Hazır olma anlayışımızı gözden geçirme: İşletmenizi önümüzdeki döneme hazır hale getirmek için yapabilecekleriniz

Allan Thygesen / Kasım 2020

2020 bambaşka bir yıl oldu. Pandemi hem günlük hayatımızı hem de tüm rutinlerimizi tepetaklak etti. Dünya genelinde ekonominin sekteye uğrayışına tanıklık ettik. Tüm dünya başka nelerle karşılaşabileceğimize dair tereddüt içinde. Kendimizi bir anda tanımadığımız sularda seyrederken bulduk.

İş ve pazarlama dünyasındaki mücadelenin özünde değişen bir şey yok. İşletmenin ürün, kanal veya tüketici stratejisiyle ilgili işlem yapmaya hazır olmasını sağlamak amacıyla hangi yatırımların yapılıp hangi adımların atılması gerektiğine karar vermek önemini korumaya devam ediyor. Ancak, bizi bekleyen bir sonraki zorluğa karşı hazırlıklı olmaya dair geleneksel düşünce tarzımızın modası sadece birkaç ay içinde geçti. Bildiğimiz ve etkili olduğu defalarca kanıtlanmış, geçmişte birçok işletmeye yol gösteren uygulama ve yaklaşımların geçerliliğini yitirmesi bunu açıkça gösteriyor.

Geçtiğimiz altı ayda belki de on yıllık değişime tanıklık ettik.

Güzel haberimiz ise büyük çaplı değişim ve belirsizliğin, işletmelere hazır olma anlayışlarını gözden geçirmek için bir fırsat sunuyor olması. Bu fırsattan yararlanarak tüketici talebinin dalgalanmalara ve değişimlere rağmen en iyi şekilde nasıl karşılanacağını tekrar düşünebiliriz. Günümüzde işletmeler müşterilerinin ihtiyaçlarını anlıyor, bunları daha etkili şekilde karşılayabiliyor ve tüm bunları her zamankinden daha yoğun bir sorumluluk anlayışıyla yaparak daha yüksek bir standart oluşturuyor.

Bu avantajlardan yararlanıp anlık talepleri karşılamak size büyümeyi bulup yakalamaktan daha fazlasını kazandırabilir. İşletmenizin daha çevik ve daha dayanıklı olmasını sağlayarak gelecekteki zorluklarda hazırlıklı ve deneyimli olmanıza ve böylece önemli bir avantaj elde etmenize olanak tanıyabilir.

Bunu nereden biliyoruz? Günümüzde işletmelerin karşılaştığı, ani değişimler gösteren tüketici talebine ayak uydurmak, güvenilir arz ve talep zincirleri oluşturup bunları sürdürmek ve rekabette geri kalmamak için işletmeyle ilgili kararları isabetli şekilde ve kısa süre içinde almak gibi en zorlayıcı trendlerin birçoğu aslında hiç de yeni trendler değil.

2020'de bu ve diğer belirgin trendlerin ortaya çıkışı o kadar ani oldu ki geçtiğimiz altı ayda belki de on yıllık değişime tanıklık etmiş olabiliriz.

Aynı kısa dönemde işletmelerin dijital dönüşümü benimseyip başarılı olduğunu gördük. Peki dijital dönüşüm bu bağlamda ne anlama geliyor? Her ne kadar önemli olsa da sadece ya da öncelikli olarak daha iyi bir e-ticaret sitesine sahip olmayı kast etmiyoruz. Dijital dönüşüm, veri ve teknolojiden yararlanarak ürün ve kanal kabiliyetlerimizi bir üst seviyeye çıkarmak demek.

İşletmenizi dijital olarak dönüştürmenin 3 yolu

1. Veriden yola çıkarak yeni ve bilgiye dayalı bir ürün stratejisi oluşturma

Yaz aylarında seyahate çıkma planları havada kalan tüketiciler, evlerindeki dış mekanları geliştirmeye yöneldi. Fransa'da, yüzme havuzları tasarlayıp üreten ve 165 perakende satış noktasına sahip bir aile şirketi olan Desjoyaux Piscines hızlı davrandı ve ev geliştirme projelerinde artan talebi karşılayabilmek için hemen yeni bir ürün grubu olan "evde kendin yap" havuzlarını geliştirdi. Desjoyaux ve Agence 79, işletmelerini dönüştürmek ve bu yeni pazara girmek için otomasyon ve hesap optimizasyonu uyguladı. Bu sayede, önceki yıla göre potansiyel müşterileri %113 ve satışları %20 arttı.

