Marka bilinirliğini yükseltmede yaratıcı yaklaşım: Üç özel video kreatif ile üç aşamalı YouTube stratejisi

Mayıs 2019

Bir çalışma ortamında ihtiyacınız olabilecek kırtasiye, gıda ve temizlik malzemelerinden, mobilya ve teknoloji ürünlerine dek geniş bir ürün yelpazesi sunan online ofis maketi Ofix.com, müşterilerinin ofis sarf malzeme ihtiyaçlarını tek bir platform üzerinden almasını sağlayarak onlara zaman kazandırıyor.

Ofix hakkında

2013 yılında kuruldu, merkezi İstanbul’da

Online ofis marketi

Hedefler

Marka bilinirliğini artırmak

Yeni müşteri kazanmak

Yaklaşım

TrueView for Reach, TrueView ve TrueView for Action aşamalı olarak kullanıldı

Arama Ağı ve Görüntülü Reklam Ağı ile kampanya desteklendi

Yakın ilgi alanı ve pazardaki kitleler, benzer kitleler, yeniden pazarlama listelerinden faydalanıldı

Sonuçlar

Dönüşüm adedinde %123, marka içerikli aramalarda %56 artış

Marka ilgisinde %42, marka bilinirliğinde ise %12 artış

Kullanıcı sayısı 4 katına çıktı

Hedef kitlesinde daha çok orta ve küçük ölçekli şirketler olan Ofix.com, marka bilinirliğini ve müşteri kazanımını artırmak amacıyla YouTube ana platform olmak üzere, Arama Ağı ve Görüntülü Reklam Ağı’nı da kapsayan bir online strateji geliştirmeye karar verdi.

Ajansları Boostroas ile birlikte harekete geçen Ofix.com ekibi, YouTube için üç farklı reklam filmi hazırladı ve üç aşamalı bir strateji uygulandı. Öncelikle TrueView for Reach kullanılarak izleyici kitlesi genişletildi, 25-54 yaş aralığında alışveriş odaklı tüm yakın ilgi alanı ve pazardaki kitleler kullanıldı. İkinci aşamada reklamlarla ilgilenen kullanıcılar standart TrueView reklamları ile tekrar hedeflenerek bilinirliği pekiştirmeye odaklanıldı ve son aşamada Trueview for Action reklamları kullanılarak bu ilgili kullanıcılarla etkileşime geçilmesi hedeflendi.

Bunun yanı sıra, Arama Ağı reklamları ile destek sağlanırken, Görüntülü Reklam Ağı’nda farklı banner setleriyle pazardaki kitleler, yakın ilgi alanı, benzer kitleler, yeniden pazarlama kitleleri gibi spesifik kitle hedeflemeleri doğrultusunda kullanıcılarla iletişime geçildi.

Online ofis ihtiyaçlarında tercih edilen marka olmak Ofix.com’un öncelikli hedeflerinden biriydi. Bu denli kapsamlı bir strateji çalışmasının temelinde de bu amaç yatıyordu. TV reklamı yapılmadan YouTube ağırlıklı bir kampanyadan çok daha uygun bir bütçe ile daha fazla görünürlük kazanılabileceğine ve marka bilinirliğinin yanı sıra dönüşümün de artırılabileceğine inanan ekip, dönüşüm adedinde %123 artış yakalarken, kullanıcı sayısını 4 kat artırdı. Marka içerikli aramalar ise %56 yükseldi. Akabinde yapılan Brand Lift araştırması da, marka ilgisinde %42, marka bilinirliğinde ise %12 artış olduğunu ortaya koydu.

Ofix.com CMO Mahmut Tüzün kampanyayla ilgili şunları söylüyor; “Markayı tanıyan ve tanımayan kitleleri ayırabilmek, demografik verileri kullanabilmek, farklı adımlarla farklı kanallardan hedef kitlemize ulaşabilmek ve bu doğrultuda marka bilinirliğini artırabilmek için TV yerine YouTube’a yatırım yapmayı tercih ettik. Aynı zamanda bu kişileri farklı kampanyalarda tekrar hedefleyebiliyor olmak da, yine TV’de elde edemediğimiz bir avantajdı.”

“TrueView for Reach reklam modelini Türkiye'de kullanan ilk markalardan biri olmak heyecan verici bir süreçti. Kampanya sonunda YouTube’da elde ettiğimiz sonuçları incelediğimizde, yapmış olduğumuz reklamın marka bilinirliğine oldukça önemli ölçüde pozitif etki ettiğini gözlemledik. Bu yatırımları sürekli kılmayı hedefliyoruz.”

-Mahmut Tüzün, CMO, Ofix.com

Video reklam öğelerinizin performansı artırmasını nasıl sağlarsınız?