Koronavirüs döneminde işletmenizin yönetimine yardımcı olacak Google kaynak ve araçları

Janusz Moneta / Nisan 2020

EMEA bölgesi Google Strateji, Operasyon ve Reklam Pazarlama Kıdemli Müdürü olan Janusz Moneta, bu makalede yaşadığımız belirsizlik döneminde işletmenize yön vermenize yardımcı olacak kaynak ve araçlar açıklıyor.

Koronavirüsün yayılmasıyla birlikte, pek çok şirket bu global kriz döneminde işletme, müşteri ve çalışanlarını yönetmede farklı yöntemler benimsedi. Bu belirsizlik döneminde işletmenize yön vermenize yardımcı olacak yararlı araç ve kaynakları burada bulabilirsiniz.

1. Uzaktan çalışma sürecine uyum sağlayın

Evden çalıştığınızda, işinize yarayacak bilgi ve kişilere fiziksel olarak ofiste bulunmadığınız zamanlarda da ulaşmanız gerekir. İlk olarak, erişmek isteyeceğiniz tüm önemli belgelerin buluta kaydedildiğinden veya bilgisayarınıza indirildiğinden emin olun. Her tür cihazdan ulaşabilmek amacıyla, çalışan, tedarikçi ve müşterilere ait iletişim bilgilerinin dijital ortamda depolandığını doğrulayın.

Ekibinizle doğrudan ilişkinizi sürdürmek için e-posta, anlık mesajlaşma ve proje yönetimi araçlarından yararlanın. Günlük faaliyetler için hazırlık yapmanıza, teslim zamanlarını işaretlemenize ve toplantı düzenlemenize yardımcı olacak ortak bir takvim de kullanabilirsiniz.

Paylaşılan dokümanları kullanarak ve video konferanslar düzenleyerek iş arkadaşlarınızla ortak çalışın. Görüntülü görüşmeleri evden başarılı şekilde gerçekleştirmenize yardımcı olacak bazı yararlı ipuçlarına göz atın. Uzaktan çalışırken zorluklar yaşayabilirsiniz. Evden çalışma süresince iletişim, ortak çalışma ve verimlilik düzeyini korumayla ilgili ipuçlarımızı inceleyin.

2. Müşterilerinizle iletişim kurun

COVID-19 nedeniyle işletmeniz geçici olarak kapandıysa veya çalışma saatleriniz değiştiyse Google İşletme Profilinizde gerekli düzenlemeleri yaparak müşterileri bilgilendirin. Özel teklifleri veya envanter durumunuzla ilgili güncellemeleri paylaşmak için Yayınlar işlevinden yararlanabilirsiniz.

Müşterilerinizin bilgilere ve sık sorulan soruların cevaplarına hızla ulaşmasına yardımcı olmak için otomatik bir e-posta yanıtı da oluşturabilirsiniz. Sohbet özelliği ve botlardan yararlanmanın yanı sıra, sık sorulacağını tahmin ettiğiniz bu soruların yanıtlarını önceden sağlayarak, sunduğunuz müşteri desteğini geliştirebilirsiniz.

3. Yaşadığımız küresel krizi dikkate alarak dijital reklamlarınızı gözden geçirin

Kriz ve belirsizliğin hakim olduğu bu dönemde kitleniz reklam mesajlarına farklı tepkiler gösterebilir. Bu nedenle, yeni bağlamı göz önünde bulundurarak medya planlarınızı inceleyin ve önceden onaylanan kampanyaların odak noktasını yeniden değerlendirin. Kendinize, "Kampanyanın mesajı bu döneme ve bağlama hâlâ uygun mu?" sorusunu sormanız gerekiyor.

Google Ads'de, işletmenizin açık olup olmadığı ve yararlı hizmetler sunup sunmadığınız konusunda müşterileri bilgilendirmek için reklamlarınızda ihtiyaçlarınıza uygun değişiklikler yapabilirsiniz. Ayrıca, kampanya için belirlenen ölçütleri düzenleyerek reklamların, kullanıcıların konumu ile arama yöntemleri ve zamanlarına göre daha sık veya seyrek gösterilmesini sağlayabilirsiniz.

4. Pazarlama stratejinizi düzenlemenize yardımcı olacak online araçlardan yararlanın

Yaşadığımız bu belirsiz dönemde, analiz ve verilerden yararlanarak pazarlama stratejinizde global krize uygun değişiklikler yapmanız çok büyük fark yaratabilir. Kullanmaya hemen başlayabileceğiniz kaynakları aşağıda paylaşıyoruz.

  • Google Trendler sayesinde, kullanıcıların nasıl aramalar yaptığı hakkında fikir edinebilir ve bu kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamak için yararlanabileceğiniz analizleri keşfedebilirsiniz.
  • Bu ücretsiz eğitim kurslarına katılarak dijital becerilerinizi geliştirebilir ve tanıtım amaçlı yeni kanallardan nasıl yararlanabileceğinizi öğrenebilirsiniz.
  • İlgili tüm kaynakların ve eğitici videoların bağlantılarını içeren, sanal etkinlikler düzenleme kılavuzumuzu indirin.
  • Henüz yapmadıysanız Think with Google bültenine kaydolun. Böylece, değişen pazar koşullarındaki en güncel trend, analiz ve stratejilere ulaşabilirsiniz.

Yaşadığımız bu karmaşık dönemde tüm yanıtlara sahip değiliz. Ancak, bu araçların işletmenize yardımcı olmasını umuyoruz. Söz konusu kaynaklara Küçük İşletmeler için Google sayfasından da ulaşabilirsiniz. Yeni araçlar ve kılavuz ilkeler kullanıma sunuldukça ilgili sayfa da güncellenecektir.

Hazır olma anlayışımızı gözden geçirme: İşletmenizi önümüzdeki döneme hazır hale getirmek için yapabilecekleriniz