Ads Leaderboard’a ulaşan bir başarı hikayesi: Generali video reklam filmiyle arama hacmini nasıl artırdı?

Ağustos 2019

Avrupa’nın en büyük 3 sigorta firması arasında bulunan Generali, Türkiye’de 500’ün üzerinde acentesiyle geniş bir erişim ağına sahip. Dijital kampanyalarında doğru kişiye doğru mecrada reklam göstererek kişilerin aradıklarını tam zamanında bulmalarını amaçlayan Generali, bunun için gelişen teknolojiye ayak uydurarak sürekli yeni mecralarda yeni çözümler üretmeye çalışıyor.

Generali hakkında

1831 yılında İtalya’da kuruldu

Bireysel ve kurumsal sigorta ürün ve hizmetleri sunuyor

Hedefler

Marka bilinirliğini arttırmak

Kasko ürünün yeni özelliği ile ilgili kitlelere ulaşmak

Yaklaşım

TrueView reklam modelinin yeni bir özelliği olan Related Video Extensions kullanıldı

Brand Lift 2.0 çalışması yapıldı

YouTube kampanyası, Arama Ağı ve Görüntülü Reklam Ağı iletişimleriyle desteklendi

Sonuçlar

Related Video Extension sayesinde mobilde kazanılan izlenmeler masaüstüne göre yaklaşık 5 kat artış gösterdi

Generali marka arama hacimleri bir önceki yıla göre %22 artış gösterdi

Kasko, trafik, seyahat, dask ve birçok bireysel sigorta ürünü sunan Generali, mevcut kasko ürününü yenileyerek “Benim Kaskom” adını verdiği esnek teminat paketleri ile müşterinin bütçesine ve ihtiyaçlarına göre tamamen isteğe bağlı olarak özelleştirilebilen aynı zamanda ekstra indirim opsiyonları da sunduğu, müşterisinin fiyatını kendi belirleyebildiği yenilikçi ve modüler ürününü duyurmak istedi. Bunun için performans ajansı Hype ve kreatif ajans 4129 ile birlikte kapsamlı bir çalışma gerçekleştirmeye karar verdi.

Öncelikle hem mobilde hem de masaüstünde ayrı kampanyalar kurgulandı ve ölçümleme stratejileri geliştirildi. 25-55 yaş arası ağırlık olarak erkek hedef kitle olmak üzere araba satın almaya yakın ve arabası olan kullanıcılar hedef kitle olarak belirlendi. Bu kampanya ile kasko ürününde müşterilerin fiyatını kendi belirleyebilebileceği mesajı Sergen Yalçın’ın rol aldığı reklam filmiyle iletilmek istendi.

İlk kez bir YouTube kampanyası yürüten marka, videoların kullanıcılar üzerindeki reklam hatırlanması ve satın almaya yatkınlık gibi sonuçlarını ölçümlemek, yeni ürününü tanıtmak, ürünün değerlendirilme oranını artırmak, ve de bundan sonra yapacağı yayınların planlamasına yardımcı olmak için BrandLift 2.0 ölçümlemesini uyguladı.

Arama Ağı’nda, “Bütçene Uygun Kasko”, “Generali Bildiğin Gibi Değil” temalı metinler ile markanın vermek istediği mesaj desteklendi. Görüntülü Reklam Ağı’nda ise, bannerlar hazırlanarak lansman videosunu izleyen kitleye Sözcü, Hürriyet, Bloomberg gibi premium yayın sitelerinde gösterim yapıldı. YouTube’da ise, “Generali Bildiğin Gibi Değil, Sergen Yalçın Bildiğin Gibi” lansman videosu BrandLift çalışması ile birlikte izleyiciye sunuldu ve mobilde uzun versiyon videonun yanı sıra hazırlanan kısa versiyonların organik olarak izlenmesini artırmak adına TrueView reklam modelinin yeni bir özelliği olan Related Video Extensions kullanıldı. Bu sayede markaya ilgi duyabilecek ve değerlendirme aşamasında olabilecek kitle bulunmaya çalışıldı.

Hype Account Lead Gizem Türkkan süreci şöyle açıklıyor; “Sergen Yalçın videoları ile lansman planlaması yaparken etkileşimi yüksek bir kampanya dönemi beklentisindeydik. YouTube kampanyalarında ana amacımız tüm videoları görünür kılmak oldu. Bu düşünceyle birlikte Relative Video Extension'ı kullandık. Bu yeni ürün sayesinde mobilde kazanılan izlenmeleri masaüstüne göre yaklaşık 5 kat arttırdık. Böylece maliyet yaratmadan mobilde ek 13 binin üzerinde izlenme elde ettik.”

Yürütülen iki kampanya sonucunda Related Video Extension sayesinde mobilde kazanılan izlenmeler masaüstüne göre yaklaşık 5 kat ve Generali marka arama hacimleri bir önceki yıla göre %22 artış gösterdi. Aynı zamanda Generali, bu reklam filmiyle geçtiğimiz yıl Aralık ayında YouTube Ads Leaderboard’da 7. sırada yer aldı.


"Yeni stratejimiz doğrultusunda hazırladığımız, müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre tamamen kendi isteklerine bağlı olarak özelleştirebileceleri yeni ürünümüz olan Benim Kaskom’u tanıtmak için en doğru yerin YouTube olduğunun farkındaydık. Doğru planlama ve doğru yatırım bize başarıyı getirdi”

- Kerem Ölmez, Direct Sales and Marketing Assistant General Manager, Generali


Elde edilen sonuçlarla ilgili Generali Marketing Manager Onur Yayvak; “Sergen Yalçın kampanyasında hedefimiz uzun bir aradan sonra yeni çıkardığımız Benim Kaskom ürünümüzü olabildiğince geniş bir kitleye duyurmaktı. Doğru mecra ve doğru hedeflemeyle videomuz kısa sürede 2 milyonun üzerinde gösterim aldı ve izleme başı maliyetlerimiz de ortalamanın altında seyretti. Google ve ajansımızın destekleriyle birlikte doğru kitleye doğru yatırım yaparak amacımıza kısa sürede ulaştık diyebiliriz.”

Generali Sigorta, AdWords Akıllı Teklif stratejileriyle hem ROAS’ı artırdı hem de maliyetlerini azalttı