaçlandı ve bunun için de Duyarlı Görüntülü reklamlardan faydalanmaya karar verildi.


“Satın alma kararının uzun vadeli süreçlerle verildiği B2B iş kolunda; özellikle yazılım sektöründe Görüntülü Reklam Ağı için kullandığınız kreatifinizin dikkat çekmesi gerçekten çok zor.”

-Zehra Soyyiğit Yörük, Kıdemli Dijital Pazarlama Uzmanı, Logo Yazılım


Yürütülen kampanyada her ürün için ayrı Duyarlı Görüntülü reklamlar oluşturuldu. Reklamlar oluşturulurken ise, ilgili KOBİ ürününün görseli, ürünün işlevini açıklayan başlık ve açıklama metinleri eklendi. Her ürünün vurgulayıcı özellikleri öne çıkarıldı. Yeniden pazarlama listelerinin kullanıldığı kampanyada, özellikle daha önceden siteyi ziyaret edip form doldurmamış olan kullanıcılar hedeflendi.

Kampanya sürecini Logo Yazılım Kıdemli Dijital Pazarlama Uzmanı Zehra Soyyiğit Yörük şöyle açıklıyor; “Satın alma kararının uzun vadeli süreçlerle verildiği B2B iş kolunda; özellikle yazılım sektöründe Görüntülü Reklam Ağı için kullandığınız kreatifinizin dikkat çekmesi gerçekten çok zor. Hedef kitle, kreatif gibi metriklerin A/B testlerinden sonra duyarlı reklam modeline geçerek, tıklama oranımızda büyük bir artış kazandık. Reklamlarımız hedef kitlemizin ilgisini daha çok çekmeye başladığı gibi dönüşüm oranımız da arttı.”

Logo Yazılım, önceki Görüntülü Reklam kampanyaları ile Duyarlı Görüntülü reklamları karşılaştırdığında aynı reklam bütçesiyle tıklama oranında yaklaşık 3 kat artış elde etti. Ayrıca Duyarlı Görüntülü reklamlar sayesinde %80 daha fazla tıklama siteye yönlendirildi.

Buradaki kilit başarı, kullanılacak başlık ve metinlerin sisteme yüklendikten sonra en yüksek performansı gösteren reklam kombinasyonlarının Duyarlı Görüntülü reklamlar tarafından öne çıkarılması oldu. Oluşturulan birden fazla varyasyon sayesinde kullanıcıların karşısına farklı başlıklar ve açıklama metinleriyle çıkan marka, daha fazla dikkat çekmeyi başardı. Masaüstü ve mobil cihazlarda oluşturulan birbirinden farklı yüzlerce kombinasyon ile kullanıcı cihaz değiştirse dahi tüm reklam alanlarına uyumlu olarak karşısına çıkmaya devam edildi.

“Duyarlı görüntülü reklamlar ile ürünlerin avantaj sağladığı özelliklerini ön plana çıkararak kullanıcının dikkatini çekmeyi başardık. Gereksiz tıklamaları azaltarak, gerçekten ürün ile ilgilenen kullanıcıları siteye çekmemiz sonucunda tıklama oranımızda 3 kat artış gözlemledik.”

-Buket Güzeldemir, PPC Account Executive, ROIPUBLIC

Dijital pazarlamada dönüşümün beş faktörü: Reklam Öğeleri ve Mobil Web Deneyimi