YouTube’da aksiyon aldırma odaklı kreatif nasıl yaratılır?

İndir
Gizem Vural / Kasım 2019

Tüketicilerin dikkatini çekmek için verilen mücadele, pazarlamacılar açısından hiç bu kadar çetin olmamıştı. Eğlenmek, başka dünyaları keşfetmek, haberleri ve kültürel etkinlikleri takip etmek gibi belli başlı bazı nedenlerle oldukça geniş bir içerik yelpazesinde tüketiciler her gün YouTube’u ziyaret ediyor. Tüketiciler YouTube’a yalnızca bir şeyler izlemeye değil aynı zamanda da dinlemeye geliyor.

Her türlü içeriği dilediğimiz zaman, dilediğimiz yerde izleyebildiğimiz bu dijital çağda, görüyoruz ki YouTube’un video reklam duyulabilirliği ve izlenebiliriği %95 oranına ulaştı.1 Bunun yanında izlenebilen ve duyulabilen reklamlar, sadece izlenen ya da sadece duyulan reklamlara göre 2.6 kat daha fazla marka veya ürün tercihini artırıyor.2

creative1.png

Peki YouTube’da tüketici ilgisini aksiyona dönüştürebilmek için nelere dikkat etmek gerekiyor?

1- Kreatifiniz ürünü tanıtmalı ve aksiyon almaya davet etmeli.

  • Bunu gerçekleştirmek için sunduğunuz ürünün hangi ihtiyacı karşılayacağını ya da nasıl kullanılacağını belirtmelisiniz.
  • Sunduğunuz ürünün özellik ve yararlarını net bir şekilde ortaya koymalısınız.
  • Gerçekleştirilen özel bir promosyon, indirim, eylem olduğunu belirterek tüketiciyi aksiyona götürecek çağrıyı yapmalısınız.
creative2.png

2- Kreatifinizin mobil cihazlarda da etki göstermesi için mobil uyumlu olmasını sağlayın.

  • Mobilde dikkat çekmek istiyorsanız eğer kreatifiniz ilk 5 saniyede tüketicinin dikkatini çekmeli ve hızlı bir ritme sahip olmalı.
  • Yine kullanıcı dikkatine hizmet edecek şekilde kullandığınız grafikler, logolar ve metinler büyük ve çerçeveye uygun şekilde yerleştirilmeli. Ayrıca yakın çekim ve parlak renklerden de faydalanabilirsiniz.

Tıklama getiren reklamlar aynı şablonu takip ediyor: Ürünü tanıt ve açıkla, eyleme davet et

creative 3.png

Neden bu şablonu takip etmeliyiz?

Yüzlerce reklamı inceledik. Tıklama ve dönüşüm yaratan reklamların bu şablonu takip ettiğini en azından önemli parçalarına sahip olduğunu gördük. Birebir aynı şablonu takip etmeseniz bile bir kontrol listesi olarak kullanabilirsiniz.

Birçok reklam bir ihtiyacın nasıl çözümlendiğini anlatır...

creative 4.png

Bazı reklamlar ise ihtiyacı atlayıp sadece ürün özelliklerinden bahseder...

creative 5.png

Unutmayın, her zaman reklamdan tüketiciyi aksiyona yönlendirecek bir eylem belirtmelisiniz, varsa promosyon, indirim ya da kupon gibi avantajları duyurmalısınız.

creative 6.png

TrueView for Action reklamları ile ilgili bilmeniz gereken son 3 püf nokta

  1. TrueView for Action reklamları değiştirilebilir 10 karakterden oluşan eylem butonuna sahip, ancak reklam içerisinde de ürün mesajını gerek ses gerek görüntü ile tekrar etmelisiniz.
  2. Reklamların uzunluğu tamamen size bağlı ancak, iyi dönüşüm getiren reklamlar 15 ve 30 saniye aralığında. Eğer daha detaylı bilgi vermek istiyorsanız, ilk 15-30 saniye aralığında aksiyon mesajını verip geri kalan sürede ilgili kullanıcılarla detay paylaşabilirsiniz.
  3. TrueView for Action reklamları yakın zamanda ürünü, rakibi ya da servisi arayan kişilere gösterildiği için, kreatifi sürekli yenilemekten kaçınabilirsiniz. Diğer erişim odaklı video reklamlarının aksine daha uzun süreli aynı kreatif ile ilerlemenizde sakınca olmayacaktır.
The Update: Yeni dönemde Google online etkinlikleri nasıl yönetiyor