Akıllı Alışveriş kampanyası n11.com'un “Alışveriş” kampanya gelirini %30 artırdı

Eylül 2018

Doğuş Group ile Güney Koreli SK Planet iş ortaklığının yan kuruluşu Doğuş Planet tarafından açılan n11.com, 2015 yılında Türkiye'nin en büyük dijital perakendecisi haline geldi. Platform, giyimden elektroniğe, ev eşyalarından el işi ürünlere kadar geniş bir ürün yelpazesi sunuyor.

n11.com hakkında

Türkiye'nin önde gelen e-ticaret platformlarından n11.com, 2012 yılında açıldı

Genel Merkez: İstanbul, Türkiye

www.n11.com

Hedefler

Daha fazla satış ve gelir elde etmek

Reklam harcamalarından elde edilen geliri (ROAS) artırmak

Kampanya yönetiminde zaman tasarrufu sağlamak

Yaklaşım

Küçük bir ürün alt kümesinde Akıllı Alışveriş kampanyası başlatıldı

Yeni kampanya türü ölçeklendirilmeden önce performans değerlendirmesi yapıldı

Sonuçlar

Reklam harcamalarından elde edilen gelir (ROAS) %30 arttı

Tıklama başına maliyet (TBM) %25 azaldı

Edinme başına maliyet (EBM) %25 azaldı

Universal App Kampanyalarından ders çıkarmak
Universal App kampanyalarının başarılı olduğunu gören n11.com, daha iyi performans sağlayan sonuçlar elde etmek için Akıllı Alışveriş kampanyalarını denemeye son derece istekliydi. Şirket, özellikle de milyonlarca üründen oluşan geniş portföyünü yönetmek için zaman ve kaynak tasarrufu yapmak istiyordu.

Dijital Kanallar Direktörü Barış Kahraman, "Universal App kampanyalarından çok iyi bir performans elde ettiğimiz için Akıllı Alışveriş kampanyalarının da bize daha iyi performans sağlayacağı konusunda iyimserdik. Ayrıca, Alışveriş reklamları aracılığıyla milyonlarca ürünün tanıtımını yapıyorduk ve bu çok fazla vaktimizi alıyordu. Akıllı Alışveriş kampanyalarını kullanarak en azından zaman tasarrufu sağlayabileceğimizi düşündük," diyor.

Ölçeklendirmeden önce küçükten başlamak
Akıllı Alışveriş kampanyalarının ilk kullanıcılarından biri olan n11.com ekibi, tüm ürünlerini içeren ilk Akıllı Alışveriş kampanyasını Kasım 2017'de başlattı. Ekip, iki kampanya türünün performansını doğru bir biçimde test edebilmek için Akıllı ve Standart Alışveriş kampanyalarının trafiğini bölmeyi başardı. Ancak, kampanyanın yatırım getirisi hedefine ulaşmasını sağlayıp sağlayamayacağından emin olamadıkları için trafiğin küçük bir bölümünü Akıllı Alışveriş kampanyasına yönlendiren düşük bir test bütçesiyle başladılar. Bütçe ve yatırım harcamalarından elde edilen gelir (ROAS) hedefi belirlendikten sonra, ROAS hedefini gerçekleştirmek için her açık artırmada teklifleri, kitleleri ve ürünleri otomatik olarak optimize etme işi Akıllı Alışveriş kampanyasına bırakıldı.

Maliyet, zaman ve kaynak tasarrufu
Şaşırtıcı bir şekilde, n11.com ekibi Akıllı Alışveriş kampanyasıyla hemen sonuç elde etmeye başladı. Kampanya, birkaç ay içinde tıklama başına maliyeti (TBM) %25 azaltırken reklam harcamalarından elde edilen geliri (ROAS) ise %30 artırdı. Ekip, milyonlarca üründe doğru teklifleri verebilmek için manuel optimizasyonlara bağlı kalmak yerine otomasyon ve makine öğrenimi kullanarak kampanya yönetimini büyük ölçüde sadeleştirmeyi başardı. Bu avantajlara ek olarak, n11.com'un ortalama edinme başına maliyeti (EBM) de %25 azaldı. Ayrıca, yapılan tasarruflar sayesinde artan bütçe kampanyayı ölçeklendirmek için kullanıldı ve böylece trafikte de büyük artış elde edildi.

Performans Pazarlama Müdürü Aykut Alçelik, "Akıllı Alışveriş kampanyamızın performansına hayran kaldık. Bizi ROAS hedefimize ulaştırmakla kalmadı, aynı zamanda ekibimiz için zaman, para ve kaynak tasarrufu da sağladı," diyor.

Başarıyı devam ettirmek
n11.com, daha iyi performans elde etmek için Universal App kampanyalarından Akıllı Alışveriş kampanyalarına kadar çeşitli yöntemlerle otomasyon ve makine öğreniminden yararlanan şirketlerin başında geliyor. Şirket, deneme sürecinin ardından, önceki Standart Alışveriş kampanyalarını durdurarak tüm ürün envanterinin yönetiminde sadece Akıllı Alışveriş kampanyası kullanmaya başladı. Akıllı Alışveriş kampanyası, sağladığı zaman ve kaynak tasarrufu sayesinde, ekibin dijital pazarlama kanallarında ileri düzey ilişkilendirme ve denemeler geliştirmek gibi daha stratejik girişimlere odaklanabilmesini sağladı.

Performans Pazarlama Müdürü Aykut Alçelik, "Ağır işlerin tümünü Akıllı Alışveriş kampanyaları yaptığı için, sonunda ekibimiz daha önce kısıtlı kaynaklar nedeniyle öncelik veremediğimiz önemli projeler üzerinde çalışabiliyor. Artık enerjimizi dijital emeğimizi artırmak için gereken araçları geliştirmeye odaklayabiliyoruz," diyor.

Turkcell, Alışveriş Reklamları’nı kullanarak gelirini %150 artırdı