Finansinvest ayrıntılı analizler elde ederek YG'sini %23 artırdı

Nisan 2017

Finansinvest, çok çeşitli finansal ürünler sunan, dijital ortama yoğun şekilde odaklanmış bir yatırım şirketidir. Şirketin pazarlama ekibi, her bir kanalın işletme hedeflerine (ör. açılan hesap sayısı, gelir ve kâr) katkısını öğrenmek istedi. Ancak, işle ilgili elde edilen sonuçlar ile pazarlama etkinlikleri bağlantılı olmadığı için, pazarlama performansı hakkında doğru bir fikir edinmek ve proaktif değişiklikler yapmak zordu.

Finansinvest hakkında

Dijitale yoğun şekilde odaklanmış yatırım şirketi

1996'da kuruldu

Genel merkezi İstanbul'da

HEDEFLER

Kanalların işletme hedefleri üzerindeki etkisini anlama

Açılan yeni hesap sayısını, geliri ve kârı artırma

YAKLAŞIM

Measurement Protocol'ü kullanarak CRM sistemlerindeki çevrimdışı verileri Google Analytics'le entegre ettiler

SONUÇLAR

Dijital yatırım getirisi %23 arttı

Açılan demo hesap sayısı %15 arttı

Hesap başına ortalama gelir %46 arttı

Finansinvest için müşteri yolculuğu genellikle potansiyel müşteri oluşturmayla başlar. Bunun ardından, yeni potansiyel müşterilere yatırım simülasyonları yapabilecekleri bir demo hesaba erişim izni verilir. Bu kullanıcılardan bazıları gerçek bir Finansinvest hesabı için başvuruda bulunmaya karar verebilir. Böylece, para yatırabilir ve yaptıkları işlemlerden para kazanabilirler.

Hesap açma işlemleri Google Analytics'te ölçülmekteydi, ancak müşteri yolculuğundaki diğer önemli dönüşümler ölçülmüyordu. Finansinvest bu sorunu, Measurement Protocol'ü kullanıp CRM sistemlerindeki çevrimdışı verileri Google Analytics'le entegre ederek çözmeye karar verdi. Bu entegrasyon sayesinde, gerçek hesapların açılması, sonrasında para yatırılması ve gelir elde edilmesi gibi tüm değerli kullanıcı işlemleri, müşteri düzeyindeki ayrıntılarla Google Analytics'e gönderilebilecekti. Bu yolla şirket, müşterilere daha bütünsel bir açıdan bakabilecek ve dijital yatırımın etkisini artıracaktı.


¨Performans verileri Google Analytics'te günlük olarak güncellendiğinden, artık aylık raporların hazırlanmasını beklemek yerine anında harekete geçebiliyoruz.Dahası, AdWords yatırımımızı, gelire sağladığı gerçek katkıya dayalı olarak optimize edebiliyoruz.¨

- Tolga İsmet TINÇ, Dijital Pazarlama Yöneticisi


Her kanalda yatırım getirisini değerlendirme ve harcamaları optimize etme olanağına kavuşan Finansinvest artık işletme açısından en yüksek değere sahip kullanıcıları çeken kanallara odaklanıyor. Bugüne kadar, dijital yatırım getirilerini %23 artırdılar ve açılan demo hesaplarının sayısı %15 arttı. Bu da daha fazla gerçek hesabın açılması ve daha fazla gelir elde edilmesini sağladı. Gerçekten de, hesap başına ortalama gelir %46 arttı.

7c44a_Finansinvest ad-min
2016 Yetenek Devrimi anketi Kuzey Avrupa'da mobil beceri yarışının başlayacağını gösteriyor