Mobil Dünya Kongresi 2016: Şovun yıldızları 5G ve sanal gerçeklik

Mart 2016

Mobil Dünya Kongresi 2016'dan elde ettiğimiz temel çıkarım ne olabilir? 5G'den sanal gerçekliğe: Mobil teknoloji her şeydir. Google'da Teknoloji Sektörü Analisti olarak görev yapmakta olan Myriam Debahy'nin, Katalan başkentinde teknolojiyle iç içe geçirdiği dört gün boyunca edindiği izlenimleri paylaştığı bir rapor ve konuyla ilgili yorumları. Oley, mobilite!

Mobil Dünya Kongresi'nde (MWC) ne bulmayı umuyordunuz? Üzerinde düşünülecek ve harekete geçilecek konular? Yarının mobil dünyasıyla ilgili birtakım bilgiler? İrtibat kurabileceğiniz yeni kişiler?

Buraya gelişimin temel amacı mobil ekosistemle ilgili genel bir değerlendirme edinmekti. Yarının yenilikleri de son müşteriler olarak günlük yaşamımızda nadiren keşfetme fırsatı yakaladığımız iş geliştirme çalışmalarına (B2B servis sağlayıcılar, tedarikçiler vs.) bağlı. MWC, mobil teknoloji alanındaki oyuncuların yaptıkları en son yenilikleri göstermek ve iş ortaklıkları kurmak için bir araya geldiği eşsiz bir platform. MWC'de bulunmak bana hem geleceğin teknolojisini hem de evler, arabalar ve mağazalar da dahil yarının yaşam alanlarını deneyimleme fırsatı sunuyor.

MWC'de akıllı telefonlarla ilgili olarak hakkında konuşulan popüler konu neydi: Cihazlar mı özellikler mi? Yoksa her ikisi birden mi?

Değiştirilebilir parçalara sahip türünün ilk ve tek örneği modüler akıllı telefonu tanıtan LG'den başka, teknolojik cihazlarla alakalı belirleyici bir yeniliğin duyurusu yapılmadı. Mobil teknoloji alanındaki büyük devrimin mobil cihazları kullanma şeklimizde, özellikle birbirine bağlı nesnelerin oluşturduğu ekosistemle etkileşimde ortaya çıkması bekleniyor. Volvo, 2017 yılı itibarıyla araç kapılarını mobil uygulama üzerinden kilitleyip açacak bir sistemi tanıttı. Diğer yandan ödemeler de dijital hale getiriliyor. Ayrıca bu yaz MasterCard, mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirilen işlemlerin güvenliğini sağlamak için yüz tanıma sistemi kullanmaya başlayacak.

Sanal gerçeklik, 360° çekim yapabilen kameralar ve İnternet üzerinden yazdırma gibi gelişmeler ışığında tüketiciler mobil cihazların kullanımında yeni yaklaşımlar ve değişimden nasıl etkilenecek?

MWC, hâlihazırda geliştirilmekte olan 360° çekim yapabilen kamera ve sanal gerçeklik gibi yeni mobil kullanımları teyit etti.

Sanal gerçeklik, çeşitli gösterilerin ve tartışmaların can alıcı konusuydu. Ticaret fuarı sayesinde, Samsung Gear VR ve yeni G5'e bağlanabilen LG mikrofonlu kulaklık gibi çeşitli sanal gerçeklik mikrofonlu kulaklık modellerini keşfettik. HTC de yeni mikrofonlu kulaklığı Vive'ı piyasaya sürecekleri tarihi ve fiyatı açıkladı.

Üstelik tüm bunlar yalnızca başlangıç! 5G, örneğin 3D mikrofonlu kulaklıkların yardımıyla çok boyutlu görselleştirme veya 4K video gibi yeni kullanım biçimlerine yönelik artan ilgiyi desteklemek üzere geliştirildi.

10 GB/saniyeye ulaşan aktarım hızı, tam HD filmlerin akıllı telefonlara yalnızca birkaç dakikada indirilmesi, 3D 8K akış: 5G denemesi oldukça iyi bir gelişme kaydetti. Güney Kore, 5G teknolojisinin 2018 Kış Olimpiyatları'na hazır olacağını duyurdu. Peki ya 5G size ilham veriyor mu?

