Sesli yardımın tüketici davranışlarını şekillendirdiği 5 durum

Sara Kleinberg / Ocak 2018

Sesle etkinleştirilen hoparlörler bu yılbaşı sezonundaki en popüler hediyelerden biriydi. Bunun sonucunda, önümüzdeki yıl boyunca kullanıcılar bu cihazları kullanmayı öğrenmekle kalmayacak, aynı zamanda günlük hayatlarının ve rutinlerinin de bir parçası haline getirecek. Bu yeni teknolojinin tüketici davranışlarını nasıl şekillendirdiğini öğrenmek amacıyla, sesle etkinleştirilen hoparlör sahibi kullanıcılar arasında bir araştırma düzenledik. Elde ettiğimiz beş bulguyu aşağıda okuyabilirsiniz.

Hayatı kolaylaştırıyor

Sesle etkinleştirilen hoparlör sahibi kullanıcılar, yazmak yerine sanal asistanlarıyla konuşmanın işlerini daha hızlı ve verimli bir şekilde halletmeye yardımcı olduğunu belirtti. Bu, aynı anda daha fazla iş yapılabilmesi anlamına geliyor. Kullanıcıların sesle etkinleştirilen hoparlörlerini kullanmalarını sağlayan başlıca nedenler şunlar:

  1. Aynı anda birden fazla işi daha kolay yapabilmelerini sağlıyor.

  2. Diğer cihazlara kıyasla işleri daha hızlı yapabilmelerini sağlıyor.

  3. Anında yanıt ve bilgi alabilmelerini sağlıyor.

  4. Günlük rutinlerini kolaylaştırıyor.

Evin kalbinde yer alıyor 

Kullanıcılar, sesle etkinleştirilen hoparlörlerini evlerinde herkesin erişebileceği merkezi noktalara yerleştiriyor. Bu sayede sanal asistanlar her zaman hızla yanıt vermeye hazır oluyor.

Kullanıcıların sesle etkinleştirilen hoparlörlerini koydukları yerler:

CES Voice Research

Günlük hayatın bir parçası 

Sesle etkinleştirilen hoparlörler kısa süre içinde kullanıcılar için günlük hayatın birer parçası haline geldi. Kullanıcılar, toplu taşıma saatlerine bakmak ve daha sonra alınacak şeyler için hatırlatıcılar ayarlamak gibi günlük alışkanlıklarından bazılarını artık sanal asistanlarıyla konuşarak yerine getiriyor. Elle yazılan notlara veda etmenin zamanı geldi. Rutin işlerini modernize eden kullanıcılar, daha fazla işi daha az zahmetle yapabiliyor.

CES Voice Research

Teknolojiyle yeni ve daha insansı bir ilişki sunuyor 

Kullanıcılar sesle etkinleştirilen hoparlörleriyle, bir insanla konuşur gibi etkileşim kuruyor. Cihazlarına "lütfen", "teşekkür ederim" ve hatta "özür dilerim" bile diyorlar. Kullanıcılar cihazları elektronik bir cihazdan çok daha fazlası olarak, başka bir insan veya arkadaş gibi görüyorlar.

CES Voice Research

Markalar için yeni bir faaliyet alanı sunuyor 

Sesle etkinleştirilen hoparlör sahibi kullanıcılar, cihaz deneyimlerinin bir parçası olan markalara da sıcak bakıyor. Ayrıca yaşam tarzlarına yardımcı olacak alakalı bilgiler almaya açık oluyorlar.

Sesle etkinleştirilen hoparlör sahiplerinin markalardan beklentileri

CES Voice Research
Hazır olma anlayışımızı gözden geçirme: İşletmenizi önümüzdeki döneme hazır hale getirmek için yapabilecekleriniz