Google Etiket Yöneticisi ile zamandan ve iş yükünden tasarruf etmek

Ekim 2018

Zaman her şey, öyle değil mi? İstediğimiz bilgiye, ürüne anında ulaşmak, değerli vaktimizi olabildiğince verimli kullanmak istiyoruz. Bir web sitesinin ya da mobil uygulamanın yüklenmesi için ise 3 saniyeden fazla beklemeye tahammül edemiyoruz. Markalar için büyük önem taşıyan mobil web hızı söz konusu olduğunda, Google Etiket Yöneticisi büyük rol oynuyor.

Google Etiket Yöneticisi, web sitenizdeki veya mobil uygulamanızdaki izleme kodlarını ve ilgili kod parçacıklarını hızlı ve kolay bir şekilde güncellemenizi sağlayan bir etiket yönetimi sistemi. Bu yöntem hataları azaltmakla birlikte değişiklik yapmanız gerektiğinde IT ile çalışma zorunluluğunu da ortadan kaldırıyor.

Lüks moda perakendeciliği alanında hizmet sunan Beymen, online satışlarını gerçekleştirdiği Beymen.com web sitesinin açılma hızını iyileştirmek, hızlı entegrasyonlar yapabilmek, IT bağımlılığını ortadan kaldırmak için en etkili çözüm olan Google Etiket Yöneticisi’ni (GTM) kullanmaya karar verdi. Performans ajansı Performics ile birlikte marka, mobil web sitesi için 74 farklı etiketin implementasyonu ve konsolidasyonunu gerçekleştirdi. Bu etiketler arasında Google Analytics başta olmak üzere; Google Ads, Search Ads 360, Campaign Manager, Optimize gibi pek çok üçüncü taraf etiketleri de yer alıyordu.

Uygulama sürecine projede çalışacak herkesin kullanabileceği bir veri katmanı altyapısı kurulumuyla başlandı. Beymen geliştirici ekibi ve Performics birlikte proje dökümantasyonlarını oluşturdu. Modüler olarak en önemli sayfa olan satın alım sayfasından başlayıp sırasıyla check-out, sepet, ürün ve diğer sayfaların veri katmanı kurulumları yapılarak senkronize bir şekilde GTM geçişleri sağlandı. Böylelikle tüm sitenin toplu geçişinde yaşanabilecek aksaklıkların önüne geçildi ve zamandan da tasarruf edildi. Her bir modülün veri katmanı kurulumu 1-2 hafta aralığında tamamlanırken, GTM tarafında etiketlerin implementasyonu, testi ve yayına alınması 2 gün gibi kısa bir sürede gerçekleşti.

Yeni mobil web sitenin sayfaları, GTM’de önceden tamamlanmış olan konfigürasyonlar ile birlikte eş zamanlı olarak yayına alındı. Performics Technical Development Manager Barış Pütün, Google Etiket Yöneticisi’nin hayatlarında sağladığı değişikliği şöyle anlatıyor; “Önceden en ufak bir etiketin bile eklenmesi yada çıkarılması IT tarafında iş yüküne sebep oluyor, implementasyonu ve aktivasyonu epey zaman alıyordu. Özellikle de, olabildiğine esnek ve hızlı çalışması gereken online pazarlama ekipleri için vakit ve efor kaybına yol açıyordu. GTM ile konsolide edilen tüm etiketler tek bir çatı altında toplandığında, IT müdahalesine ihtiyaç duyulmaksızın kampanya, yayın durumlarına göre anında aktive edilebiliyor veya durdurulabiliyor.”

“Google Etiket Yöneticisi kullanımını, özellikle analitik ve pazarlama ekipleri için artık olmazsa olmaz hale geldi. Açıkçası etiket yöneticisi yoksunluğunu, akıllı telefon çağında hala ankesörlü telefonla iş yapmaya benzetiyoruz.”

-Barış Pütün, Technical Development Manager, Performics

Özellikle mobil kullanımda, sayfa hızının kullanıcı deneyimine ve dönüşüm oranlarına etkisinin ne denli önemli olduğunu bildiğimiz bir teknoloji çağındayız. Beymen, GTM kullanarak tek çatı altında topladığı kodlar sayesinde ortalama sayfa yükleme süresini %25; check-out, sepet ve satın alma sayfaları özelinde ise %35 oranında azalttı. Dönüşüm oranlarında ise %30’luk bir artış gözlemlendi.

Bu başarılı sonuçlarla ilgili Beymen E-commerce Product Manager Murat Okumuş şöyle diyor; “Google Etiket Yöneticisi yeni pazarlama stratejileri uygulamalarımızdaki becerimizi muazzam ölçüde geliştirdi. Bugün GTM sayesinde, merak ettiğimiz analitik etiketleri hızlıca test edebiliyor, dilediğimiz A/B testini yayına aynı saat içerisinde çıkabiliyoruz. En önemlisi de, tüm pazarlama ekiplerini etkileyen efor ve zaman kaybının önüne geçerek, asıl değer ürettiğimiz yeni stratejiler, fikirler üzerine daha çok çalışabiliyoruz.”

“Google Etiket Yöneticisi sayesinde yeni partnerler ile hızla entegre olabileceğiz ve ön yüzde daha fazla veriye erişebildiğimizden müşterilere doğru ürünü doğru zamanda ve her platformda entegre olarak sunabileceğiz.”

-Murat Okumuş, E-commerce Product Manager, Beymen

Google Etiket Yöneticisi ile zamandan ve iş yükünden tasarruf etme ipuçları:

Etiketlerin tek çatı altında toplanmasıyla site hızının artması. GTM ile birlikte sitenizi ilgilendiren üçüncü taraf etiketleri de dahil tüm etiketler tek bir çatı altında toplanıyor. Efektif olarak kullanımı artan etiketler, tüketiciler için önemi büyük olan site hızını da yükseltiyor.

Tüketici deneyiminin ve site performansının iyileşmesi. Site hızının yükselmesiyle, tüketicilerin sitede geçirdiği vaktin kalitesi de gelişiyor. Bu durum hem deneyimin iyileşmesine hem de genel performansın yükselmesine yardımcı oluyor.

IT’ye olan bağımlılığın azalması. GTM’den önce tek bir etiket için dahi IT ile iletişime geçmek, bir süreç başlatmak ve o sürecin takibini yapmak gerekiyordu. GTM ile birlikte etiket ekleme / çıkarma işlemi kolaylaştı, otomatize oldu ve zaman kazanımıyla IT süreci minimuma indirildi.

Farklı etiketlerin yönetim ve ölçümlemesinin kolaylaşması. GTM ile merak edilen etiketlerin test edilmesi, ölçümlenmesi, A/B testlerinin yürütülmesi; ve yapılan testlerde 1-2 gün içerisinde sonuç almak mümkün. Bu da, hızla yarıştığımız dijital çağda ekiplerin zamanlarını daha doğru kullanmalarını ve yönetim süreçlerini geliştirmelerini sağlıyor.

Koronavirüs döneminde işletmenizin yönetimine yardımcı olacak Google kaynak ve araçları