Akıllı Teklif stratejisini uygulamaya başlayan Arçelik, dönüşüm sayısını %52 artırdı

Kasım 2018

Türkiye’nin ilk buzdolabı ve ilk çamaşır makinesini üreten Arçelik, beyaz eşyadan elektroniğe, küçük ev aletlerinden televizyona kadar her kategoride teknoloji ve tasarımın buluştuğu yenilikçi ürünleriyle müşterilerinin yaşam kalitesini artırmayı hedefliyor. Markanın, Türkiye, Tayvan, Portekiz, İngiltere ve ABD’de 14 Ar-Ge merkezi, 7 ülkede 18 üretim tesisi ve 30 bin çalışanı bulunuyor. Arçelik, yıl boyunca devam ettirdiği kampanya iletişiminde Akıllı Teklif stratejisine geçerek e-ticaret dönüşüm oranını artırmaya karar verdi.

Arçelik hakkında

Ev teknolojileri perakendecisi

1955 yılında kuruldu

Merkez ofisi İstanbul’da

Hedefler

E-ticaret dönüşüm oranını yükseltmek

Satış rakamlarını %50 artırmak

Yaklaşım

Arama ve Alışveriş kampanyalarında Akıllı Teklif stratejisine geçildi

Sonuçlar

Dönüşüm sayısında %52 oranında artış

Tüm satış rakamlarında %108 artış

Tıklama başı maliyette %54 oranında azalma

Ev teknolojilerinin lider markalarından biri olan Arçelik, çağdaş perakendecilik anlayışını benimsiyor ve dijitalleşen mağazalarıyla müşteri deneyimine odaklanmaya devam ediyor. Yıl boyunca devam eden bir iletişim stratejisi benimseyen marka, Arama ve Alışveriş reklamları ile e-ticaret dönüşüm oranlarını yükselterek satış hedefini gerçekleştirmek üzerine medya ajansı Ingage ile birlikte bir kampanya kurgulamaya karar verdi.

Arçelik, e-ticaret hacmini artırmak için kullandığı performans ürünlerinden en iyi verimi almak ve Google’ın sunduğu yeni performans ürünleriyle hedefine yaklaşmak istedi. Markanın, beyaz eşyadan elektroniğe, küçük ev aletlerinden ısıtma ve soğutma kategorilerine kadar geniş bir ürün gamının bulunması sebebiyle hedef kitlesi de oldukça geniş. Bu kitle içerisinde evlenecek olanlar, taşınanlar, ebeveynler gibi pek çok tüketici yer alıyor. Kampanyanın da hedef kitlesi bu doğrultuda belirlendi.


“Google’ın sunduğu yeni teknolojileri ve optimizasyon metodunu kullandığımız için çok mutluyuz. Akıllı teklif stratejisine geçmemizle birlikte harika sonuçlar elde ettik. Makine öğreniminin sunduğu artı değer biz pazarlamacılar için çok önemli.”

-Metin Cherasi, Dijital Strateji ve Pazarlama Yöneticisi, Arçelik


Süregelen Arama ve Alışveriş kampanyalarında manuel teklif stratejisi ile ilerleniyordu. Ancak bu kampanyalardan maksimum satış ve geliri elde edebilmek için her kampanya özelinde farklı teklif stratejileri geliştirilmesi ve bunların uygulanması gerekiyordu. Akıllı Teklif stratejisine geçiş yapılmasıyla; her kampanya özelinde hedefler belirlendi ve buna uygun akıllı teklif stratejileri uygulandı. Makine öğrenimi sayesinde sistemin performansı en iyi şekilde optimize etmesi sağlandı ve kampanyalarına belirlenen hedeflere ulaşması amaçlandı. Makine öğrenimi sayesinde tıklamaları ve dönüşümleri en üst düzeye çıkaran teklif stratejileri kullanılarak dönüşümler ve tıklamalar optimize edildi.

Uygulanan Akıllı Teklif stratejisi sonucunda tüm satış rakamlarında %108, bu satışlardan elde edilen e-ticaret gelirinde ise %167 artış sağlandı. Tıklama başı maliyet %54 oranında azalırken, dönüşüm sayısı da %52 oranında arttı.

“Her gün manuel olarak kontrolünü sağladığımız birçok kampanyamızı akıllı teklif stratejilerine geçirerek zaman kazandık. Böylece kampanyalarımızdaki hedefleri geliştirecek stratejik planlama ile ilgili daha detaylı araştırma yapacak fırsatı bulduk.”

-Ege Engin, Dijital Pazarlama Sorumlusu, Ingage Media

Generali Sigorta, AdWords Akıllı Teklif stratejileriyle hem ROAS’ı artırdı hem de maliyetlerini azalttı