2. Kanal stratejinizdeki belirsizliği ortadan kaldırma

Karantina sırasında evde daha fazla zaman geçirmek zorunda kalan tüketiciler evlerindeki ortamı geliştirmenin yeni yollarını aramaya başladılar. Birleşik Krallık'ta, inşaat malzemeleri ve ev geliştirme perakendecisi Toolstation stratejisini ayarlamak için hızlı bir manevra yaptı ve müşterilerine mümkün olan en güvenli alışveriş deneyimini sağlamak amacıyla hem online teslimat hem de kendi perakende satış noktalarında randevusuz tıkla gel al seçeneklerini uygulamaya koydu. Şirket, Google Arama ve Alışveriş yatırımlarını bu kanallara öncelik verecek ve artan talebi karşılayabilecek şekilde uyarladı.

3. Dinamik tüketici talebini karşılama

Pandemi süresince elektronik ürünlere olan tüketici talebi değişiklik gösterdikçe, işletmeler değişen bu ihtiyaçlar hakkında bilgi edinmeye ihtiyaç duydu. İtalya'da, elektronik ürün perakendecisi MediaWorld e-ticareti ikiye katladı. Karantina sırasında İtalya'daki tüm MediaWorld mağazaları kapalı olmakla birlikte, online tüketici elektroniği ürünlerindeki en hızlı büyüyen kategorilere (dizüstü bilgisayarlar, video oyunları ve konsollar ve küçük mutfak aletleri) ait analizleri kullandılar. Bu, MediaWorld'ün ürün stokunu önceliklendirmesine yardımcı oldu ve değişen talebe ayak uydurmasını sağladı.

Gelecekte karşılaşılacak zorluklara hazırlıklı olmak isteyen işletmelerin dinamik tüketici talebini karşılayabilmesi için en uygun yöntemler günümüzün araç ve teknolojileri.

Tüketici ihtiyaçlarını mantıklı girişimlerle, geniş kapsamlı şekilde karşılayın

Pandemi, tüketici davranışındaki değişimlere hız kazandırdı. Karar verme de buna dahil. "Decoding Decisions" (Kararların Şifresini Çözmek) başlıklı araştırmamızda, "dağınık orta alan"ı saptadık. Bu, tetikleyici etken ile satın alma işlemi arasında bulunan ve günümüz tüketicisine çok fazla seçenek ve bilgi sunulduğu için karar alma sürecinin karmaşık hale geldiği alan. İnsanların karar verme şeklinin dağınık olduğunu öğrendik. Üstelik gittikçe daha da dağınık hale geliyor.

Tüketicilere bu karmaşık ortamda yol göstermek önemli. Yukarıdaki örneklerde görüldüğü gibi, gelecekte karşılaşılacak zorluklara hazırlıklı olmak isteyen işletmelerin dinamik tüketici talebini karşılayabilmesi için en uygun yöntemler günümüzün araç ve teknolojileri. Tüketicilere dinamik olarak değişen ihtiyaçlarını karşılamada yardımcı olmak, size pazarlamayı büyümenin motoru haline getirme fırsatı verecektir. Bunu yapmak, verileri ve sinyalleri gerçek zamanlı ve kapsamlı şekilde mantıklı eylemlere dönüştürebilen akıllı otomasyon gerektirir.

Bu durumdan çıkarmamız gereken ders nedir? Günümüzde pazarlamacıların yararlanabileceği araç ve analizleri kuşanarak işletmelerin büyümesini ve güçlenmesinde öncülük edebilirsiniz. Değişimin sürekli olduğu bu günlerde Google sizi bekleyen her duruma karşı hazırlıklı olmanız için daima yanınızda olmayı taahhüt eder.

Değişimin artan ivmesi karşısında işletmenizin hazır olmasına katkıda bulunabilecek diğer ipuçları için aşağıdaki indirilebilir özetimizi inceleyin ve paylaşın.

Yeni araştırma: İnsanların ne satın alacaklarına nasıl karar verdiği, satın alma yolculuğunun "karmaşık dünyasında" saklı