Citrus.ua, Veriye Dayalı İlişkilendirme ve Akıllı Teklif ile EBM'yi %48 oranında azalttı

Eylül 2017

Citrus.ua, elektronik ürünlerden spor ekipmanlarına kadar çeşitli kategorilerle Ukrayna'daki en iyi online perakende araç ve aksesuar satıcılarından biridir. Şirketin hedefi, her zaman online satışları artırırken dijital pazarlama verimliliğini sürdürmek olmuştur. Dijital pazarlama ajansı Netpeak ile birlikte Citrus.ua, arama kampanyalarını optimize etmenin yanı sıra bütçeleri artırmaksızın web sitelerinde daha fazla işlem elde ederek dönüşüm maliyetini azaltmak üzere yola çıktı.

Citrus.ua hakkında

Perakende araç ve aksesuar satıcısı

2000 yılında kuruldu

44 fiziksel mağaza ve bir online mağaza

Ukrayna merkezli

HEDEFLER

Edinme başına maliyeti azaltmak

Dönüşüm seviyelerini korumak

YAKLAŞIM

AdWords'de veriye dayalı ilişkilendirmeyi benimsedi

Akıllı Teklif uyguladı

Test yapmak için AdWords Taslaklar ve Denemeler'i kullandı

SONUÇLAR

Test kampanyalarında toplam maliyet %45 oranında azaldı

Tıklama başına maliyet %23 oranında azaldı

Dönüşüm hacmi %5 arttı

Dönüşüm maliyeti %48 oranında azaldı

Dönüşüm oranı %32 oranında arttı

Citrus.ua ve Netpeak, AdWords reklamlarının daha etkili analizi için veriye dayalı ilişkilendirmeyi kullanmaya karar verdi. Bu önemli adımı atmaları sayesinde arama ağı reklamcılığı kanalındaki tüm temas noktalarına uygun dönüşüm kredisini atamaları mümkün hale geldi. Ekip artık sinyalleri dağıtıp önceliklendirebilirken kampanyalarını manuel olarak optimize edebiliyor.

Ancak Citrus.ua ve Netpeak, çalışmalarını daha da ileri götürmek amacıyla yeni ilişkilendirme modeli temelinde otomatik teklif verme stratejilerini denemeye karar verdi. Edinme başına maliyet hedeflerine ulaşmak için Akıllı Teklif stratejisi Hedef EBM'yi denemeyi tercih ettiler. Google AdWords'deki Taslaklar ve Denemeler işlevselliğini kullanmaları, etkinin istatistiksel önemini test etmelerine olanak tanıdı.

Denemede hedef EBM ile manuel teklif verme kıyaslandı ve tıklama sayısına göre optimize et ile dönüşüm sayısına göre optimize et gibi farklı reklam rotasyonu ayarları ölçüldü. Ana TPG'lere dikkat eden ekip, kampanyayı haftalık olarak izledi. Sonuçlar olumlu olmanın da ötesindeydi; dönüşüm maliyeti azaltılmakla kalmadı, hacimler de arttı. Bu test kampanyası %45 maliyet düşüşü, %23 tıklama başına maliyet ve %48 dönüşüm maliyeti düşüşü sağladı. Aynı zamanda dönüşüm hacmi %5 oranında, dönüşüm oranı ise %32 oranında arttı. Sonuç olarak bu deneme kampanyasındaki ayarların tümü, Citrus.ua hesabında daha fazla kampanyaya uygulandı.


"Dijital reklamcılık kurulumu hassas bir konudur. Netpeak uzmanlarının bu alandaki tüm yeniliklerin eşiğinde olduklarını ve kendileri için en alakalı olanları etkili biçimde uyguladıklarını görmek harika. Denemenin sonuçları, ihtiyaçlarımızı tam olarak karşıladı ve artık dijital reklamlarımız çok daha etkili."

- Irina Sinitskaya, Dijital Pazarlama Departmanı Müdürü, Citrus.ua"Yüksek kaliteli gündelik optimizasyon, etkili dijital reklam kampanyalarının başarısı için olmazsa olmazdır. Bu denemeler, yeni ufuklara ve çok daha iyi sonuçlara ulaşmamızı sağladı."

 - Anna Serhiieva, PPC Uzmanı, Netpeak


lastminute.com group, arama ağı reklamlarına yönelik yeniden pazarlama listelerini Benzer Kitleler ile birleştirerek dönüşüm oranını %22 artırdı