5G, MWC 2016'da tartışmayı canlandırdı. Bu teknolojinin Avrupa'daki lansmanının 2020'ye kadar yapılması beklenmiyor. Ancak, teknoloji açısından ve kamu özel ortaklıkları yoluyla standartlaşma yönünden işler hızla gelişiyor. Operatörlerden alt yüklenicilere kadar ekosistemdeki tüm oyuncular MWC'deydi. Nokia da bu etkinliği Alcatel-Lucent tarafından devralınmasından bu yana ilk kez 5G stratejisi ve Nesnelerin İnternet'i hakkında daha fazla bilgi paylaşmak için fırsat bildi.

Hep akıllı telefonlarla ilgili yenilikler paylaşıldı. Peki ya tabletler? Başka yenilikler yok mu?

Bu yıl tabletlerle ilgili göze çarpan bir yenilik yoktu. Diğer yandan, özellikle de Huawei'nin MateBook 2'si 1 arada bilgisayarı ile PC'ler sahnelere geri döndü. Takılıp çıkarılabilir mekanik klavyeye sahip bir tablet olan MateBook, akıllı telefonun taşınabilirliği ile dizüstü bilgisayarın gücünü bir araya getiriyor.

Taşınabilirlik yalnızca mobil cihazlarla sınırlı değil. Otomobiller, ev otomasyonu ve bağlı sağlık teknolojileri de köklü trendlerden. Onlar ticari fuarda nasıl temsil edildi?

MWC 2015'teki güçlü trend olan bağlı nesnelerin varlığı bu yıl fark edilebilir düzeydeydi, özellikle de bağlı saatler ve diğer taşınabilir aksesuarlarla. Esas olarak spor aktivitelerinin takibi için geliştirilen bağlı aksesuarların daha pek çok farklı uygulama alanı var. Örneğin MasterCard, mağazalarda temassız ödeme yapılabilmesine olanak veren çeşitli bilezikler tanıttı.

Otomotiv sektörüne yönelik de pek çok tanıtım vardı! Örneğin, eller direksiyondayken müziğin ve telefon aramalarının kontrolüne olanak veren Ford SYNC araç içi sisteminin yaklaşan Avrupa lansmanı. Sistem aynı zamanda mesajları yüksek sesle okuyabiliyor ve basit sesli komutlarla mobil uygulamaların kontrolüne olanak veriyor. Bunun yanı sıra Qualcomm, Mercedes otomobilleri tekerleklere yöneltilmiş termal görüntü kameraları sayesinde aracın davranışına ilişkin gerçek zamanlı verilerin indirilmesine olanak tanıyan kablosuz bir sistemle donattı. Gerçek zamanlı veri analizi karar verme aşamasını hızlandırıyor.

MWC 2016'ya dair yönetici özetiniz nedir? 2017'deki fuarla ilgileniyor musunuz?

Önceki ticari fuarların aksine MWC 2016, mobil terminallerde yapılan yenilikler bakımından oldukça eksikti. Sanal gerçeklik ve 5G teknolojisi, "Mobile is Everything" (Mobil Her Şeydir) teması çerçevesinde düzenlenen MWC 2016'nın parlayan yıldızlarıydı. Reklamcılık ve mobil ticaret gibi yan ürün kullanımların geliştirildiğini de gördük.

MWC, mobil ekosistemdeki oyuncular için kilit rol üstlenmeye devam ediyor. Bu fuar, bu yıl her düzeyde (5G ve bağlanabilirlik, sanal gerçeklik ve Nesnelerin İnternet'i) yapılan önemli duyuruların da gözler önüne serdiği gibi, operatörlerin, tedarikçilerin, mobil terminal üreticilerinin ve servis sağlayıcıların ortaklıklar kurmak ve mevcut ortaklıklarını pekiştirmek için bir araya geldiği yegâne platform.

Teknolojinin gelişme hızı göz önünde bulundurulduğunda Avrupa'da ilk 5G testlerinin yapılacağı yıl olan 2017'deki kongreyi kesinlikle büyük merakla bekliyorum. Nesnelerin İnternet'inde yaşanacak devrimde ve ultra yüksek çözünürlüklü video izleme gibi yeni kullanımların önünü açması bakımından 5G gelecek yılki kongrede belirleyici bir rol üstlenecek. Yapılması planlanan MWC etkinlikleri için gelecek parlak görünüyor!

Sanal Gerçekliğin Reklamcılık İçin Anlamı