Pazarlamanın Geleceği Hakkında Bilmeniz Gereken 4 Şey

Matt Lawson / Temmuz 2017

Yakın zamanda gerçekleştirdiğimiz reklam ve ticaret etkinliği Google Marketing Next'te, sektör liderleri pazarlamanın geleceğine şekil veren en yeni etkileri ve trendleri ele aldı. Reklamlar, Analiz ve DoubleClick'teki yenilikler hakkında bilgi edindiğimiz bu etkinlikte hemen harekete geçmemizi sağlayacak 4 yeni faydalı bilgi de edindik.

Tüketici beklentileri hiç olmadığı kadar yüksek. Bu, herkesin elinden gelenin en iyisini yaptığı anlamına geliyor. Pazarlamanın geleceğine giden yol alakalı, faydalı ve yardımcı deneyimler sunmaktan geçiyor. Ancak oyunun kuralları henüz belirlenmiş değil.

Kendini bugünün tüketicileri için hazırlayan markaların bilgi ve teknolojiye ihtiyacı var. İşte bu nedenle Google'da, teknoloji ve makine öğreniminde büyük ilerlemeler kaydederek pazarlamacıların tüketici yolculuğunu daha iyi anlamalarına yardımcı oluyoruz. Tüketicilerin satın alma yolculuğunda yüzlerce temas noktası mevcut. Pazarlamacıların yapması gereken şey, neyin yankı uyandırıp neyin uyandırmayacağını kavramak. İlişkilendirme, mağaza ziyareti ölçümleri ve programatik satın almayı daha kolay ve daha etkili hale getirmek amacıyla yeni araç ve yenilikleri kullanıma sunuyoruz. Yeni pazarlama stratejinizi oluşturmanıza yardımcı olacak, Google Marketing Next'te edindiğimiz yepyeni dört temel bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz:

İnsanların yardım alma yöntemleri değişecek

Mobil platform tüketicileri, "bilmek istiyorum", "gitmek istiyorum", "yapmak istiyorum" ve "satın almak istiyorum" gibi önemli anlarda cihazlarına başvurmaya şartladı. Bundan böyle insanların yardım alma yöntemleri de değişecek; yazmak yerine doğrudan konuşarak yardım almaya başlayacaklar. Örneğin Google uygulamasında aramaların %20'si artık sesle yapılıyor.1 Bu durum, bizi bekleyen olası diğer değişikliklerin habercisi.

20d59_future-of-marketing-mobile-BODY1-TR

Önemli anların sayısı zaman içinde giderek artacak. Bu anların sayısı arttıkça tüketiciler araştırma ve satın alma yolculukları boyunca daha faydalı ve daha kişisel etkileşimler bekleyecek. Mobil platform çıtayı yükseltmeye devam edecek.

Tüketiciler engelsiz bir mobil deneyim istiyor

Mobil dünyanın temel ilkelerini anlamak son derece önemli. Tüketici ihtiyaçlarını karşılarken bir adım önde olmak için mobil dünyada şimdiden ön hazırlık yapmak önemli. İleride başarılı olmak isteyen pazarlamacılar, markalarının mobil ayak izini tamamıyla optimize etme fikrini ele almalı. Ayrıca, hız bu noktada kilit role sahip. Mobil siteniz ne kadar harika görünürse görünsün, yavaş yükleniyorsa kullanıcılar sayfayı terk edecektir.

126 ülkede 900.000 mobil reklam açılış sayfasını analiz ederek, mobil sayfa hızlarını temel aldığımız yeni sektör karşılaştırmaları oluşturduk. Açık kaynak Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) Projesi'ni, mobil web'i daha hızlı ve daha iyi hale getirmek amacıyla 18 ay önce başlattık. Şimdiyse ücretli mobil trafiği, arama ağı reklamlarından AMP açılış sayfalarına yönlendirmek üzere reklamverenlerle çalışarak satın alma yolculuğunu tüketiciler için daha hızlı hale getiriyoruz. Mobil sayfa yüklenmesi başına her 1 saniyelik gecikmenin, dönüşümlerde %20'ye varan düşüşlere neden olabildiği göz önünde bulundurulursa bu hayati bir dönüm noktası.2

26f6a_future-of-marketing-mobile-BODY2-TR

Kullanıcıların internetteki ve internet dışındaki dünyaları arasındaki sınırlar silikleşiyor

Müşteri yolculuğu günümüzde tek boyutlu olmaktan çok uzak. Yine de müşterilere dönük daha bütüncül bir bakış açısı oluşturmak mümkün. Yenilikçi ölçüm araçları dijital ve fiziksel dünyaları bir araya getirecek, farklı kanalları, cihazları ve medya türlerini kapsayan müşteri yolculuğunu anlamalarında pazarlamacılara yardımcı olacak.

Mağaza ziyaretlerini doğru ölçmek, pazarlama yatırımlarınızın değerini anlamanın temelini oluşturuyor. Üç yıldan kısa bir sürede, dünya çapındaki reklamverenler AdWords kullanarak 5 milyarı aşkın mağaza ziyareti ölçtü. Gelişmiş makine öğrenimi ve eşleme teknolojisi sayesinde, pazarlamacılar daha fazla mağaza ziyaretini geniş ölçekte ve doğru şekilde ölçüp, daha iyi yerel reklam deneyimleri sunmak amacıyla bu ölçüm bilgilerinden yararlanabiliyor.

Reklam beklentileri yükseliyor

Günümüzde tüketiciler, kendi özgün ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş pazarlama mesajları almaları gerektiğini düşünüyor. Dolayısıyla, müşterilerinize dair kapsamlı bir bakış açısı edindikten sonra atmanız gereken bir sonraki adım onlara doğru anda, doğru mesajla ulaşmak. Böylece kitlenize ulaşmak çok daha kolay hale gelir.

Programatik devrim daha iyi performans sunmak için veri, makine öğrenimi ve otomasyonu birleştirmeye odaklanmış durumda. Ancak, kampanya başarısının temellerinin atıldığı medya planlama dünyasına bu avantajların çok azı taşındı. Pazarlamacılara zaman tasarrufu sağlaması ve performanslarını iyileştirmesi amacıyla, DoubleClick Bid Manager kampanya planlamayı kolaylaştırmak üzere optimize edildi. Makine öğreniminden yararlanarak geçmiş kampanyaları analiz ediyor ve hem benzersiz hedeflerinizi hem de geçmişte iyi performans gösterenleri temel alarak doğru envanter ve hedeflemeyi öneriyor. Bu sayede, bilgileri kullanarak etki yaratmak daha kolay hale geliyor.

Tüm bu trend ve yenilikler, çok hızlı değişen bir pazarlama ortamının ortaya çıkmasına neden oluyor. Yardım özelliğinin öne çıktığı bir gelecekte tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılayıp daha da fazlasını sunmak için Google olarak yenilikler yapmaya devam ediyoruz. Siz de kendinizi doğru araç ve bilgilerle donatarak tüketici beklentilerinin hızına yetişebilirsiniz. 

Müşteri Odaklı Arama Motoru Pazarlamacılarının Üç Sırrı