İşletmelere Dijitalin Sunduğu Fırsatlardan En İyi Şekilde Yararlanmaları İçin Yardımcı Olma

Eileen Naughton / Mart 2016

Gerçek anlamda bir dönüşüm çağında yaşıyoruz. Teknolojiler yeni iş modellerinin ve ekonomik değer oluşturmanın yeni yollarının ortaya çıkmasını sağladı. Google’ın İngiltere ve İrlanda Genel Müdürü Eileen Naughton'a göre bu, iş yerinde yeni beceriler gerektiği anlamına geliyor. Burada, Talent Revolution anketinin bağlamını özetliyor ve Google'ın bireylere ve işletmelere becerilerini artırmada ve dijital fırsatın avantajından yararlanmada nasıl yardımcı olabileceğini açıklıyor.

Google İngiltere'de, yüz binlerce işletme ve ajansla çalışıyoruz. Dijitali gerçek anlamda benimseyen ve dijital becerileri etkili şekilde kullanabilenlerin İnternet'te sağlam bir yer ediniyor olması sürekli gözlemlediğimiz bir olgu. Veriler, bu şirketlerin müşterilere ulaşma performansının emsallerine göre daha yüksek olduğunu, iki kat hızlı büyüdüklerini, daha fazla iş yarattıklarını ve daha büyük bir ekonomik etkiye sahip olduklarını gösteriyor. Ayrıca, yerel, bölgesel ve hatta ulusal sınırlarının oldukça ötesinde pazarlar bulduklarını da görüyoruz.

IAB'ye göre, geçen yıl İngiltere'de dijital reklam harcaması 7,2 milyon sterline ulaştı. Bu, geçtiğimiz 10 yıl içinde sekiz kat artış demek. Önümüzdeki yıl, İngiltere'deki reklam harcamalarının %50'si dijital olacak. İngiltere, Google'ın ikinci büyük pazarı ve burada pazarlama çok önemli bir iş. Deloitte denetim şirketinin Advertising Association'la birlikte yaptığı çalışma, İngiltere'de reklama harcanan her 1 sterlinin 6 sterlinlik ekonomik etkisi olduğunu ortaya koydu. Bu da yalnızca bu yıl dijital pazarlama sayesinde 50 milyar sterlinlik bir ekonomik değer sağlanacağı anlamına geliyor.

Pazarlamacılar olarak kendimize "Bunu için hazır mıyız?" sorusunu sormamız gerekir. Talent Revolution anketine göre çok fazla sayıda işletme buna hazır değil. Bu yalnızca artan mobil ve video tüketimine ayak uydurma konusunda değil, değeri kanallar arasında ilişkilendirmek veya kararların otomatik olarak verilmesini sağlamak üzere verileri kullanma söz konusu olduğunda da geçerli.

İyi haber ise, tüm bu otomasyona rağmen değerlendirme, yaratıcılık ve hikaye anlatımı gibi insana dair becerilerin mükemmel reklam kampanyaları için kesinlikle vazgeçilmez olduğu. Tüketicilerin motivasyonlarını anlamak, tüketici bilgilerini doğru değerlendirmek, çarpıcı mesajlar oluşturmak ve bunları doğru sıklıkta uygun aralıklarla kanallar yoluyla iletmek, başarılı pazarlama tekniklerinin temelini oluşturuyor.

Bu kampanyaları yayınlamak ve optimize etmek için insan becerileri gerekli, çünkü uygulamada veri kullanılarak yürütülen tüm pazarlama işlevlerinin insan tarafından yönlendirilmesi gerekiyor. Verileri yapılandırmak, hedefleme parametrelerini tanımlamak ve bütçeleri belirlemek insan tarafından yapılacak değerlendirmeleri gerektiriyor. Yalnızca analiz becerileri değil, sonuçları yorumlamak ve veri parametrelerini sıfırlamak için incelikli bir değerlendirme de gerektiriyor. Ve bilgileri eyleme dönüştürmek için tüketicileri anlamada ustalık gerektiriyor.

Bizler Google'da, pazarlamacıların bu yetkinlikleri edinmesine yardımcı olmanın bizim işimiz olduğuna inanıyoruz. Küçük işletmeler bu ülkede ekonomik büyümenin oldukça önemli bir kısmını sağladığından, 2016'nın sonuna kadar AB'de yaşayan 1 milyon kişiyi eğitmeye kesinlikle kararlıyız. Biri Leeds'te diğeri Birmingham'da olmak üzere iki Dijital Garaj açtık ve İngiltere'de üç tane daha açacağız. Ajanslar ve pazarlama organizasyonları için, Google Digital Academy'deki Squared programı her yıl 5000 kişiye eğitim veriyor.

Dijital becerilerin daha üst seviyelere çıkarılmasının bireyler, işletmeler ve ekonomiler için iyi olduğu biliyoruz. Bu yolla büyüme sağlanır ve sürdürülür, bu da herkesin yararına olacaktır. Talent Revolution çalışmasının kuruluşlarımız için bir başlangıç noktası olmasını umuyoruz. Size destek olmak, sonuçları yorumlamanıza yardımcı olmak ve yeteneğimizin körelmemesi ve her zaman hazır durumda olması için Google'da neler yaptığımızı sizinle paylaşmak istiyoruz.

İlişkilendirme Analizi Nasıl Daha İyi Bütçe Dağılımı Sağlayabilir?