AdWords Akıllı Teklif ve CRM entegrasyonu n11.com'un %458'e varan Yatırım Getirisi elde etmesine yardımcı oldu

n11.com, elektronik, mutfak eşyaları, tekstil, Türk el işi ürünler ve çok daha fazlasını içeren, milyonlarca farklı ürünün satıldığı bir ticaret sitesi. Bu kadar çok ürün için yapılan reklam kampanyalarının etkili bir şekilde yönetilmesi ise oldukça zorlayıcı. Dönüşüm oranını ve Yatırım Getirisini artırmayı amaçlayan n11.com ekibi, dijital kampanyalarının performansını artırmak için kullanımı kolay araçlar arıyordu.

n11.com hakkında
Online ticaret sitesi
Doğuş Grup ve SK Grup ortak girişimi
Kuruluş tarihi: Haziran 2012
Genel merkezi İstanbul'da
Hedefler
Milyonlarca farklı ürün için reklam kampanyalarını etkili bir şekilde yönetme
Dönüşüm oranını yükseltme
Yatırım Getirisini yükseltme
Yaklaşım
AdWords Akıllı Teklif stratejilerinin uygulanması
CRM verileriyle birlikte yeniden pazarlama listelerinin kullanılması
Sonuçlar
Yatırım Getirisinde %458'e varan artış
İşlem sayısında %183'e varan artış
Dönüşüm oranında %600'e varan artış
Son tıklama gelirinde %274'e varan artış

n11.com iki hedef kitleye yönelik yeniden pazarlama kampanyaları oluşturdu: Alışveriş sepetine ürün ekleyen ancak satın almayı tamamlamayan kullanıcılar ve ürün ayrıntıları sayfasını görüntüleyen kullanıcılar. Ekip, n11.com'un kendi CRM kitlelerini bu yeniden pazarlama listelerine yerleştirdi. Ardından her açık artırmada dönüşümleri veya dönüşüm değerini optimize etmek için makine öğreniminin kullanıldığı Akıllı Teklif stratejileri uyguladılar.

Birinci hedef kitleden (ürünü alışveriş sepetine ekleyen fakat satın almayan kullanıcılar) olumlu yanıt alındı. Yatırım Getirisinde %125 oranında artış görülürken, işlem sayısı %183 arttı. Dönüşüm oranı ise %39 artarken, son tıklama geliri %274 yükseldi.

Diğer hedef kitleye (ürün ayrıntıları sayfasını görüntüleyen kullanıcılar) yoğunlaşan kampanyada da benzer şekilde etkileyici sonuçlar elde edildi. Yatırım Getirisi, %458 artarken, işlem sayısında %37 artış görüldü. Dönüşüm oranı %600 arttı ve son tıklama geliri %69 yükseldi.

Kampanyayla ilgili n11.com Performans Pazarlama Müdürü Aykut Alçelik şöyle diyor: "Dahili CRM kitlelerimizi AdWords kampanyalarına doğru teklif stratejisiyle dahil ettiğimizde, performansın olumlu olarak etkilendiğini gördük."

"Tüm bu sonuçlar gösteriyor ki, bir dijital pazarlama stratejisi oluşturduğumuzda, reklam stratejilerimizi ve CRM kitlelerimizi birlikte düşünmemiz gerekiyor. Google'ın sunduğu ürün ve özellikler sayesinde başarılı sonuçlar elde ettik. Bundan sonra, Akıllı Teklif özelliğini arama ve diğer görüntülü reklam ağı kampanyalarında da kullanmayı planlıyoruz.”

Barış Kahraman, Dijital Kanallar Direktörü, n11.com

GittiGidiyor, Alışveriş kampanyalarını Arama Ağı Reklamları için Yeniden Pazarlama Listeleri ile birleştirdi ve dönüşüm oranlarında %92'lik artış sağladı