Veriye dayalı ilişkilendirme modeli, Apotea'nın Alışveriş reklamlarından elde ettiği geliri %269 artırmasına yardımcı oldu

Haziran 2018

Online eczane Apotea, tıbbi ilaçlardan çeşitli sağlık, güzellik ve evcil hayvan ürünlerine kadar, normal bir eczanede bulabileceğiniz her şeyi satıyor. Ayrıca, müşteriler tıpkı geleneksel bir eczanede olduğu gibi eczacılardan uzman tavsiyeleri de alabiliyor. Agresif hedeflere ve güçlü yatırımcılara sahip şirketlerle giderek artan rekabete karşın, Apotea pazarın tartışılmaz lideri haline gelmeyi hedefliyor. Şirket bu amaçla, kârlılıktan ödün vermeden Google Arama ve Alışveriş aracılığıyla yaptığı satışları en üst düzeye çıkarmak için bir proje başlattı.

Apotea Hakkında

2003'te kuruldu

Genel Merkez: Stockholm, İsveç

Hedefler

Satışları en üst düzeye çıkarmak

Kârlılığı korumak

Yaklaşım

Kârlılık düzeyleri için net TPG'ler belirlendi

Bütçe kararlarını otomatik hale getirmek için TPG'ler kullanıldı

Veriye dayalı ilişkilendirme modeline geçildi

Geliştirilmiş TBM (GTBM) teklif stratejisi etkinleştirildi

Sonuçlar

Alışveriş reklamlarından elde edilen gelir %269 artarken reklam harcamalarından elde edilen gelirin yüksek düzeyi korundu

"Bu yıl hem satış hem de sonuçlar açısından ulaşmak istediğimiz hedefler çok yüksek," diyen Apotea CEO'su Pär Svärdson sözlerini şöyle sürdürdü: "Bir online eczane olarak, geniş ürün yelpazemizle internette görünür olmamız gerekiyor. Kullanıcıların aradıkları her şeyi apotea.se adresinde bulabileceklerini ve hiçbir ekstra ücret ödemeden sadece bir gün içinde evlerine teslimat yapılacağını bilmelerini sağlamalıyız."

Apotea, Arama ve Alışveriş reklamları üzerinden yaptığı satışları en üst düzeye çıkarmak için AdRelevance ajansıyla birlikte çalışarak kârlılık düzeylerine göre net TPG'ler belirledi. Ardından, bütçe kararlarını sınırsız bir hedef bütçe kapsamında otomatik hale getirmek için bu TPG'leri kullandılar. İki konuya odaklandılar; yeni müşteri sayısını artırmak ve yeniden gelen müşterilerin bağlılığını korumak.

"Arama ve Alışveriş reklamlarını kullanarak harika sonuçlar elde ediyoruz. Google Analytics de pazarlama kampanyalarımızın sonuçlarını takip etmede önemli bir yere sahip."

– Pär Svärdson, CEO, Apotea

Ekip, dönüşüm elde etmeye katkıda bulunan tüm temas noktalarını daha iyi belirleyebilmek için Google Ads'de veriye dayalı ilişkilendirme modeline geçti. Bu model, satın alma kararlarında genel aramanın önemini ortaya çıkarmalarına yardımcı oldu. Apotea ve AdRelevance bu nedenle genel arama bütçesini artırdığında, reklam harcamalarından elde edilen gelirin yüksek düzeyi korunurken satışlarda büyük bir artış elde edildi.

Hem Arama hem de Alışveriş kampanyaları için dönüşümleri en üst düzeye çıkarmak amacıyla, bir reklamverenin tıklama başına maliyetini (TBM) satışa yol açma olasılığı daha yüksek olan durumlara göre ayarlayan ve dönüşümle sonuçlanma olasılığı daha düşük olan durumlarda teklif tutarını azaltan Geliştirilmiş TBM (GTBM) otomatik teklif stratejisine de geçtiler.

AdRelevance Müşteri Edinme Sorumlusu Karl Lindberg, "Ayrıntılı Alışveriş reklamları stratejimiz, hem genel hem de spesifik aramalar için arama sonuçlarında hakimiyet kurmamızı mümkün kıldı." dedi. Gerçekten de Apotea'nın Alışveriş kanalındaki geliri 2017'de %269 artarken reklam harcamalarından elde edilen gelir düzeyi yüksekliğini korudu. Bu da şirketin kârına büyük katkıda bulundu: toplamda, Apotea'nın satışları 2017'de önceki yıla kıyasla %55 artarak 1,5 milyar SEK tutarına ulaştı. 2017'de şirketin genel kârlılığı da iki katına çıktı. Apotea şu anda İsveç'teki online eczane satışlarının yaklaşık %55 ila 60'ına sahip.

"Satışlar ve yatırım getirisi açısından olağanüstü sonuçlar elde ettik. Bu nedenle pazarlama bütçemizin çoğunu Google'a harcamaya karar verdik," diyerek elde ettikleri sonuçları doğrulayan Pär Svärdson sözlerine şöyle devam etti: "Sonuç olarak internetteki görünürlüğümüzün neredeyse tamamı Google Arama aracılığıyla oluyor. Kısa süre önce Google Etiket Yöneticisini uygulamaya geçirdik ve bunun müşterilerimizi daha iyi anlamamıza ve Google Ads ile bütçemizi daha akıllıca harcamamıza nasıl yardımcı olacağını görmek için sabırsızlanıyoruz."

Hazır olma anlayışımızı gözden geçirme: İşletmenizi önümüzdeki döneme hazır hale getirmek için yapabilecekleriniz