Otomatik teklif stratejisine geçiş yapan T-Mobile %22 daha fazla dönüşüm elde ediyor

Şubat 2018

4,6 milyon müşteriye hizmet veren T-Mobile Avusturya, önde gelen bir telekomünikasyon hizmet sağlayıcısıdır. Şirketin eBusiness ekibi, edinme başı maliyet rakamlarını korurken dönüşüm sayısını artırmaya odaklandı. Ekip, performans ajansı e-dialog ile birlikte AdWords'de makine öğrenimine dayalı otomatik yaklaşımı test etmeye karar vermeden önce tekliflerini optimize etmek için yalnızca manuel tekniklerden yararlanıyordu.

T-Mobile Avusturya hakkında

Telekomünikasyon hizmet sağlayıcısı

Merkez ofisi Viyana'da

4,6 milyon müşteri

e-dialog hakkında

Programatik pazarlama, arama motoru, dijital analiz ve dönüşüm optimizasyonunda uzman ajans

Merkez ofisi Viyana'da

Hedefler

Dönüşüm sağlama

Edinme başı maliyeti azaltma

Yaklaşım

AdWords'de veriye dayalı ilişkilendirme modeli kullanılmaya başlandı

AdWords Akıllı Teklif stratejileri olan Hedef EBM ve Geliştirilmiş TBM test edildi

Performans artışını ölçmek için AdWords'ün Taslaklar ve Denemeler özelliği kullanıldı

Sonuçlar

Dönüşüm sayısı %22 arttı

Toplam edinme başına maliyet %27 azaldı

Dönüşüm oranı %23 arttı

T-Mobile'ın Dijital Çözümler Departmanı'ndan Christina Luger, "Geçtiğimiz son birkaç yılda teklif faaliyetlerimizi optimize etmek üzerine çalışıyorduk ve artık bir sonraki adımı atmaya karar verdik," diyor. T-Mobile, e-dialog ile birlikte AdWords hesaplarında veriye dayalı ilişkilendirme modelinden yararlanmaya başladı. T-Mobile'ın geçmişte kullandığı son tıklama ilişkilendirme modelinin aksine veriye dayalı ilişkilendirme, dönüşüm yolunda her bir anahtar kelimenin gerçek katkısını hesaplamak için dönüşüm verilerinden yararlanıyor.

Peki bu model nasıl işliyor? AdWords, Google Arama Ağı reklamlarında reklamverenin aldığı tüm tıklamaları inceler. Bu modelde, dönüşüm gerçekleştiren müşterilerin tıklama yolları ile gerçekleştirmeyen müşterilerinki karşılaştırılır ve bu tıklamalar arasında dönüşümle sonuçlanan kalıplar tespit edilir. Ardından bu model, müşteri yolunda bu değerli tıklamalara daha fazla kredi verir.

Bu gelişmenin ardından e-dialog, T-Mobile için AdWords Akıllı Teklif stratejilerini uyguladı. Akıllı Teklif, her bir açık artırmada dönüşüm sayısı veya dönüşüm değeri artırılacak şekilde optimizasyon yapmak için veriye dayalı ilişkilendirme modelinin ürettiği bilgilerini kullanıyor. e-dialog, Hedef EBM ve Geliştirilmiş TBM olmak üzere iki otomatik stratejiyi tercih etti. Bu stratejiler sayesinde, günlük bütçe dahilinde tıklama başına en uygun maliyetle en fazla sayıda dönüşümü elde etmek için doğru teklif otomatik olarak belirleniyor.

"AdWords Akıllı Teklif sayesinde Google'ın teklif verme teknolojisinden en iyi şekilde yararlanabildik. Ayrıca genel anahtar kelimeler ile marka anahtar kelimeleri arasındaki sinerjiyi daha iyi anladık."

– Joan Hoban, Dijital Çözümler, T-Mobile

Son olarak e-dialog ve T-Mobile, yeni yaklaşımların performans üzerindeki etkisini değerlendirmek için AdWords'ün Taslaklar ve Denemeler özelliğinden yararlandı. Sonuçlara bakıldığında, AdWords'de Akıllı Teklif ile veriye dayalı ilişkilendirme modeli birleştirilerek, önceden kullanılan manuel teklif verme yaklaşımına kıyasla %22 daha fazla dönüşüm elde edildi. Bununla birlikte, dönüşüm oranı %23 arttı ve edinme başına maliyet %27 azaldı.

Çok kanallı ölçümleme ile büyümede 3 adım stratejisi