Multinet Up, Makine Öğrenimi kampanya ve teklif strateji kurgusuyla başvuru hacmini %130 artırdı

Mayıs 2018

1999 yılında kurulan Multinet Up bir yemek kartı şirketi olmasının yanı sıra yeni teknolojiler geliştiren bir fin-tech şirketi. Sektörde ilk çipli kart teknolojisini geliştiren ve bugün 19 ülkede faaliyet gösteren şirket, özel sektör ve kamu kuruluşlarına ödeme sistemleri ve akıllı kart çözümleri sunuyor. Restonet Yemek Kartı ürününün başvuru hacmini artırmayı ve yeni müşteri farkındalığı yaratmayı hedefleyen Multinet Up, Akıllı Görüntülü Reklam Kampanyalarının çözüm olacağına karar verdi.

Multinet Up hakkında

Yeni nesil finansal teknoloji ve hizmet şirketi

1999’da Türkiye, İstanbul’da kuruldu

Hedefler

Restonet Yemek Kartı nitelikli başvuru hacmini artırmak

Hedef edinme başına maliyeti azaltmak

Yaklaşım

Arama ve Yeniden Pazarlama odaklı kampanya perspektifine ek olarak Akıllı Görüntülü reklam modeli benimsendi

A/B testler ve kreatif içerik varyasyonlarıyla düzenli periyotlarda optimizasyon yapıldı

Sonuçlar

Toplam başvuru hacmi %207 ve reklam görünürlüğü %50 artış gösterdi

Tıklama başı maliyet %59 azaldı

Multinet Up’ın dijital kanalda, Restonet ürününden elde ettiği gelir %34 arttı

Makine öğrenimi içeren kampanya ve teklif strateji kurgularıyla başvuru hacmi %130 arttı

Multinet Up’ın 2018 itibariyle hedeflediği başvuru hacmine sadece Arama ve Yeniden Pazarlama çözümleriyle ulaşması zor görünüyordu. Doğrudan B2B’ye yönelik hedefleme ve iletişim yapmanın zorluğu da göz önünde bulundurulduğunda, “Yemek Kartı” gibi doğası gereği karar vermenin ve satın almanın anlık olarak gerçekleşmediği bir üründe nitelikli başvuru toplamak, müşteri edinme maliyetini düşürme açısından önemli bir kriterdi. Diğer yandan Akıllı Görüntülü kampanyası Makine Öğrenimi ile çalışan bir kampanya olduğu için, bu kampanyanın dönüşüm geçmişini doğru öğrenmesi de zorlayıcı etmenlerden biriydi.

2017 yılının başlarında Multinet Up, şirketlere yönelik yemek kartı çözümü sunan “Restonet” ürününün dijital iletişimini, ağırlıklı olarak Arama ve Yeniden Pazarlama kanalları aracılığıyla yapıyordu. Multinet Up’ın Performans Pazarlama Ajansı Clixous, başvuru hacmini müşterilerin ihtiyacı doğrultusunda artırmak istedi. Bunun için 2017’nin dördüncü çeyreği itibariyle dijital iletişim stratejisini bu perspektifle yeniden yapılandırdı. Bu dijital yapılandırmanın ana ayağı ise Makine Öğrenimi ile çalışan Akıllı Görüntülü Reklam kampanyası oldu. Arama ve Yeniden Pazarlama odaklı kampanya perspektifine ek olarak, Multinet Up’ın müşteri edinim maliyeti hedefleri de göz önüne alındı ve daha fazla potansiyel müşteriye erişerek nitelikli başvuru yapılmasını hedefleyen strateji dijital iletişiminin merkezine alındı.

“Makine Öğrenimi tabanlı Akıllı Görüntülü reklam modelini kampanya stratejimizin merkezine konumlayarak erişim kalitemizi ve ölçeğimizi artırıp yemek kartı başvurusu ve Restonet gelir hacmi anlamında heyecan verici ve bir o kadarda başarılı sonuçlara imza attık.”

-Mehmet Şahinoğlu, Ajans Başkanı/ Clixous

Akıllı görüntülü reklam kampanyasının ana hedefi, satın alma potansiyeli olan KOBİ’lere Makine Öğrenimi yardımıyla “Restonet” ürününü ulaştırmak ve dönüşüm gerçekleştirme olasılığı yüksek kullanıcıların, belirlenen hedef edinme başı maliyet doğrultusunda en doğru metinler üzerinden başvuru yapmasını sağlamaktı. Türkiye’de faaliyetlerini sürdüren tüm KOBİ’lerin Satın Alma, İnsan Kaynakları ve Yönetici pozisyonlarında yer alan, başka bir deyişle şirketin “Yemek Kartı” satın alma kararını verebilecek kullanıcılar hedeflendi.

Kampanyada birden fazla senaryo plana alındı; Arama ağında ürünle alakalı anahtar kelimelerle arama yapıldığında, Görüntülü Reklam ağı aracılığıyla ürünle ilgili konularda araştırma yapılan web sitelerinde,  Yeniden Pazarlama ile Restonet ürünüyle ilgilenildiği ancak başvuru tamamlanmadığında, kullanıcıların başvuru formuna yönlendirilmesi sağlandı.

Düzenli periyotlarla yapılan optimizasyonlar, A/B testler ve kreatif içerik varyasyonlar kullanılarak  doğru iletişimin gerçekleştirilmesi ile beraber, 2017 birinci çeyrek ile 2018 birinci çeyrek karşılaştırıldığında ilham verici bir büyüme gerçekleşti. Bir yıllık süreçte toplam başvuru %207 ve reklam görünürlüğü %50 artarken, tıklama başı maliyet %59 azaldı. 2018 birinci çeyrekte Multinet Up’ın Restonet ürününden elde ettiği ciro, geçen yılın aynı periyoduna göre %34 oranında arttı. Makine öğreniminin merkezde yer aldığı kampanya kurgusuyla başvuru hacmi %130 yükseldi.

“Multinet Up yaklaşımının önemli nosyonlarından biri olan özelleştirilmiş bakış açısının entegre edildiği Akıllı Görüntülü reklam kampanyasıyla, hedeflediğimiz büyümeyi tetikleyecek yeni bir kaynak yaratma imkanı bulduk. Doğru hedef kitleye doğru içerik sunmak açısından, müşteriye özel içerik üretmenin önemini farklı bir model ile tekrar görmüş olduk. Optimizasyonlar neticesinde toplam başvuruların yarısına yakınını Akıllı Görüntülü reklam kampanyasından elde etmeye başladık. Markamızın bundan sonraki ürün ve kampanyalarında, bu reklam modelinin sunduğu performans ve hedef maliyet tabanlı teknolojiden faydalanmaya devam edeceğiz.”

-Baran Yıldırım, Pazarlama ve İş Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı, Multinet Up

Alışveriş döneminde Türkiye'deki işletmeler için fayda sağlayacak 3 çözüm önerisi