Google, kullanıcıları korumak için kötü amaçlı reklamları nasıl durduruyor?

Scott Spencer / Mayıs 2020

Google'da ürün yönetimi, reklam gizliliği ve güvenlik konularında başkan yardımcılığı görevini yürüten Scott Spencer, platformlarımızdaki reklamların güvenilirliğini sürdürmek için şirketin attığı adımları açıklıyor. Bu makalenin ilk versiyonu daha önce Keyword blogunda yayınlanmıştır.

İnsanlar bilgi ararken Google'a güveniyor. Bu nedenle, platformlarımızda gördükleri reklamlara da güvenebilmelerini sağlama konusunda kararlıyız. Bu kararlılık, dünyanın COVID-19'la karşı karşıya kaldığı geçtiğimiz birkaç ay gibi belirsizliğin hakim olduğu dönemlerde özellikle önemli.

Pandeminin başlangıcından bu yana, kullanıcıları bu krizden çıkar sağlamayı amaçlayan reklamlardan korumak için reklamveren davranışını yakından izledik. Bu tür reklamlar genellikle, yaptırım sistemlerimizi gelişmiş taktiklerle atlatmaya çalışan donanımlı sahtekârlar tarafından yayınlanıyor. Örneğin, krizin yayılmasıyla birlikte, yüz maskesi gibi yoğun talep oluşan ürünlere yönelik sahte reklamların sayısında ani bir artış gördük. Bu reklamlar, ürünleri pazar fiyatının belirgin şekilde üstünde sunuyor, insanları kandırarak satın almalarını sağlamak için ürün kalitesi hakkında yanıltıcı bilgi veriyor veya siparişleri asla teslim etmeyen satıcılar tarafından yayınlanıyordu.

Geçtiğimiz birkaç ay içinde, politika ihlâli nedeniyle koronavirüsle alakalı on milyonlarca reklamı engelledik ve kaldırdık.

Günün 24 saati yalnızca COVID-19'la ilgili konular üzerinde çalışan özel bir ekip kurduk. Bu ekip yeni bir algılama teknolojisi üretti ve mevcut yaptırım sistemlerimizi kötü niyetli kişileri durdurmak üzere geliştirdi. Birlikte planlanıp yürütülen bu çabalar işe yarıyor. Geçtiğimiz birkaç ay içinde, politika ihlâli nedeniyle koronavirüsle alakalı on milyonlarca reklamı engelledik ve kaldırdık. Bu ihlâller arasında aşırı fiyatlandırma, medikal malzemelerin dünya genelindeki yetersizliğinden çıkar sağlama, tedavilere ilişkin yanıltıcı iddialarda bulunma ve işsizlere yasa dışı destek promosyonları yer alıyordu.

Ekosistemin güvenilirliğini koruyoruz

Bu dönemde yaptığımız gibi, platformlarımızdaki reklamların güvenilirliğini korumak, kötü niyetli kişileri durdurmak için her gün yürüttüğümüz çalışmaların devamı niteliğinde. Ekiplerimizde, kullanıcılarımızı korumamızı ve reklamverenler ve yayıncılara güvenli bir ekosistem sunmamızı sağlamak için binlerce kişi çalışıyor ve her yıl, bu çalışmalarımızın bir özetini paylaşıyoruz.

2019'da, 2,7 milyar kötü amaçlı reklamı engelledik ve kaldırdık. Bu, dakikada 5.000'den fazla kötü amaçlı reklam demek. Ayrıca, politika ihlâlleri nedeniyle yaklaşık 1 milyon reklamveren hesabını askıya aldık. Yayıncılara gelirsek, politikalarımızı ihlâl ettikleri için 1,2 milyondan fazla hesabı sonlandırdık ve yayıncı ağımızın bir parçası olan 21 milyonun üzerinde web sayfasından reklam kaldırdık. Reklamverenlerin veya yayıncıların politikaları ciddi şekilde ihlâl etmesi veya politika ihlâliyle ilgili sicillerinin kabarık olması durumunda hesapları sonlandırmak (yalnızca tek bir reklamı veya sayfayı kaldırmak değil), kullandığımız yaptırım araçları arasında özellikle etkili olanlardan biri.

Google, kullanıcıları korumak için kötü amaçlı reklamları nasıl durduruyor?

