Akbank özel pazardaki kitle listeleriyle doğru tüketicilere ulaşıyor

Şubat 2018

Akbank'ın iş alanı tüketici, ticaret, KOBİ, kurumsal, uluslararası ve özel bankacılığın yanı sıra şirket yatırımı, ödeme sistemleri, hazine işlemleri ve sigorta acenteliği faaliyetlerini kapsıyor. Uygulama veya web sitesini ziyaret eden herkesin, yerine getirilecek belirli bir bankacılık ihtiyacı duyduğunun farkında olan Akbank, kredi kartı için en nitelikli kitleleri hedeflemenin bir yolunu arıyordu.

Akbank hakkında

1948'de kuruldu

900'den fazla şube

Merkezi İstanbul'da

Hedef

Kredi kartı uygulamalarını desteklemek

Yaklaşım

Pazardaki kitle listeleri kullanıldı

Yeni bir kredi kartına ilgi gösterebilecek tüketicilere görüntülü reklamlar yayınlandı

Sonuçlar

10,7 milyon tıklama

2,9 milyar gösterim sayısı

278.192 başarılı potansiyel kredi kartı müşterisi dönüşümü

Özel pazardaki kitle listelerinin kullanıldığı kampanyalar toplam potansiyel kredi kartı müşterilerinin %33'ünü, aynı dönemdeki diğer kredi kartı görüntülü reklam kampanyalarına kıyasla %12 daha düşük olası satış başına maliyetle üretti

Özel pazardaki kitle listelerinin kullanıldığı kampanyalar aynı dönemdeki diğer kredi kartı görüntülü reklam kampanyalarına kıyasla %117 daha düşük edinme başına maliyet ve daha yüksek dönüşüm oranı elde etti

Akbank A.Ş.'nin Direkt Bankacılık Satış Müdürü Oktay Kalem, "Yeni kredi kartı başvuru sürecimiz sayesinde, müşteri olmayanları daha kolay bir şekilde müşteriye dönüştürüyoruz," diye açıklıyor. “Bugünlerde yeni bir potansiyel kredi kartı müşterisi Akbank kredi kartına internetten başvuruda bulunup, ardından Akbank çağrı merkezi temsilcileriyle iletişime geçmeden müşteri haline gelebiliyor."

Bu imkânların sunulmasıyla birlikte, Akbank'ın çeşitli kredi kartı ürünlerini dijital pazarlama kanalları üzerinden tanıtmak mantıklı hale geldi. Pazarlama ekibi Akbank'ın internette gezinen kullanıcılara, onların özel ilgi alanlarını temel alarak ulaşmasına yardımcı olabilecek araçlar arıyordu.

Google'ın özel pazardaki kitleleri Akbank'ın, kredi kartlarına benzer ürünleri araştırıp etkin bir şekilde değerlendiren kitleleri belirleyip ulaşmasını sağladı. Akbank ekibi kitlelerini en iyi temsil eden anahtar kelime veya URL'leri girdi ve ardından Google Ads1, girişlerin tanımladığı ürünleri satın almayı amaçladığına dair belirtiler gösteren kullanıcıların listesini oluşturdu. Anahtar kelimeler Google Ads'in bir odak noktasına sahip olmasını sağlarken, URL'ler eksiksiz bir kitle oluşturulması için ek anahtar kelimeler sundu. Bu sayede Akbank potansiyel alıcılardan dönüşüm elde etmeye, bu kullanıcılara alakalı görüntülü reklamlar yayınlamaya ve performansı artırmaya odaklanabildi.

"Özel pazardaki hedeflemeden faydalanarak, diğer tüm ağlarla karşılaştırıldığında en düşük maliyetle en değerli potansiyel müşterileri elde etmeyi başardık."

– Oktay Kalem, Direkt Bankacılık Satış Müdürü, Akbank A.Ş.

12 aylık bir dönemde, özel pazardaki kitle listelerinin kullanıldığı Akbank’ın kampanyaları 10,7 milyon tıklama ve 2,9 milyar gösterim sayısı elde edip 278.192 başarılı potansiyel kredi kartı müşterisi dönüşümü üretti. Özel pazardaki kampanya toplam potansiyel kredi kartı müşterilerinin %33'ünü, aynı dönemde yayınlanan diğer tüm kredi kartı görüntülü reklam kampanyalarına kıyasla 12% daha düşük olası satış başına maliyetle elde etti. Oktay Kalem'e göre, "Şimdiye kadarki sonuçlar çok başarılı! Aynı hedefle yeni kredi kartı müşterileri edinmeyi amaçlayan diğer kampanyalarla karşılaştırıldığında %117 daha düşük edinme başına maliyet ve daha yüksek dönüşüm oranı elde ettik.”

Akbank yeni yaklaşım konusunda çok hevesli. Performans Pazarlama Yöneticisi Tolga Kuzdere, “Satışlarımızı en üst seviyeye çıkaracak dönüm noktasını belirlerken, dönüşüm başına maliyeti en düşük seviyede tutmayı başardık,” diyor ve ekliyor; “Bu, kredi kartı satışı yapmak için en kazançlı yolları keşfetmemizi sağladı. Özel pazardaki kitle listelerini kullanmak bankanın hedefleyecek yeni müşteriler belirlemesine yardımcı oldu ve sonrasında bu, yeni müşteriler elde etmeyi beraberinde getirdi."

1 Google AdWords artık Google Ads oluyor. Yenilenen markalarımız hakkında daha fazla bilgi edinin.

Koronavirüs döneminde işletmenizin yönetimine yardımcı olacak Google kaynak ve araçları