Kimlik avı ve tıklama hilesi reklamlarına karşı yaptırımları geliştiriyoruz

Belirli kategorlerdeki reklamların suistimal edilmeye daha elverişli olduğunu saptarsak, kaynaklarımızı kötü niyetli kişilerin kullanıcılarımızı istismar etmesini önleyecek şekilde önceliklendiriyoruz. En çok karşılaştığımız yöntemlerden biri, sahtekârların yaygın şekilde kullandığı ve kendini başka biri olarak tanıtıp kullanıcılardan kişisel bilgi toplamayı amaçladıkları kimlik avı oldu. Örneğin 2019'da, pasaportlarını yenilemek isteyenleri hedefleyen sahtekârların sayısında artış gördük. Bu reklamlar, pasaport yenileme sitelerine ait gerçek reklamları taklit ediyor, ancak gerçek amaçları kullanıcıların sosyal güvenlik numarası veya kredi kartı numarası gibi hassas bilgileri vermesini sağlamak. Yaygın kullanılan suistimal yöntemlerinden biri de “tıklama hilesi” reklamları. Bunlar genellikle bilgisayar veya cep telefonu sistem uyarıları gibi tasarlanıyor ve göze çarpan bağlantılarla (örneğin, “burayı tıklayın”) kullanıcıları aldatarak reklamla etkileşimde bulunmalarını sağlayacak şekilde düzenleniyor.

Bu tür sahtekâr reklamverenlerin reklamlarını daha hızlı saptayıp kaldırabilmek için bunların kalıplarını ve sinyallerini izleyecek şirket içi bir ekip oluşturduk.

Kimlik avı ve "tıklama hilesi" gibi kategorilerle sürekli karşılaşmaya artık hazırlıklı olduğumuz için bunlarla daha etkili şekilde mücadele edebiliyoruz. 2019'da, bu tür sahtekâr reklamverenlerin reklamlarını daha hızlı saptayıp kaldırabilmek için bunların kalıplarını ve sinyallerini izleyecek şirket içi bir ekip oluşturduk. Bu yaklaşım, modellerimizi belirgin şekilde geliştirerek suistimali daha etkili şekilde saptamamıza olanak tanıdı. Sonuç olarak, her iki kategoride de önceki yıla göre %50 daha fazla kötü amaçlı reklamı engelledik. 2019'da toplam olarak 21 milyondan fazla kimlik avı reklamını ve 19 milyon "tıklama hilesi" reklamını engelledik.

Politikalarımızı ve teknolojimizi gerçek zamanlı uyarlıyoruz

Belirli sektörler kötü niyetli girişimler için özellikle daha elverişli. Örneğin, gerçek mekânda faaliyet gösteren finans şirketleri yerine internet üzerinden hizmet verenlere yönelen tüketici sayısı arttıkça, kredi koşulları hakkında yanıltıcı bilgiler içeren bireysel kredi reklamlarında artış saptadık. Bununla mücadele etmek ve kullanıcılarımızı korumak için politikalarımızı, kredilerle ilgili reklamların yayınına yalnızca reklamverenin tüm ücretleri, riskleri ve avantajları web sitesinde veya uygulamasında açıkça belirtmesi durumunda izin verecek şekilde genişlettik ve böylece kullanıcıların bilgiye dayalı kararlar vermesine olanak tanıdık. Güncellenmiş bu politika, kullanıcıları daha iyi korumamızı ve 2019'da bu tür kötü amaçlı 9,6 milyon reklamı kaldırmamızı sağladı. Bu rakam 2018'in iki katıydı.

Geçen yılın sonunda, borç veya kredi sorunlarını çözmek için alacaklılarla arabuluculuk hizmeti sunan borç yönetimi reklamverenleri için de bir sertifikasyon programı başlattık. Bu konuda yardım arayan kullanıcıların genellikle çok savunmasız bir durumda olduğunu biliyoruz ve onlar için güvenli bir deneyim oluşturmak istiyoruz. Bu yeni program, yalnızca, bu tür hizmetlere ilişkin reklam yayınlamak için yerel düzenleyici kurumlar tarafından tescil edilmiş reklamverenlere izin vermemizi sağlıyor.

Kullanıcı korumasını geliştirmeye devam etmeye kararlıyız

Dijital reklamcılık ekosisteminde bize duyulan güveni sürdürmek ve kullanıcıları korumak Google'ın en önemli önceliklerinden. Sağlıkla ilgili endişelerin tüm dünyaya hakim olduğu bu dönemde, kullanıcılarımızı istismar etme girişimlerine karşı hazırlıklı olmak ve bunlara karşılık vermek hiç olmadığı kadar önem kazanmış durumda. Kötü niyetli taktiklerin evrim geçirmeye devam edeceğini ve toplumu etkileyecek yeni sorunların ortaya çıkacağını biliyoruz. Bunlara yanıt olarak, kullanıcılarımızı, reklamverenlerimizi ve yayıncılarımızı reklamcılık platformlarımızda kötü niyetli kişilere korumaya devam edeceğiz.

Veri Etiği: Sadece kurallara uymak yetmez, artık cesur olma zamanı